Hun bliver ny vært for Onside

Signe Vadgaard skal på barsel, og i hendes sted overtager Stine Jensen værtstjansen.



Det bliver med en ny vært i spidsen, når Onside den 23. juli vender retur i forlængelse af søndagens hovedkamp i 1. runde.

Signe Vadgaard, der hidtil har været vært på programmet, bliver i den kommende sæson afløst af Stine Jensen, da Signe Vadgaard skal på barsel.

Stine Jensen er ikke et nyt ansigt på kanalen, da hun har dækket masser af fodbold på kanalen – blandt andet kampdækning – og nu venter så en spændende ny opgave for den 31-årige journalist.

– Det er kæmpestort for mig at skulle stå i spidsen for Onside. Jeg elsker 3F Superligaen, og for mig er det den fedeste turnering at følge. Når man ser på den sæson, vi lige har overstået, så må alle glæde sig til at se, hvad vi har i vente i den kommende. Og så kender jeg ambitionerne i Onside og ved, at der hver eneste uge er en masse dygtige kolleger, som arbejder hårdt for at skabe det bedst mulige program søndag efter søndag. Det glæder jeg mig til at skulle præsentere for seerne i godt selskab med vores eksperter, siger Stine Jensen i en pressemeddelelse.

Der er i den kommende dækning et helt nyt ansigt i forhold til tidligere, da man har hentet Francis Dickoh ind som ekspertkommentator. Han har tidligere været på DR og Mediano.

De rutinerede folk Per Frimann, Peter Sørensen, Kenneth Emil Petersen, Martin Jørgensen og Ken Ilsø vil også i den kommende sæson deler ud af guldkornene. 

Og så er der selvfølgelig Stig Tøfting, der udover jobbet på Viaplay også er fodboldkommentator for Tipsbladet.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’