Manchester City står med gode muligheder for at nå Champions League-finalen for første gang i klubbens historie.
Onsdag aften vandt den engelske topklub den første semifinale på udebane over Paris Saint-Germain med 2-1, selv om hjemmeholdet førte ved pausen og havde spillet klart bedst indtil da.
En heldig udligning hjalp City tilbage i kampen, før PSG selvforskyldt indkasserede endnu et mål.
PSG-spillerne Presnel Kimpembe og Leandro Paredes formåede nemlig ikke at stå tæt nok sammen i frisparksmuren, så sparket fra Riyad Mahrez akkurat kunne liste sig imellem dem og ind i nettet bag en chanceløs og rasende Keylor Navas i målet.
Det var en uventet udvikling på en kamp, som PSG sad tungt på i de første 45 minutter.
Da den tilbagevendte PSG-anfører Marquinhos bragte hjemmeholdet foran 1-0 efter et kvarters spil, havde holdet allerede haft flere fine muligheder.
Det var dog først, da brasilianeren steg til vejrs efter et perfekt hjørnespark fra Angel Di Maria, at holdet kom foran
Flere andre gange var hjemmeholdet tæt på at udbygge føringen efter hjørnespark i første halvleg, men måtte nøjes med 1-0 ved pausen.
Manchester Citys bedste mulighed i første halvleg kom efter en brøler i PSG-forsvaret, så Phil Foden pludselig kunne sparke på mål i en fri position, men den talentfulde englænders afslutning var for svag.
Efter pausen overtog gæsterne kontrollen over kampen, men havde svært ved at forvandle boldbesiddelse til store chancer i åbent spil.
Derfor var det ikke overraskende, at der skulle en tilfældighed til at bringe måltavlen i balance.
Kevin De Bruyne sendte et indlæg ind over, men ingen spillere fik ram på bolden, og så sejlede den over i det lange hjørne, hvilket Keylor Navas i PSG-målet opfattede for sent til at forhindre en udligning.
Dermed var stillingen 1-1 efter 64 minutters spil, og syv minutter senere tog City så føringen med hjælp fra den hullede frisparksmur.
Englændernes to scoringer frustrerede tilsyneladende midtbaneslideren Idrissa Gana Gueye så meget, at han med cirka et kvarter tilbage af kampen blev smidt direkte ud efter en kæmpe svinestreg mod Ilkay Gündogan.
Manchester City forsøgte forgæves at udnytte det numeriske overtal på banen til at udbygge føringen, men Pep Guardiola og co. er næppe skuffede over at tage hjem til England med en 2-1-sejr i bagagen.
Der er returkamp på tirsdag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
LIVE
Superliga-LIVE: Gift Links forlænger
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
