RANDERS (Tipsbladet): Han voksede op og spillede sammen med Kamaldeen Sulemana og flere andre kommende superstjerner hos Right To Dreams akademi i Ghana, og efter skiftet til Randers FC er Mohammed Fuseini på kort tid blevet et af de navne, der tales meget om i Superligaen og på transfermarkedet.
For otte mål i ni kampe og evnen til at komme til chancer både i kombinationsspillet og hurtige kontraløb er det, der sammen med Fuseinis uhyggelige acceleration og topfart får klubber til at spærre øjnene op.
Som Tipsbladet i sidste uge kunne fortælle, kan Fuseini købes fri af Sturm Graz, hvis man hedder Randers FC og har lejet forwarden med en frikøbsklausul, og med tydelige signaler sydpå om, at Graz næppe ser for sig, at Fuseini skal spille videre i Østrig, kunne det også tænkes, at prisen var til at file på.
Det er gået stærkt for Mohammed Fuseini i Superligaen, hvor han trives i Randers og ikke er ubekendt med Danmark fra fortiden i Right To Dream, hvor han adskillige gange var på besøg i Farum og spillede ungdomsturneringer med kombinerede hold af ghanesere, ivorianere og danske teenagere fra FC Nordsjælland.
Men for Mohammed Fuseini er det endnu ikke tid til at tage endelig stilling til, hvor fodbold-fremtiden skal ligge, når sæsonen 2023/24 er spillet færdig.
– Det er for tidligt for mig at tage stilling til, hvad der skal ske, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

– Jeg vil rigtig gerne slutte sæsonen af med fuld kraft på for Randers og få klubben bevæget derhen, hvor den fortjener. Og så må vi se, hvordan situationen ser ud i slutningen af sæsonen, siger Mohammed Fuseini.
– Mit fokus er at holde snuden i sporet og fokusere på at spille godt for holdet og få scoret nogle mål for klubben. Det er det, jeg bruger energien på.
Randers måtte fredag nøjes med uafgjort mod OB, selv om hjemmeholdet i den grad dominerede opgøret og pressede fynboerne ned i eget felt i lange perioder.
Så Randers er a point med Viborg FF og ser ud til at skulle dyste med de jyske naboer indtil de sidste runder, og det skal være Randers fokus nu, mener Mohammed Fuseini
– Jeg spillede Europa League med Sturm Graz og var også i Champions League-kvalifikationen med klubben. Det var nogle fede oplevelser, og jeg vil helt klart gerne være med til at spille Randers ind i Europa i Conference League.
– Vi skal helt klart gå efter syvendepladsen og så se, om vi kan spille os ind i Conference League-kvalifikationen ved at vinde playoffkampen her i Danmark, siger Mohammed Fuseini.
Mohammed Fuseini er allerede med afstand Randers' mest scorende spiller i ligaen i denne sæson, selvom han først kom til klubben i januar.
Mohammed Fuseini har fortalt Tipsbladet om fodbold-opvæksten med Kamaldeen Sulemana – læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: De henter Brøndby-emne
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
MEDIE
Afviser kæmpebud
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT