Det bliver med en ny vært i spidsen, når Onside den 23. juli vender retur i forlængelse af søndagens hovedkamp i 1. runde.
Signe Vadgaard, der hidtil har været vært på programmet, bliver i den kommende sæson afløst af Stine Jensen, da Signe Vadgaard skal på barsel.
Stine Jensen er ikke et nyt ansigt på kanalen, da hun har dækket masser af fodbold på kanalen – blandt andet kampdækning – og nu venter så en spændende ny opgave for den 31-årige journalist.
– Det er kæmpestort for mig at skulle stå i spidsen for Onside. Jeg elsker 3F Superligaen, og for mig er det den fedeste turnering at følge. Når man ser på den sæson, vi lige har overstået, så må alle glæde sig til at se, hvad vi har i vente i den kommende. Og så kender jeg ambitionerne i Onside og ved, at der hver eneste uge er en masse dygtige kolleger, som arbejder hårdt for at skabe det bedst mulige program søndag efter søndag. Det glæder jeg mig til at skulle præsentere for seerne i godt selskab med vores eksperter, siger Stine Jensen i en pressemeddelelse.
Der er i den kommende dækning et helt nyt ansigt i forhold til tidligere, da man har hentet Francis Dickoh ind som ekspertkommentator. Han har tidligere været på DR og Mediano.
De rutinerede folk Per Frimann, Peter Sørensen, Kenneth Emil Petersen, Martin Jørgensen og Ken Ilsø vil også i den kommende sæson deler ud af guldkornene.
Og så er der selvfølgelig Stig Tøfting, der udover jobbet på Viaplay også er fodboldkommentator for Tipsbladet.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Belgien – Egypten
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
NYHEDER