Efter fem et halvt års samarbejde stopper AaB og hummels samarbejde ved udgangen af juni måned.
Det oplyser AaB på klubbens hjemmeside.
Ifølge AaB’s administrerende direktør, Thomas Bælum, så skyldes samarbejdets ophør, at klubben ønsker at prøve noget andet.
– Vi har været glade for samarbejdet med hummel, der har været en dygtig og seriøs partner gennem alle årene. Samtidig har vi dog også haft et ønske om at gå nye veje med vores beklædningsaftale, så derfor er vi i fred og fordragelighed blevet enige om, at samarbejdet for denne omgang ophører. Vi har dog en lang historik med hummel, så hvem ved om vores veje krydser hinanden igen på et senere tidspunkt.
Sidste kamp med hummel på brystkassen bliver hjemmekampen mod Vejle 19. maj, og det bliver markeret med en afskedsgave fra tøjmærket til AaB-fansene.
– Vi har været rigtig glade for samarbejdet med AaB, det skal der ikke være tvivl om, og der har de seneste fem et halvt år været flere mindeværdige tiltag, ligesom vi synes, at vi sammen med AaB har skabt nogle unikke og flotte kamptrøjer, som klubbens fans har taget godt imod, forklarer Allan Vad Nielsen, CEO for hummel.
– Derfor er det også passende, at vi slutter af med en lille gave i form af en fan T-shirt til 500 udvalgte AaB-fans til sæsonens sidste hjemmekamp mod Vejle Boldklub, lyder det fra Allan Vad Nielsen.
AaB oplyser, at trøjerne vil gå til alle tilskuerne i en af de i alt ni sektioner på Aalborg Portland Park. Hvilken sektion det bliver er dog ikke bestemt endnu, dette afgøres i stedet via en konkurrence, hvor man som billetindehaver til kampen kan gå ind og deltage i konkurrencen om hvilken sektion, der skal vinde trøjerne.
Den heldige vinder modtager naturligvis en fan T-shirt, samt en kampbrugt signeret trøje, mens de øvrige 499 tilskuere i samme sektion får en ”sidemandsgevinst” i form af en fan T-shirt fra hummel.
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
