Angriberen Chris Katongo tørnede ud for Brøndby IF i halvandet år for snart 20 år siden, og han var en profil på Vestegnen, hvor det blev til 13 mål i 53 kampe.
Det er dog intet at regne til sammenligning med, hvor stort et navn han er i Afrika.
Her er Chris Katongo en decideret megastjerne.
Årsagen til Katongos stjernestatus finder vi i 2012. Her vandt Zambia med Chris Katongo som anfører sensationelt Africa Cup of Nations, og den tidligere Brøndby-spiller blev topscorer ved slutrunden, hvor han også blev kåret som turneringens bedste spiller. Dermed gav Katongo baghjul til Didier Drogba, Seydou Keita, Yaya Toure, Asamoah Gyan og alle de andre afrikanske stjerner. Det forandrede hans liv for altid.
I dag er Chris Katongo 42 år, bor i hjemlandet Zambia og er gået trænervejen.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg arbejder som træner i Nkana FC, som er én af de største klubber her i Zambia. Jeg er first assistant coach, og det er virkelig spændende. Jeg elsker fodbold, og jeg værdsætter, at jeg stadig er en del af den verden, siger Chris Katongo.
Nkana FC er aktuelt på femtepladsen i den bedste række i Zambia og er dermed en del af topstriden.
– Det giver mig meget at være træner og dele ud af de erfaringer, jeg gjorde mig som spiller. Jeg kan godt lide at være med til at få det bedste ud af den enkelte spiller, men det er samtidig også noget, der kan være udfordrende, lyder det fra Katongo.
Det er præcis 13 år siden, at Chris Katongo kunne løfte Africa Cup of Nations-trofæet efter en sejr over Elfenbenskysten i finalen. Zambia har ikke været i nærheden af at opnå noget siden, og landsholdet fra dengang er derfor nationale helte i det afrikanske land.
– Jeg bliver selvfølgelig tit genkendt, fordi jeg var med til at vinde AFCON. Jeg kan godt gå på gaden, men der er meget ofte folk, der kommer hen til mig. Det har jeg det fint med – det minder mig om, hvad jeg var med til at opnå som repræsentant for mit land, lyder det fra Katongo.
Foruden Brøndby IF tørnede Chris Katongo ud for klubber som Arminia Bielefeld, Skoda Xanthi og HN Jianye. Han indstillede sin aktive karriere i 2017.
Sådan ser Chris Katongo ud i dag:

Foto: Privat
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
OPTAKT
Viborg FF – OB
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER