Hummel færdig som trøjesponsor i Superliga-klub

AaB skal ud og finde sig en ny trøjesponsor, efter samarbejdet med hummel stoppes efter indeværende sæson.



Efter fem et halvt års samarbejde stopper AaB og hummels samarbejde ved udgangen af juni måned.

Det oplyser AaB på klubbens hjemmeside.

Ifølge AaB’s administrerende direktør, Thomas Bælum, så skyldes samarbejdets ophør, at klubben ønsker at prøve noget andet.

– Vi har været glade for samarbejdet med hummel, der har været en dygtig og seriøs partner gennem alle årene. Samtidig har vi dog også haft et ønske om at gå nye veje med vores beklædningsaftale, så derfor er vi i fred og fordragelighed blevet enige om, at samarbejdet for denne omgang ophører. Vi har dog en lang historik med hummel, så hvem ved om vores veje krydser hinanden igen på et senere tidspunkt.

Sidste kamp med hummel på brystkassen bliver hjemmekampen mod Vejle 19. maj, og det bliver markeret med en afskedsgave fra tøjmærket til AaB-fansene.

– Vi har været rigtig glade for samarbejdet med AaB, det skal der ikke være tvivl om, og der har de seneste fem et halvt år været flere mindeværdige tiltag, ligesom vi synes, at vi sammen med AaB har skabt nogle unikke og flotte kamptrøjer, som klubbens fans har taget godt imod, forklarer Allan Vad Nielsen, CEO for hummel.

– Derfor er det også passende, at vi slutter af med en lille gave i form af en fan T-shirt til 500 udvalgte AaB-fans til sæsonens sidste hjemmekamp mod Vejle Boldklub, lyder det fra Allan Vad Nielsen.

AaB oplyser, at trøjerne vil gå til alle tilskuerne i en af de i alt ni sektioner på Aalborg Portland Park. Hvilken sektion det bliver er dog ikke bestemt endnu, dette afgøres i stedet via en konkurrence, hvor man som billetindehaver til kampen kan gå ind og deltage i konkurrencen om hvilken sektion, der skal vinde trøjerne.

Den heldige vinder modtager naturligvis en fan T-shirt, samt en kampbrugt signeret trøje, mens de øvrige 499 tilskuere i samme sektion får en ”sidemandsgevinst” i form af en fan T-shirt fra hummel.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vil smadre transferrekord

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tordner mod VM-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vigtigt nyt for ‘AC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland – Sverige

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim