Husker du Chris Katongo? Det laver han i dag

Den tidligere Brøndby-angriber Chris Katongo bliver genkendt hver eneste dag i sit hjemland.



Angriberen Chris Katongo tørnede ud for Brøndby IF i halvandet år for snart 20 år siden, og han var en profil på Vestegnen, hvor det blev til 13 mål i 53 kampe.

Det er dog intet at regne til sammenligning med, hvor stort et navn han er i Afrika.

Her er Chris Katongo en decideret megastjerne.

Årsagen til Katongos stjernestatus finder vi i 2012. Her vandt Zambia med Chris Katongo som anfører sensationelt Africa Cup of Nations, og den tidligere Brøndby-spiller blev topscorer ved slutrunden, hvor han også blev kåret som turneringens bedste spiller. Dermed gav Katongo baghjul til Didier Drogba, Seydou Keita, Yaya Toure, Asamoah Gyan og alle de andre afrikanske stjerner. Det forandrede hans liv for altid.

I dag er Chris Katongo 42 år, bor i hjemlandet Zambia og er gået trænervejen.

Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Jeg arbejder som træner i Nkana FC, som er én af de største klubber her i Zambia. Jeg er first assistant coach, og det er virkelig spændende. Jeg elsker fodbold, og jeg værdsætter, at jeg stadig er en del af den verden, siger Chris Katongo.

Nkana FC er aktuelt på femtepladsen i den bedste række i Zambia og er dermed en del af topstriden.

– Det giver mig meget at være træner og dele ud af de erfaringer, jeg gjorde mig som spiller. Jeg kan godt lide at være med til at få det bedste ud af den enkelte spiller, men det er samtidig også noget, der kan være udfordrende, lyder det fra Katongo.

Det er præcis 13 år siden, at Chris Katongo kunne løfte Africa Cup of Nations-trofæet efter en sejr over Elfenbenskysten i finalen. Zambia har ikke været i nærheden af at opnå noget siden, og landsholdet fra dengang er derfor nationale helte i det afrikanske land.

– Jeg bliver selvfølgelig tit genkendt, fordi jeg var med til at vinde AFCON. Jeg kan godt gå på gaden, men der er meget ofte folk, der kommer hen til mig. Det har jeg det fint med – det minder mig om, hvad jeg var med til at opnå som repræsentant for mit land, lyder det fra Katongo.

Foruden Brøndby IF tørnede Chris Katongo ud for klubber som Arminia Bielefeld, Skoda Xanthi og HN Jianye. Han indstillede sin aktive karriere i 2017.

Sådan ser Chris Katongo ud i dag:

Foto: Privat





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Brøndby melder duo færdig og teaser

Elfenbenskysten – Ecuador



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Raser over VM-tiltag

Spanien – Kap Verde

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Tyskland – Curacao

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tyskland åbner med stor pligtsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen