Det omdiskuterede Video Assistent Referee-system (VAR) fylder tidsmæssigt markant mindre i Superligaen end i sidste sæson, men der er i efteråret også blevet lavet seks kampafgørende fejl.
Det er en forbedring fra de 16 fejl, der blev lavet i hele sidste sæson, men stadig et uacceptabelt antal, fastslår dommerchef Michael Johansen.
– Det er store fejl, når VAR misser noget, så som udgangspunkt er det ikke acceptabelt. Det er menneskeligt at lave fejl, men vi arbejder stenhårdt på at undgå dem. Det er jo en del af vores job at undgå dem, siger Johansen.
FC Københavns keeper Kamil Grabara sparkede en bold mod et afsnit med AaB-fans i efterårets sidste spillerunde, hvilket blev takseret til et gult kort.
Det burde dog have været et rødt kort, og det er én af de seks afgørende fejl, som VAR begik i efteråret.
I hele sidste sæson, der var den første med VAR i Superligaen, blev der lavet 16 fejl med VAR. På sigt er målet at komme ned på maksimalt fem fejl per sæson.
– I de lande, hvor de er rigtigt gode, ligger man på cirka en håndfuld fejl på flere kampe end i Danmark.
– Min vurdering er, at hvis vi inden for tre-fem år kommer ned på cirka en håndfuld, så har folk heller ikke mistillid til VAR, siger dommerchefen.
VAR blev i efteråret brugt 27 gange i 102 kampe.
Tidsforbruget på VAR er faldet kraftigt, siden systemet blev taget i brug i Superligaen i sommeren 2020.
I de to første halvsæsoner brugte dommerne i snit henholdsvis 95 og 74 sekunder per kamp, hvilket gav et gennemsnit på 83 sekunder for hele første sæson.
I sommer var topdommerne igennem et forløb, der var designet til at tidsoptimere brugen af VAR, blandt andet ved at træne kommunikationen, og det gav øjeblikkeligt pote.
I dette efterår er der brugt 38 sekunder per kamp på VAR. Målsætningen på sigt er 40 sekunder.
– Vi er tilfredse med tidsfaktoren, som den er nu. Vi vil ikke forsøge at få den længere ned, for så er faren, at vi risikerer, at det går for hurtigt, og vi laver fejl.
– Træningen i sommer har haft effekt, og derfor flytter vi fokus over på andre områder end tid, siger Johansen.
Ingen af de seks kampafgørende fejl i efteråret kan direkte kobles til det faldende tidsforbrug, understreger dommerchefen.
I forsøget på at dygtiggøre de danske dommere er fire af dem blevet indstillet til at blive VAR-dommere i internationale kampe. Det drejer sig om Mads-Kristoffer Kristoffersen, Jørgen Daugbjerg Burchardt, Jakob Kehlet og Sandi Putros.
/ritzau/
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Kærlige beskeder vælter ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Medie peger på FC København
NYHEDER
OB straffer angriber
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
STORT INTERVIEW
