RANDERS (Tipsbladet): Han voksede op og spillede sammen med Kamaldeen Sulemana og flere andre kommende superstjerner hos Right To Dreams akademi i Ghana, og efter skiftet til Randers FC er Mohammed Fuseini på kort tid blevet et af de navne, der tales meget om i Superligaen og på transfermarkedet.
For otte mål i ni kampe og evnen til at komme til chancer både i kombinationsspillet og hurtige kontraløb er det, der sammen med Fuseinis uhyggelige acceleration og topfart får klubber til at spærre øjnene op.
Som Tipsbladet i sidste uge kunne fortælle, kan Fuseini købes fri af Sturm Graz, hvis man hedder Randers FC og har lejet forwarden med en frikøbsklausul, og med tydelige signaler sydpå om, at Graz næppe ser for sig, at Fuseini skal spille videre i Østrig, kunne det også tænkes, at prisen var til at file på.
Det er gået stærkt for Mohammed Fuseini i Superligaen, hvor han trives i Randers og ikke er ubekendt med Danmark fra fortiden i Right To Dream, hvor han adskillige gange var på besøg i Farum og spillede ungdomsturneringer med kombinerede hold af ghanesere, ivorianere og danske teenagere fra FC Nordsjælland.
Men for Mohammed Fuseini er det endnu ikke tid til at tage endelig stilling til, hvor fodbold-fremtiden skal ligge, når sæsonen 2023/24 er spillet færdig.
– Det er for tidligt for mig at tage stilling til, hvad der skal ske, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

– Jeg vil rigtig gerne slutte sæsonen af med fuld kraft på for Randers og få klubben bevæget derhen, hvor den fortjener. Og så må vi se, hvordan situationen ser ud i slutningen af sæsonen, siger Mohammed Fuseini.
– Mit fokus er at holde snuden i sporet og fokusere på at spille godt for holdet og få scoret nogle mål for klubben. Det er det, jeg bruger energien på.
Randers måtte fredag nøjes med uafgjort mod OB, selv om hjemmeholdet i den grad dominerede opgøret og pressede fynboerne ned i eget felt i lange perioder.
Så Randers er a point med Viborg FF og ser ud til at skulle dyste med de jyske naboer indtil de sidste runder, og det skal være Randers fokus nu, mener Mohammed Fuseini
– Jeg spillede Europa League med Sturm Graz og var også i Champions League-kvalifikationen med klubben. Det var nogle fede oplevelser, og jeg vil helt klart gerne være med til at spille Randers ind i Europa i Conference League.
– Vi skal helt klart gå efter syvendepladsen og så se, om vi kan spille os ind i Conference League-kvalifikationen ved at vinde playoffkampen her i Danmark, siger Mohammed Fuseini.
Mohammed Fuseini er allerede med afstand Randers' mest scorende spiller i ligaen i denne sæson, selvom han først kom til klubben i januar.
Mohammed Fuseini har fortalt Tipsbladet om fodbold-opvæksten med Kamaldeen Sulemana – læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Verdensstjernes søn landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE