Hun bliver ny vært for Onside

Signe Vadgaard skal på barsel, og i hendes sted overtager Stine Jensen værtstjansen.



Det bliver med en ny vært i spidsen, når Onside den 23. juli vender retur i forlængelse af søndagens hovedkamp i 1. runde.

Signe Vadgaard, der hidtil har været vært på programmet, bliver i den kommende sæson afløst af Stine Jensen, da Signe Vadgaard skal på barsel.

Stine Jensen er ikke et nyt ansigt på kanalen, da hun har dækket masser af fodbold på kanalen – blandt andet kampdækning – og nu venter så en spændende ny opgave for den 31-årige journalist.

– Det er kæmpestort for mig at skulle stå i spidsen for Onside. Jeg elsker 3F Superligaen, og for mig er det den fedeste turnering at følge. Når man ser på den sæson, vi lige har overstået, så må alle glæde sig til at se, hvad vi har i vente i den kommende. Og så kender jeg ambitionerne i Onside og ved, at der hver eneste uge er en masse dygtige kolleger, som arbejder hårdt for at skabe det bedst mulige program søndag efter søndag. Det glæder jeg mig til at skulle præsentere for seerne i godt selskab med vores eksperter, siger Stine Jensen i en pressemeddelelse.

Der er i den kommende dækning et helt nyt ansigt i forhold til tidligere, da man har hentet Francis Dickoh ind som ekspertkommentator. Han har tidligere været på DR og Mediano.

De rutinerede folk Per Frimann, Peter Sørensen, Kenneth Emil Petersen, Martin Jørgensen og Ken Ilsø vil også i den kommende sæson deler ud af guldkornene. 

Og så er der selvfølgelig Stig Tøfting, der udover jobbet på Viaplay også er fodboldkommentator for Tipsbladet.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Transferbombe i Manchester United

Maxsø træner med i Brøndby

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Jess Thorup: Afviste engelske klubber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Melder ud om Mbappé

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys