Det omdiskuterede Video Assistent Referee-system (VAR) fylder tidsmæssigt markant mindre i Superligaen end i sidste sæson, men der er i efteråret også blevet lavet seks kampafgørende fejl.
Det er en forbedring fra de 16 fejl, der blev lavet i hele sidste sæson, men stadig et uacceptabelt antal, fastslår dommerchef Michael Johansen.
– Det er store fejl, når VAR misser noget, så som udgangspunkt er det ikke acceptabelt. Det er menneskeligt at lave fejl, men vi arbejder stenhårdt på at undgå dem. Det er jo en del af vores job at undgå dem, siger Johansen.
FC Københavns keeper Kamil Grabara sparkede en bold mod et afsnit med AaB-fans i efterårets sidste spillerunde, hvilket blev takseret til et gult kort.
Det burde dog have været et rødt kort, og det er én af de seks afgørende fejl, som VAR begik i efteråret.
I hele sidste sæson, der var den første med VAR i Superligaen, blev der lavet 16 fejl med VAR. På sigt er målet at komme ned på maksimalt fem fejl per sæson.
– I de lande, hvor de er rigtigt gode, ligger man på cirka en håndfuld fejl på flere kampe end i Danmark.
– Min vurdering er, at hvis vi inden for tre-fem år kommer ned på cirka en håndfuld, så har folk heller ikke mistillid til VAR, siger dommerchefen.
VAR blev i efteråret brugt 27 gange i 102 kampe.
Tidsforbruget på VAR er faldet kraftigt, siden systemet blev taget i brug i Superligaen i sommeren 2020.
I de to første halvsæsoner brugte dommerne i snit henholdsvis 95 og 74 sekunder per kamp, hvilket gav et gennemsnit på 83 sekunder for hele første sæson.
I sommer var topdommerne igennem et forløb, der var designet til at tidsoptimere brugen af VAR, blandt andet ved at træne kommunikationen, og det gav øjeblikkeligt pote.
I dette efterår er der brugt 38 sekunder per kamp på VAR. Målsætningen på sigt er 40 sekunder.
– Vi er tilfredse med tidsfaktoren, som den er nu. Vi vil ikke forsøge at få den længere ned, for så er faren, at vi risikerer, at det går for hurtigt, og vi laver fejl.
– Træningen i sommer har haft effekt, og derfor flytter vi fokus over på andre områder end tid, siger Johansen.
Ingen af de seks kampafgørende fejl i efteråret kan direkte kobles til det faldende tidsforbrug, understreger dommerchefen.
I forsøget på at dygtiggøre de danske dommere er fire af dem blevet indstillet til at blive VAR-dommere i internationale kampe. Det drejer sig om Mads-Kristoffer Kristoffersen, Jørgen Daugbjerg Burchardt, Jakob Kehlet og Sandi Putros.
/ritzau/
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
Klart ønske fra Ruben Amorim
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
