Hovedet på blokken: ‘Det vil være katastrofalt’

Nicolai Vallys er godt klar over, hvor skidt det kan ende i Børndby, hvis de misser top 6.



(Brøndby Stadion) Tipsbladet: Presset hviler på skuldrene af Brøndbys spillere.

De er pisket til at levere et resultat på banen mod Silkeborg for at sikre sig den sidste billet til Mesterskabsspillet.

Billetten kunne allerede være sikret mandag, da de var en tur i Randers, men her red Rasmus Bertelsens mandskab afsted med sejren, der sikrede kronjyderne en plads i den sjoveste del af Superligaen.

I Brøndby har de derfor i denne uge forsøgt at vende skuden og højne humøret frem mod skæbnekampen.

– Jeg synes, at vi er kommet godt videre med nogle gode træninger, hvor der har været knald på, og jeg synes man kan mærke, at vi tager sitiuationen alvorligt, vi skal selvfølgelig ud at levere et resultat, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Ambitionen var ellers klar i denne sæson: Brøndby skulle igen spille med om mesterskabet. Men det virker som noget, de på Vestegnen godt kan skyde en hvid pind efter.

– Det er ikke lang tid siden, at jeg stod og sagde, at vi kunne blive mestre med det her hold, så ja det er ikke hvad jeg havde forventet at stå i den her situation, og ja vi tager den alvorligt som jeg siger, vi skal ud at levere et resultat, så kan vi snakke om, hvad målet bliver derfra. Så håber vi, at vi kan vise de ting vi har snakket om, men ikke fremvist.

– Selvfølgelig er alvoren gået op for alle vi har kigget hinanden i øjnene og folk har været hjemme og kigge sig selv i spejlet og alle er med på, at det her er en kamp vi skal ud at vinde på søndag, der er sådan en blanding af god og alvorlig stemning, vi ved godt, hvad der står på spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vi vil vinde
Brøndby kan fint klare sig med et uafgjort resultat i kampen mod Nicolai Vallys tidligere klub, men selvom det er tilfældet så går de blågule på banen for at vinde kampen.

– Det har jeg ikke tænkt så meget over, jeg forstiller mig, at vores gameplan er, at vi skal ud at vinde fodboldkampen det tror vi på, at vi kan, så kan det som kampen skrider frem blive anderledes, men udgangspunktet er, at vi skal ud at vinde, siger Brøndby-stjernen.

Så er der det scenarie, der kan komme i spil, hvor Silkeborg for første gang i 15 år vinder i Brøndby, hvilket vil betyde, at Nicolai Vallys og holdkammeraterne skal hygge sig i Nedrykningsspillet. Det dystre scenarie er dog ikke noget, han vil reflektere alt for meget over.

– Det er selvfølgelig en tanke der ikke er særligt sjov, så den er fjernet fra mit hoved. Jeg tror alle er med på, at det vil være katastrofalt, fortæller Nicolai Vallys.

Brøndby har i foråret fået fem point i deres kampe mod Randers, Lyngby, Vejle og Viborg.

Kommer Brøndby med i Mesterskabsspillet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Donald Trump bekræfter



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Brøndby tæt på ny forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Derfor trækker FC København-transfer ud