Han er blevet 34 år, og hovedparten af karrieren ligger bag den tyske angriber Marvin Pourié. Men selv om han kigger mod et karrierestop i de kommende år, nyder den tidligere Superliga-spiller stor succes for tiden.
Pourié spiller i dag for Rot Weiss Ahlen i den femtebedste række i tysk fodbold, så det er langt fra karrierens velmarksdage, hvor han var ungdomsspiller i Dortmund og Liverpool, eller hvor han scorede mål i Silkeborg IF eller FC København.
Men Pourié er glad. Det kan han fortælle i et interview med wa.de, hvor han oplyser, at han har tænkt sig at spille, til han ikke kan mere.
– Jeg har det rigtig godt lige nu, så lad os se, hvad der sker. Så længe jeg nyder det, og mine knogler holder, spiller jeg.
I Danmark blev Marvin Pourié kendt for at være en speciel karakter. Han påståede i 2016 i et interview med B.T., at han var den bedste spiller i Silkeborgs historie. Han havde også tidligere udtalt, at hans holdkammerater ikke var hans venner.
Da han i 2013 blev solgt fra Silkeborg IF til FC København, skrev en bruger på Twitter, at Pourié blev gjort til et større problembarn, end han egentlig er. Til det svarede den daværende Silkeborg-spiller Simon Skou Jakobsen: “Prøv at være sammen med ham hver dag i et år og se om du stadig vil skrive samme tweet derefter… Jeg tvivler.”
Pouriés karriere tæller nu 20 klubber, og selv om han med årene lader til at være blevet mere afdæmpet og afklaret, har han fortsat sine meninger og holdninger og deler gerne ud af dem – for eksempel når angrebskollega Davin Wöstmann ikke helt gør, som Pourié synes, han bør gøre:
– Jeg kommer rigtig godt ud af det med Davin, og han gør det rigtig godt. I ny og næ skal jeg bare lige minde ham om, at han er angriber og ikke langdistanceløber – han skal ikke rende rundt alle mulige steder, siger Marvin Pourié.
Den 34-årige angriber har scoret 11 gange og lavet et enkelt oplæg i 13 kampe for Rot Weiss Ahlen. Det er også blevet til et enkelt rødt kort for Rot Weiss Ahlen, der er nummer ni i rækken.
Foruden Silkeborg og FC København spillede Marvin Pourie også i Sønderjyske og Randers FC i Danmark.
I sæsonen 2012/2013 scorede tyskeren 14 gange i 29 Superliga-kampe for Silkeborg, og det sikrede ham altså et skifte til FC København – her blev det dog ingen succes, og han blev udlejet til Sønderjyske. I 2016 kom han til Randers og scorede 10 gange i 30 Superliga-kampe i sin første sæson i klubben.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her er DBU’s nye kommunikationschef
OPTAKT
Argentina – Egypten
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Liam Rosenior tager til Paris
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED