Angriberen Chris Katongo tørnede ud for Brøndby IF i halvandet år for snart 20 år siden, og han var en profil på Vestegnen, hvor det blev til 13 mål i 53 kampe.
Det er dog intet at regne til sammenligning med, hvor stort et navn han er i Afrika.
Her er Chris Katongo en decideret megastjerne.
Årsagen til Katongos stjernestatus finder vi i 2012. Her vandt Zambia med Chris Katongo som anfører sensationelt Africa Cup of Nations, og den tidligere Brøndby-spiller blev topscorer ved slutrunden, hvor han også blev kåret som turneringens bedste spiller. Dermed gav Katongo baghjul til Didier Drogba, Seydou Keita, Yaya Toure, Asamoah Gyan og alle de andre afrikanske stjerner. Det forandrede hans liv for altid.
I dag er Chris Katongo 42 år, bor i hjemlandet Zambia og er gået trænervejen.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg arbejder som træner i Nkana FC, som er én af de største klubber her i Zambia. Jeg er first assistant coach, og det er virkelig spændende. Jeg elsker fodbold, og jeg værdsætter, at jeg stadig er en del af den verden, siger Chris Katongo.
Nkana FC er aktuelt på femtepladsen i den bedste række i Zambia og er dermed en del af topstriden.
– Det giver mig meget at være træner og dele ud af de erfaringer, jeg gjorde mig som spiller. Jeg kan godt lide at være med til at få det bedste ud af den enkelte spiller, men det er samtidig også noget, der kan være udfordrende, lyder det fra Katongo.
Det er præcis 13 år siden, at Chris Katongo kunne løfte Africa Cup of Nations-trofæet efter en sejr over Elfenbenskysten i finalen. Zambia har ikke været i nærheden af at opnå noget siden, og landsholdet fra dengang er derfor nationale helte i det afrikanske land.
– Jeg bliver selvfølgelig tit genkendt, fordi jeg var med til at vinde AFCON. Jeg kan godt gå på gaden, men der er meget ofte folk, der kommer hen til mig. Det har jeg det fint med – det minder mig om, hvad jeg var med til at opnå som repræsentant for mit land, lyder det fra Katongo.
Foruden Brøndby IF tørnede Chris Katongo ud for klubber som Arminia Bielefeld, Skoda Xanthi og HN Jianye. Han indstillede sin aktive karriere i 2017.
Sådan ser Chris Katongo ud i dag:

Foto: Privat
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Tottenham henter forløsende sejr
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i