RANDERS (Tipsbladet): Han voksede op og spillede sammen med Kamaldeen Sulemana og flere andre kommende superstjerner hos Right To Dreams akademi i Ghana, og efter skiftet til Randers FC er Mohammed Fuseini på kort tid blevet et af de navne, der tales meget om i Superligaen og på transfermarkedet.
For otte mål i ni kampe og evnen til at komme til chancer både i kombinationsspillet og hurtige kontraløb er det, der sammen med Fuseinis uhyggelige acceleration og topfart får klubber til at spærre øjnene op.
Som Tipsbladet i sidste uge kunne fortælle, kan Fuseini købes fri af Sturm Graz, hvis man hedder Randers FC og har lejet forwarden med en frikøbsklausul, og med tydelige signaler sydpå om, at Graz næppe ser for sig, at Fuseini skal spille videre i Østrig, kunne det også tænkes, at prisen var til at file på.
Det er gået stærkt for Mohammed Fuseini i Superligaen, hvor han trives i Randers og ikke er ubekendt med Danmark fra fortiden i Right To Dream, hvor han adskillige gange var på besøg i Farum og spillede ungdomsturneringer med kombinerede hold af ghanesere, ivorianere og danske teenagere fra FC Nordsjælland.
Men for Mohammed Fuseini er det endnu ikke tid til at tage endelig stilling til, hvor fodbold-fremtiden skal ligge, når sæsonen 2023/24 er spillet færdig.
– Det er for tidligt for mig at tage stilling til, hvad der skal ske, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

– Jeg vil rigtig gerne slutte sæsonen af med fuld kraft på for Randers og få klubben bevæget derhen, hvor den fortjener. Og så må vi se, hvordan situationen ser ud i slutningen af sæsonen, siger Mohammed Fuseini.
– Mit fokus er at holde snuden i sporet og fokusere på at spille godt for holdet og få scoret nogle mål for klubben. Det er det, jeg bruger energien på.
Randers måtte fredag nøjes med uafgjort mod OB, selv om hjemmeholdet i den grad dominerede opgøret og pressede fynboerne ned i eget felt i lange perioder.
Så Randers er a point med Viborg FF og ser ud til at skulle dyste med de jyske naboer indtil de sidste runder, og det skal være Randers fokus nu, mener Mohammed Fuseini
– Jeg spillede Europa League med Sturm Graz og var også i Champions League-kvalifikationen med klubben. Det var nogle fede oplevelser, og jeg vil helt klart gerne være med til at spille Randers ind i Europa i Conference League.
– Vi skal helt klart gå efter syvendepladsen og så se, om vi kan spille os ind i Conference League-kvalifikationen ved at vinde playoffkampen her i Danmark, siger Mohammed Fuseini.
Mohammed Fuseini er allerede med afstand Randers' mest scorende spiller i ligaen i denne sæson, selvom han først kom til klubben i januar.
Mohammed Fuseini har fortalt Tipsbladet om fodbold-opvæksten med Kamaldeen Sulemana – læs den historie her.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Mathias Zanka går viralt
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT