Hradecky afviste United i e-mail

Manchester United var interesseret i Lukas Hradecky i sommer, men målmanden takkede nej i en e-mail til Uniteds Eric Steele.



Søndag den 1. august sidste år rejste Esbjergs finske målmand Lukas Hradecky til Manchester for dagen efter at begynde et ugelangt træningsophold i storklubben Manchester United.

Englænderne havde set Lukas Hradeckys kamp mod Silkeborg i oktober året før, og de kunne lide, hvad de så. Det kunne de også i den uge, hvor den nu 21-årige målmand var i Manchester. Derfor udtrykte klubben et stort ønske om at få finnen over på mere permanent basis.

En drengedrøm for de fleste fodboldspillere kunne være tæt på at gå i opfyldelse, men Lukas Hradecky valgte på det tidspunkt at takke nej.

– Da jeg tog hjem derovrefra, sagde de, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg ville, for de var meget interesserede. Tre dage efter jeg kom hjem, skrev jeg så en e-mail til deres målmandstræner Eric Steele, hvor jeg forklarede ham, at jeg følte, at jeg var tæt på at få min chance i Esbjerg, og at jeg derfor ville koncentrere mig om det. Få dage efter stod jeg mod Brøndby, siger Lukas Hradecky til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Man. United holder stadig øje med Hradecky

Derefter var Lukas Hradecky Esbjergs førstemålmand resten af efteråret. Kun afbrudt af en periode på fire kampe, hvor han var ude med en beskadiget finger. Forud for forårsstarten havde Esbjerg-træner Ove Pedersen imidlertid ændret mening, og i stedet blev den 35-årige veteran Lars Winde smidt ind i målet og gjort til anfører. Alligevel fortryder Hradecky ikke e-mailen til Eric Steele.

– Det er rigtig frustrerende at sidde udenfor nu, og det er svært at motivere sig selv i øjeblikket. Men jeg fik jo min chance i sommer, som jeg havde håbet, så på den måde så jeg jo rigtigt. Men der har ikke været kontakt med Manchester United siden, siger Lukas Hradecky.

Finnen vil nu afvente, hvordan Esbjergs videre skæbne i Superligaen bliver. Og han er så småt gået i dialog med Esbjerg omkring næste sæson. Og er Lars Winde fortsat førstemålmand der, så vil Lukas Hradecky væk.

– Vi har haft små snakke om situationen, og vi skal snakke igen, inden vi går på ferie. For mig handler det her udelukkende om at få spilletid – også for at bevare min landsholdsplads. Og hvis Lars også er førstevalg i næste sæson, så vil jeg ud på lån. Hvis de vil sælge mig på et tidspunkt, bliver de jo også nødt til at lade mig spille. Men det ligger helt fast, at jeg har brug for nogle svar, inden jeg går på ferie, siger keeperen.

Lukas Hradecky har spillet i alt 16 Superliga-kampe for Esbjerg.





LIVE

LIVE: Manchester United forlænger med profil

Danmark har aldrig haft så mange før

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Verdensstjerne roser Højlund

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Superliga-ekspert i svime over FCK

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Simeone fatter det ikke

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Blandt dette årtusindes bedste

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Langer ud efter Superliga-stjerne

Akut Rasmus Højlund-bekymring

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Jakob Poulsen maner til ro

Viborg FF – AGF

Sejr sender AGF på guldkurs

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’