Hovedet på blokken: ‘Det vil være katastrofalt’

Nicolai Vallys er godt klar over, hvor skidt det kan ende i Børndby, hvis de misser top 6.



(Brøndby Stadion) Tipsbladet: Presset hviler på skuldrene af Brøndbys spillere.

De er pisket til at levere et resultat på banen mod Silkeborg for at sikre sig den sidste billet til Mesterskabsspillet.

Billetten kunne allerede være sikret mandag, da de var en tur i Randers, men her red Rasmus Bertelsens mandskab afsted med sejren, der sikrede kronjyderne en plads i den sjoveste del af Superligaen.

I Brøndby har de derfor i denne uge forsøgt at vende skuden og højne humøret frem mod skæbnekampen.

– Jeg synes, at vi er kommet godt videre med nogle gode træninger, hvor der har været knald på, og jeg synes man kan mærke, at vi tager sitiuationen alvorligt, vi skal selvfølgelig ud at levere et resultat, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Ambitionen var ellers klar i denne sæson: Brøndby skulle igen spille med om mesterskabet. Men det virker som noget, de på Vestegnen godt kan skyde en hvid pind efter.

– Det er ikke lang tid siden, at jeg stod og sagde, at vi kunne blive mestre med det her hold, så ja det er ikke hvad jeg havde forventet at stå i den her situation, og ja vi tager den alvorligt som jeg siger, vi skal ud at levere et resultat, så kan vi snakke om, hvad målet bliver derfra. Så håber vi, at vi kan vise de ting vi har snakket om, men ikke fremvist.

– Selvfølgelig er alvoren gået op for alle vi har kigget hinanden i øjnene og folk har været hjemme og kigge sig selv i spejlet og alle er med på, at det her er en kamp vi skal ud at vinde på søndag, der er sådan en blanding af god og alvorlig stemning, vi ved godt, hvad der står på spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vi vil vinde
Brøndby kan fint klare sig med et uafgjort resultat i kampen mod Nicolai Vallys tidligere klub, men selvom det er tilfældet så går de blågule på banen for at vinde kampen.

– Det har jeg ikke tænkt så meget over, jeg forstiller mig, at vores gameplan er, at vi skal ud at vinde fodboldkampen det tror vi på, at vi kan, så kan det som kampen skrider frem blive anderledes, men udgangspunktet er, at vi skal ud at vinde, siger Brøndby-stjernen.

Så er der det scenarie, der kan komme i spil, hvor Silkeborg for første gang i 15 år vinder i Brøndby, hvilket vil betyde, at Nicolai Vallys og holdkammeraterne skal hygge sig i Nedrykningsspillet. Det dystre scenarie er dog ikke noget, han vil reflektere alt for meget over.

– Det er selvfølgelig en tanke der ikke er særligt sjov, så den er fjernet fra mit hoved. Jeg tror alle er med på, at det vil være katastrofalt, fortæller Nicolai Vallys.

Brøndby har i foråret fået fem point i deres kampe mod Randers, Lyngby, Vejle og Viborg.

Kommer Brøndby med i Mesterskabsspillet?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Rekordstort bud på Thomas Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten