Manchester City vinder i Paris: Tæt på CL-finalen

Manchester City var bagud 0-1 ved pausen, men vandt udekampen mod Paris Saint-Germain med 2-1.



Manchester City står med gode muligheder for at nå Champions League-finalen for første gang i klubbens historie.

Onsdag aften vandt den engelske topklub den første semifinale på udebane over Paris Saint-Germain med 2-1, selv om hjemmeholdet førte ved pausen og havde spillet klart bedst indtil da.

En heldig udligning hjalp City tilbage i kampen, før PSG selvforskyldt indkasserede endnu et mål.

PSG-spillerne Presnel Kimpembe og Leandro Paredes formåede nemlig ikke at stå tæt nok sammen i frisparksmuren, så sparket fra Riyad Mahrez akkurat kunne liste sig imellem dem og ind i nettet bag en chanceløs og rasende Keylor Navas i målet.

Det var en uventet udvikling på en kamp, som PSG sad tungt på i de første 45 minutter.

Da den tilbagevendte PSG-anfører Marquinhos bragte hjemmeholdet foran 1-0 efter et kvarters spil, havde holdet allerede haft flere fine muligheder.

Det var dog først, da brasilianeren steg til vejrs efter et perfekt hjørnespark fra Angel Di Maria, at holdet kom foran

Flere andre gange var hjemmeholdet tæt på at udbygge føringen efter hjørnespark i første halvleg, men måtte nøjes med 1-0 ved pausen.

Manchester Citys bedste mulighed i første halvleg kom efter en brøler i PSG-forsvaret, så Phil Foden pludselig kunne sparke på mål i en fri position, men den talentfulde englænders afslutning var for svag.

Efter pausen overtog gæsterne kontrollen over kampen, men havde svært ved at forvandle boldbesiddelse til store chancer i åbent spil.

Derfor var det ikke overraskende, at der skulle en tilfældighed til at bringe måltavlen i balance.

Kevin De Bruyne sendte et indlæg ind over, men ingen spillere fik ram på bolden, og så sejlede den over i det lange hjørne, hvilket Keylor Navas i PSG-målet opfattede for sent til at forhindre en udligning.

Dermed var stillingen 1-1 efter 64 minutters spil, og syv minutter senere tog City så føringen med hjælp fra den hullede frisparksmur.

Englændernes to scoringer frustrerede tilsyneladende midtbaneslideren Idrissa Gana Gueye så meget, at han med cirka et kvarter tilbage af kampen blev smidt direkte ud efter en kæmpe svinestreg mod Ilkay Gündogan.

Manchester City forsøgte forgæves at udnytte det numeriske overtal på banen til at udbygge føringen, men Pep Guardiola og co. er næppe skuffede over at tage hjem til England med en 2-1-sejr i bagagen.

Der er returkamp på tirsdag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion