Husker du ham? Pourié hamrer mål ind på stribe

Den tidligere Superliga-spiller nyder fodbolden og livet i de sidste år af karrieren.



Han er blevet 34 år, og hovedparten af karrieren ligger bag den tyske angriber Marvin Pourié. Men selv om han kigger mod et karrierestop i de kommende år, nyder den tidligere Superliga-spiller stor succes for tiden.

Pourié spiller i dag for Rot Weiss Ahlen i den femtebedste række i tysk fodbold, så det er langt fra karrierens velmarksdage, hvor han var ungdomsspiller i Dortmund og Liverpool, eller hvor han scorede mål i Silkeborg IF eller FC København.

Men Pourié er glad. Det kan han fortælle i et interview med wa.de, hvor han oplyser, at han har tænkt sig at spille, til han ikke kan mere.

– Jeg har det rigtig godt lige nu, så lad os se, hvad der sker. Så længe jeg nyder det, og mine knogler holder, spiller jeg.

I Danmark blev Marvin Pourié kendt for at være en speciel karakter. Han påståede i 2016 i et interview med B.T., at han var den bedste spiller i Silkeborgs historie. Han havde også tidligere udtalt, at hans holdkammerater ikke var hans venner.

Da han i 2013 blev solgt fra Silkeborg IF til FC København, skrev en bruger på Twitter, at Pourié blev gjort til et større problembarn, end han egentlig er. Til det svarede den daværende Silkeborg-spiller Simon Skou Jakobsen: “Prøv at være sammen med ham hver dag i et år og se om du stadig vil skrive samme tweet derefter… Jeg tvivler.”

Pouriés karriere tæller nu 20 klubber, og selv om han med årene lader til at være blevet mere afdæmpet og afklaret, har han fortsat sine meninger og holdninger og deler gerne ud af dem – for eksempel når angrebskollega Davin Wöstmann ikke helt gør, som Pourié synes, han bør gøre:

– Jeg kommer rigtig godt ud af det med Davin, og han gør det rigtig godt. I ny og næ skal jeg bare lige minde ham om, at han er angriber og ikke langdistanceløber – han skal ikke rende rundt alle mulige steder, siger Marvin Pourié.

Den 34-årige angriber har scoret 11 gange og lavet et enkelt oplæg i 13 kampe for Rot Weiss Ahlen. Det er også blevet til et enkelt rødt kort for Rot Weiss Ahlen, der er nummer ni i rækken.

Foruden Silkeborg og FC København spillede Marvin Pourie også i Sønderjyske og Randers FC i Danmark.

I sæsonen 2012/2013 scorede tyskeren 14 gange i 29 Superliga-kampe for Silkeborg, og det sikrede ham altså et skifte til FC København – her blev det dog ingen succes, og han blev udlejet til Sønderjyske. I 2016 kom han til Randers og scorede 10 gange i 30 Superliga-kampe i sin første sæson i klubben.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Derfor var Moukoko vraget

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hård dom over Franks fremtid



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Skader falder aldrig belejligt’

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Vild aften! Kun sket én gang før

– Hold nu kæft med Arsenal!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afslører “useriøst bud” fra FC København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Nægtet Brøndby-skifte

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Her kan du se FC København mod Viborg FF

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Forventer kæmpe jobtilbud

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille