Angriberen Chris Katongo tørnede ud for Brøndby IF i halvandet år for snart 20 år siden, og han var en profil på Vestegnen, hvor det blev til 13 mål i 53 kampe.
Det er dog intet at regne til sammenligning med, hvor stort et navn han er i Afrika.
Her er Chris Katongo en decideret megastjerne.
Årsagen til Katongos stjernestatus finder vi i 2012. Her vandt Zambia med Chris Katongo som anfører sensationelt Africa Cup of Nations, og den tidligere Brøndby-spiller blev topscorer ved slutrunden, hvor han også blev kåret som turneringens bedste spiller. Dermed gav Katongo baghjul til Didier Drogba, Seydou Keita, Yaya Toure, Asamoah Gyan og alle de andre afrikanske stjerner. Det forandrede hans liv for altid.
I dag er Chris Katongo 42 år, bor i hjemlandet Zambia og er gået trænervejen.
Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg arbejder som træner i Nkana FC, som er én af de største klubber her i Zambia. Jeg er first assistant coach, og det er virkelig spændende. Jeg elsker fodbold, og jeg værdsætter, at jeg stadig er en del af den verden, siger Chris Katongo.
Nkana FC er aktuelt på femtepladsen i den bedste række i Zambia og er dermed en del af topstriden.
– Det giver mig meget at være træner og dele ud af de erfaringer, jeg gjorde mig som spiller. Jeg kan godt lide at være med til at få det bedste ud af den enkelte spiller, men det er samtidig også noget, der kan være udfordrende, lyder det fra Katongo.
Det er præcis 13 år siden, at Chris Katongo kunne løfte Africa Cup of Nations-trofæet efter en sejr over Elfenbenskysten i finalen. Zambia har ikke været i nærheden af at opnå noget siden, og landsholdet fra dengang er derfor nationale helte i det afrikanske land.
– Jeg bliver selvfølgelig tit genkendt, fordi jeg var med til at vinde AFCON. Jeg kan godt gå på gaden, men der er meget ofte folk, der kommer hen til mig. Det har jeg det fint med – det minder mig om, hvad jeg var med til at opnå som repræsentant for mit land, lyder det fra Katongo.
Foruden Brøndby IF tørnede Chris Katongo ud for klubber som Arminia Bielefeld, Skoda Xanthi og HN Jianye. Han indstillede sin aktive karriere i 2017.
Sådan ser Chris Katongo ud i dag:

Foto: Privat
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT