Hradecky afviste United i e-mail

Manchester United var interesseret i Lukas Hradecky i sommer, men målmanden takkede nej i en e-mail til Uniteds Eric Steele.



Søndag den 1. august sidste år rejste Esbjergs finske målmand Lukas Hradecky til Manchester for dagen efter at begynde et ugelangt træningsophold i storklubben Manchester United.

Englænderne havde set Lukas Hradeckys kamp mod Silkeborg i oktober året før, og de kunne lide, hvad de så. Det kunne de også i den uge, hvor den nu 21-årige målmand var i Manchester. Derfor udtrykte klubben et stort ønske om at få finnen over på mere permanent basis.

En drengedrøm for de fleste fodboldspillere kunne være tæt på at gå i opfyldelse, men Lukas Hradecky valgte på det tidspunkt at takke nej.

– Da jeg tog hjem derovrefra, sagde de, at jeg skulle finde ud af, hvad jeg ville, for de var meget interesserede. Tre dage efter jeg kom hjem, skrev jeg så en e-mail til deres målmandstræner Eric Steele, hvor jeg forklarede ham, at jeg følte, at jeg var tæt på at få min chance i Esbjerg, og at jeg derfor ville koncentrere mig om det. Få dage efter stod jeg mod Brøndby, siger Lukas Hradecky til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Man. United holder stadig øje med Hradecky

Derefter var Lukas Hradecky Esbjergs førstemålmand resten af efteråret. Kun afbrudt af en periode på fire kampe, hvor han var ude med en beskadiget finger. Forud for forårsstarten havde Esbjerg-træner Ove Pedersen imidlertid ændret mening, og i stedet blev den 35-årige veteran Lars Winde smidt ind i målet og gjort til anfører. Alligevel fortryder Hradecky ikke e-mailen til Eric Steele.

– Det er rigtig frustrerende at sidde udenfor nu, og det er svært at motivere sig selv i øjeblikket. Men jeg fik jo min chance i sommer, som jeg havde håbet, så på den måde så jeg jo rigtigt. Men der har ikke været kontakt med Manchester United siden, siger Lukas Hradecky.

Finnen vil nu afvente, hvordan Esbjergs videre skæbne i Superligaen bliver. Og han er så småt gået i dialog med Esbjerg omkring næste sæson. Og er Lars Winde fortsat førstemålmand der, så vil Lukas Hradecky væk.

– Vi har haft små snakke om situationen, og vi skal snakke igen, inden vi går på ferie. For mig handler det her udelukkende om at få spilletid – også for at bevare min landsholdsplads. Og hvis Lars også er førstevalg i næste sæson, så vil jeg ud på lån. Hvis de vil sælge mig på et tidspunkt, bliver de jo også nødt til at lade mig spille. Men det ligger helt fast, at jeg har brug for nogle svar, inden jeg går på ferie, siger keeperen.

Lukas Hradecky har spillet i alt 16 Superliga-kampe for Esbjerg.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Donald Trump bekræfter

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Brøndby tæt på ny forstærkning

Dansk klub har lagt hele strategien om



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Skamroses af Thomas Nørgaard