Hummel færdig som trøjesponsor i Superliga-klub

AaB skal ud og finde sig en ny trøjesponsor, efter samarbejdet med hummel stoppes efter indeværende sæson.



Efter fem et halvt års samarbejde stopper AaB og hummels samarbejde ved udgangen af juni måned.

Det oplyser AaB på klubbens hjemmeside.

Ifølge AaB’s administrerende direktør, Thomas Bælum, så skyldes samarbejdets ophør, at klubben ønsker at prøve noget andet.

– Vi har været glade for samarbejdet med hummel, der har været en dygtig og seriøs partner gennem alle årene. Samtidig har vi dog også haft et ønske om at gå nye veje med vores beklædningsaftale, så derfor er vi i fred og fordragelighed blevet enige om, at samarbejdet for denne omgang ophører. Vi har dog en lang historik med hummel, så hvem ved om vores veje krydser hinanden igen på et senere tidspunkt.

Sidste kamp med hummel på brystkassen bliver hjemmekampen mod Vejle 19. maj, og det bliver markeret med en afskedsgave fra tøjmærket til AaB-fansene.

– Vi har været rigtig glade for samarbejdet med AaB, det skal der ikke være tvivl om, og der har de seneste fem et halvt år været flere mindeværdige tiltag, ligesom vi synes, at vi sammen med AaB har skabt nogle unikke og flotte kamptrøjer, som klubbens fans har taget godt imod, forklarer Allan Vad Nielsen, CEO for hummel.

– Derfor er det også passende, at vi slutter af med en lille gave i form af en fan T-shirt til 500 udvalgte AaB-fans til sæsonens sidste hjemmekamp mod Vejle Boldklub, lyder det fra Allan Vad Nielsen.

AaB oplyser, at trøjerne vil gå til alle tilskuerne i en af de i alt ni sektioner på Aalborg Portland Park. Hvilken sektion det bliver er dog ikke bestemt endnu, dette afgøres i stedet via en konkurrence, hvor man som billetindehaver til kampen kan gå ind og deltage i konkurrencen om hvilken sektion, der skal vinde trøjerne.

Den heldige vinder modtager naturligvis en fan T-shirt, samt en kampbrugt signeret trøje, mens de øvrige 499 tilskuere i samme sektion får en ”sidemandsgevinst” i form af en fan T-shirt fra hummel.





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Bayern München er i pokalfinalen