For mange VAR-fejl i Superligaen: Uacceptabelt

VAR fylder markant mindre i Superligaen end i sidste sæson, men antallet af fejl er stadig for højt.



Det omdiskuterede Video Assistent Referee-system (VAR) fylder tidsmæssigt markant mindre i Superligaen end i sidste sæson, men der er i efteråret også blevet lavet seks kampafgørende fejl.

Det er en forbedring fra de 16 fejl, der blev lavet i hele sidste sæson, men stadig et uacceptabelt antal, fastslår dommerchef Michael Johansen.

– Det er store fejl, når VAR misser noget, så som udgangspunkt er det ikke acceptabelt. Det er menneskeligt at lave fejl, men vi arbejder stenhårdt på at undgå dem. Det er jo en del af vores job at undgå dem, siger Johansen.

FC Københavns keeper Kamil Grabara sparkede en bold mod et afsnit med AaB-fans i efterårets sidste spillerunde, hvilket blev takseret til et gult kort.

Det burde dog have været et rødt kort, og det er én af de seks afgørende fejl, som VAR begik i efteråret.

I hele sidste sæson, der var den første med VAR i Superligaen, blev der lavet 16 fejl med VAR. På sigt er målet at komme ned på maksimalt fem fejl per sæson.

– I de lande, hvor de er rigtigt gode, ligger man på cirka en håndfuld fejl på flere kampe end i Danmark.

– Min vurdering er, at hvis vi inden for tre-fem år kommer ned på cirka en håndfuld, så har folk heller ikke mistillid til VAR, siger dommerchefen.

VAR blev i efteråret brugt 27 gange i 102 kampe.

Tidsforbruget på VAR er faldet kraftigt, siden systemet blev taget i brug i Superligaen i sommeren 2020.

I de to første halvsæsoner brugte dommerne i snit henholdsvis 95 og 74 sekunder per kamp, hvilket gav et gennemsnit på 83 sekunder for hele første sæson.

I sommer var topdommerne igennem et forløb, der var designet til at tidsoptimere brugen af VAR, blandt andet ved at træne kommunikationen, og det gav øjeblikkeligt pote.

I dette efterår er der brugt 38 sekunder per kamp på VAR. Målsætningen på sigt er 40 sekunder.

– Vi er tilfredse med tidsfaktoren, som den er nu. Vi vil ikke forsøge at få den længere ned, for så er faren, at vi risikerer, at det går for hurtigt, og vi laver fejl.

– Træningen i sommer har haft effekt, og derfor flytter vi fokus over på andre områder end tid, siger Johansen.

Ingen af de seks kampafgørende fejl i efteråret kan direkte kobles til det faldende tidsforbrug, understreger dommerchefen.

I forsøget på at dygtiggøre de danske dommere er fire af dem blevet indstillet til at blive VAR-dommere i internationale kampe. Det drejer sig om Mads-Kristoffer Kristoffersen, Jørgen Daugbjerg Burchardt, Jakob Kehlet og Sandi Putros.

/ritzau/



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FC København viser interesse for Udinese-spiller

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Peter Schmeichel taget på sengen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Ny cheftræner stort set på plads i United

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy