Husker du Chris Katongo? Det laver han i dag

Den tidligere Brøndby-angriber Chris Katongo bliver genkendt hver eneste dag i sit hjemland.



Angriberen Chris Katongo tørnede ud for Brøndby IF i halvandet år for snart 20 år siden, og han var en profil på Vestegnen, hvor det blev til 13 mål i 53 kampe.

Det er dog intet at regne til sammenligning med, hvor stort et navn han er i Afrika.

Her er Chris Katongo en decideret megastjerne.

Årsagen til Katongos stjernestatus finder vi i 2012. Her vandt Zambia med Chris Katongo som anfører sensationelt Africa Cup of Nations, og den tidligere Brøndby-spiller blev topscorer ved slutrunden, hvor han også blev kåret som turneringens bedste spiller. Dermed gav Katongo baghjul til Didier Drogba, Seydou Keita, Yaya Toure, Asamoah Gyan og alle de andre afrikanske stjerner. Det forandrede hans liv for altid.

I dag er Chris Katongo 42 år, bor i hjemlandet Zambia og er gået trænervejen.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Jeg arbejder som træner i Nkana FC, som er én af de største klubber her i Zambia. Jeg er first assistant coach, og det er virkelig spændende. Jeg elsker fodbold, og jeg værdsætter, at jeg stadig er en del af den verden, siger Chris Katongo.

Nkana FC er aktuelt på femtepladsen i den bedste række i Zambia og er dermed en del af topstriden.

– Det giver mig meget at være træner og dele ud af de erfaringer, jeg gjorde mig som spiller. Jeg kan godt lide at være med til at få det bedste ud af den enkelte spiller, men det er samtidig også noget, der kan være udfordrende, lyder det fra Katongo.

Det er præcis 13 år siden, at Chris Katongo kunne løfte Africa Cup of Nations-trofæet efter en sejr over Elfenbenskysten i finalen. Zambia har ikke været i nærheden af at opnå noget siden, og landsholdet fra dengang er derfor nationale helte i det afrikanske land.

– Jeg bliver selvfølgelig tit genkendt, fordi jeg var med til at vinde AFCON. Jeg kan godt gå på gaden, men der er meget ofte folk, der kommer hen til mig. Det har jeg det fint med – det minder mig om, hvad jeg var med til at opnå som repræsentant for mit land, lyder det fra Katongo.

Foruden Brøndby IF tørnede Chris Katongo ud for klubber som Arminia Bielefeld, Skoda Xanthi og HN Jianye. Han indstillede sin aktive karriere i 2017.

Sådan ser Chris Katongo ud i dag:

Foto: Privat





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Nervøse nordmænd & mesopotamisk mur

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Østrig – Jordan

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Iran – New Zealand



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Irak – Norge

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb