Søndag den 1. august sidste år rejste Esbjergs finske målmand Lukas Hradecky til Manchester for dagen efter at begynde et ugelangt træningsophold i storklubben Manchester United.
Englænderne havde set Lukas Hradeckys kamp mod Silkeborg i oktober året før, og de kunne lide, hvad de så. Det kunne de også i den uge, hvor den nu 21-årige målmand var i Manchester. Derfor udtrykte klubben et stort ønske om at få finnen over på mere permanent basis.
En drengedrøm for de fleste fodboldspillere kunne være tæt på at gå i opfyldelse, men Lukas Hradecky valgte på det tidspunkt at takke nej.
– Da jeg tog hjem derovrefra, sagde de, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg ville, for de var meget interesserede. Tre dage efter jeg kom hjem, skrev jeg så en e-mail til deres målmandstræner Eric Steele, hvor jeg forklarede ham, at jeg følte, at jeg var tæt på at få min chance i Esbjerg, og at jeg derfor ville koncentrere mig om det. Få dage efter stod jeg mod Brøndby, siger Lukas Hradecky til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Man. United holder stadig øje med Hradecky
Derefter var Lukas Hradecky Esbjergs førstemålmand resten af efteråret. Kun afbrudt af en periode på fire kampe, hvor han var ude med en beskadiget finger. Forud for forårsstarten havde Esbjerg-træner Ove Pedersen imidlertid ændret mening, og i stedet blev den 35-årige veteran Lars Winde smidt ind i målet og gjort til anfører. Alligevel fortryder Hradecky ikke e-mailen til Eric Steele.
– Det er rigtig frustrerende at sidde udenfor nu, og det er svært at motivere sig selv i øjeblikket. Men jeg fik jo min chance i sommer, som jeg havde håbet, så på den måde så jeg jo rigtigt. Men der har ikke været kontakt med Manchester United siden, siger Lukas Hradecky.
Finnen vil nu afvente, hvordan Esbjergs videre skæbne i Superligaen bliver. Og han er så småt gået i dialog med Esbjerg omkring næste sæson. Og er Lars Winde fortsat førstemålmand der, så vil Lukas Hradecky væk.
– Vi har haft små snakke om situationen, og vi skal snakke igen, inden vi går på ferie. For mig handler det her udelukkende om at få spilletid – også for at bevare min landsholdsplads. Og hvis Lars også er førstevalg i næste sæson, så vil jeg ud på lån. Hvis de vil sælge mig på et tidspunkt, bliver de jo også nødt til at lade mig spille. Men det ligger helt fast, at jeg har brug for nogle svar, inden jeg går på ferie, siger keeperen.
Lukas Hradecky har spillet i alt 16 Superliga-kampe for Esbjerg.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Franco Baresi er død
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT