Hun bliver ny vært for Onside

Signe Vadgaard skal på barsel, og i hendes sted overtager Stine Jensen værtstjansen.



Det bliver med en ny vært i spidsen, når Onside den 23. juli vender retur i forlængelse af søndagens hovedkamp i 1. runde.

Signe Vadgaard, der hidtil har været vært på programmet, bliver i den kommende sæson afløst af Stine Jensen, da Signe Vadgaard skal på barsel.

Stine Jensen er ikke et nyt ansigt på kanalen, da hun har dækket masser af fodbold på kanalen – blandt andet kampdækning – og nu venter så en spændende ny opgave for den 31-årige journalist.

– Det er kæmpestort for mig at skulle stå i spidsen for Onside. Jeg elsker 3F Superligaen, og for mig er det den fedeste turnering at følge. Når man ser på den sæson, vi lige har overstået, så må alle glæde sig til at se, hvad vi har i vente i den kommende. Og så kender jeg ambitionerne i Onside og ved, at der hver eneste uge er en masse dygtige kolleger, som arbejder hårdt for at skabe det bedst mulige program søndag efter søndag. Det glæder jeg mig til at skulle præsentere for seerne i godt selskab med vores eksperter, siger Stine Jensen i en pressemeddelelse.

Der er i den kommende dækning et helt nyt ansigt i forhold til tidligere, da man har hentet Francis Dickoh ind som ekspertkommentator. Han har tidligere været på DR og Mediano.

De rutinerede folk Per Frimann, Peter Sørensen, Kenneth Emil Petersen, Martin Jørgensen og Ken Ilsø vil også i den kommende sæson deler ud af guldkornene. 

Og så er der selvfølgelig Stig Tøfting, der udover jobbet på Viaplay også er fodboldkommentator for Tipsbladet.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’