Det omdiskuterede Video Assistent Referee-system (VAR) fylder tidsmæssigt markant mindre i Superligaen end i sidste sæson, men der er i efteråret også blevet lavet seks kampafgørende fejl.
Det er en forbedring fra de 16 fejl, der blev lavet i hele sidste sæson, men stadig et uacceptabelt antal, fastslår dommerchef Michael Johansen.
– Det er store fejl, når VAR misser noget, så som udgangspunkt er det ikke acceptabelt. Det er menneskeligt at lave fejl, men vi arbejder stenhårdt på at undgå dem. Det er jo en del af vores job at undgå dem, siger Johansen.
FC Københavns keeper Kamil Grabara sparkede en bold mod et afsnit med AaB-fans i efterårets sidste spillerunde, hvilket blev takseret til et gult kort.
Det burde dog have været et rødt kort, og det er én af de seks afgørende fejl, som VAR begik i efteråret.
I hele sidste sæson, der var den første med VAR i Superligaen, blev der lavet 16 fejl med VAR. På sigt er målet at komme ned på maksimalt fem fejl per sæson.
– I de lande, hvor de er rigtigt gode, ligger man på cirka en håndfuld fejl på flere kampe end i Danmark.
– Min vurdering er, at hvis vi inden for tre-fem år kommer ned på cirka en håndfuld, så har folk heller ikke mistillid til VAR, siger dommerchefen.
VAR blev i efteråret brugt 27 gange i 102 kampe.
Tidsforbruget på VAR er faldet kraftigt, siden systemet blev taget i brug i Superligaen i sommeren 2020.
I de to første halvsæsoner brugte dommerne i snit henholdsvis 95 og 74 sekunder per kamp, hvilket gav et gennemsnit på 83 sekunder for hele første sæson.
I sommer var topdommerne igennem et forløb, der var designet til at tidsoptimere brugen af VAR, blandt andet ved at træne kommunikationen, og det gav øjeblikkeligt pote.
I dette efterår er der brugt 38 sekunder per kamp på VAR. Målsætningen på sigt er 40 sekunder.
– Vi er tilfredse med tidsfaktoren, som den er nu. Vi vil ikke forsøge at få den længere ned, for så er faren, at vi risikerer, at det går for hurtigt, og vi laver fejl.
– Træningen i sommer har haft effekt, og derfor flytter vi fokus over på andre områder end tid, siger Johansen.
Ingen af de seks kampafgørende fejl i efteråret kan direkte kobles til det faldende tidsforbrug, understreger dommerchefen.
I forsøget på at dygtiggøre de danske dommere er fire af dem blevet indstillet til at blive VAR-dommere i internationale kampe. Det drejer sig om Mads-Kristoffer Kristoffersen, Jørgen Daugbjerg Burchardt, Jakob Kehlet og Sandi Putros.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
Legende med chokmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
‘Sur over Brøndby-transfer’
HELT VILDT
– De lignede lort!
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
Stor skuffelse
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
