• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Lasse Sylvest Mikkelsen

Hummel færdig som trøjesponsor i Superliga-klub

Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

AaB skal ud og finde sig en ny trøjesponsor, efter samarbejdet med hummel stoppes efter indeværende sæson.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Efter fem et halvt års samarbejde stopper AaB og hummels samarbejde ved udgangen af juni måned.

Det oplyser AaB på klubbens hjemmeside.

Ifølge AaB’s administrerende direktør, Thomas Bælum, så skyldes samarbejdets ophør, at klubben ønsker at prøve noget andet.

- Vi har været glade for samarbejdet med hummel, der har været en dygtig og seriøs partner gennem alle årene. Samtidig har vi dog også haft et ønske om at gå nye veje med vores beklædningsaftale, så derfor er vi i fred og fordragelighed blevet enige om, at samarbejdet for denne omgang ophører. Vi har dog en lang historik med hummel, så hvem ved om vores veje krydser hinanden igen på et senere tidspunkt.

Sidste kamp med hummel på brystkassen bliver hjemmekampen mod Vejle 19. maj, og det bliver markeret med en afskedsgave fra tøjmærket til AaB-fansene.

- Vi har været rigtig glade for samarbejdet med AaB, det skal der ikke være tvivl om, og der har de seneste fem et halvt år været flere mindeværdige tiltag, ligesom vi synes, at vi sammen med AaB har skabt nogle unikke og flotte kamptrøjer, som klubbens fans har taget godt imod, forklarer Allan Vad Nielsen, CEO for hummel.

- Derfor er det også passende, at vi slutter af med en lille gave i form af en fan T-shirt til 500 udvalgte AaB-fans til sæsonens sidste hjemmekamp mod Vejle Boldklub, lyder det fra Allan Vad Nielsen.

AaB oplyser, at trøjerne vil gå til alle tilskuerne i en af de i alt ni sektioner på Aalborg Portland Park. Hvilken sektion det bliver er dog ikke bestemt endnu, dette afgøres i stedet via en konkurrence, hvor man som billetindehaver til kampen kan gå ind og deltage i konkurrencen om hvilken sektion, der skal vinde trøjerne.

Den heldige vinder modtager naturligvis en fan T-shirt, samt en kampbrugt signeret trøje, mens de øvrige 499 tilskuere i samme sektion får en ”sidemandsgevinst” i form af en fan T-shirt fra hummel.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020