Manchester City står med gode muligheder for at nå Champions League-finalen for første gang i klubbens historie.
Onsdag aften vandt den engelske topklub den første semifinale på udebane over Paris Saint-Germain med 2-1, selv om hjemmeholdet førte ved pausen og havde spillet klart bedst indtil da.
En heldig udligning hjalp City tilbage i kampen, før PSG selvforskyldt indkasserede endnu et mål.
PSG-spillerne Presnel Kimpembe og Leandro Paredes formåede nemlig ikke at stå tæt nok sammen i frisparksmuren, så sparket fra Riyad Mahrez akkurat kunne liste sig imellem dem og ind i nettet bag en chanceløs og rasende Keylor Navas i målet.
Det var en uventet udvikling på en kamp, som PSG sad tungt på i de første 45 minutter.
Da den tilbagevendte PSG-anfører Marquinhos bragte hjemmeholdet foran 1-0 efter et kvarters spil, havde holdet allerede haft flere fine muligheder.
Det var dog først, da brasilianeren steg til vejrs efter et perfekt hjørnespark fra Angel Di Maria, at holdet kom foran
Flere andre gange var hjemmeholdet tæt på at udbygge føringen efter hjørnespark i første halvleg, men måtte nøjes med 1-0 ved pausen.
Manchester Citys bedste mulighed i første halvleg kom efter en brøler i PSG-forsvaret, så Phil Foden pludselig kunne sparke på mål i en fri position, men den talentfulde englænders afslutning var for svag.
Efter pausen overtog gæsterne kontrollen over kampen, men havde svært ved at forvandle boldbesiddelse til store chancer i åbent spil.
Derfor var det ikke overraskende, at der skulle en tilfældighed til at bringe måltavlen i balance.
Kevin De Bruyne sendte et indlæg ind over, men ingen spillere fik ram på bolden, og så sejlede den over i det lange hjørne, hvilket Keylor Navas i PSG-målet opfattede for sent til at forhindre en udligning.
Dermed var stillingen 1-1 efter 64 minutters spil, og syv minutter senere tog City så føringen med hjælp fra den hullede frisparksmur.
Englændernes to scoringer frustrerede tilsyneladende midtbaneslideren Idrissa Gana Gueye så meget, at han med cirka et kvarter tilbage af kampen blev smidt direkte ud efter en kæmpe svinestreg mod Ilkay Gündogan.
Manchester City forsøgte forgæves at udnytte det numeriske overtal på banen til at udbygge føringen, men Pep Guardiola og co. er næppe skuffede over at tage hjem til England med en 2-1-sejr i bagagen.
Der er returkamp på tirsdag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Portugal – Spanien
CUSTOM
