Husker du ham? Pourié hamrer mål ind på stribe

Den tidligere Superliga-spiller nyder fodbolden og livet i de sidste år af karrieren.



Han er blevet 34 år, og hovedparten af karrieren ligger bag den tyske angriber Marvin Pourié. Men selv om han kigger mod et karrierestop i de kommende år, nyder den tidligere Superliga-spiller stor succes for tiden.

Pourié spiller i dag for Rot Weiss Ahlen i den femtebedste række i tysk fodbold, så det er langt fra karrierens velmarksdage, hvor han var ungdomsspiller i Dortmund og Liverpool, eller hvor han scorede mål i Silkeborg IF eller FC København.

Men Pourié er glad. Det kan han fortælle i et interview med wa.de, hvor han oplyser, at han har tænkt sig at spille, til han ikke kan mere.

– Jeg har det rigtig godt lige nu, så lad os se, hvad der sker. Så længe jeg nyder det, og mine knogler holder, spiller jeg.

I Danmark blev Marvin Pourié kendt for at være en speciel karakter. Han påståede i 2016 i et interview med B.T., at han var den bedste spiller i Silkeborgs historie. Han havde også tidligere udtalt, at hans holdkammerater ikke var hans venner.

Da han i 2013 blev solgt fra Silkeborg IF til FC København, skrev en bruger på Twitter, at Pourié blev gjort til et større problembarn, end han egentlig er. Til det svarede den daværende Silkeborg-spiller Simon Skou Jakobsen: “Prøv at være sammen med ham hver dag i et år og se om du stadig vil skrive samme tweet derefter… Jeg tvivler.”

Pouriés karriere tæller nu 20 klubber, og selv om han med årene lader til at være blevet mere afdæmpet og afklaret, har han fortsat sine meninger og holdninger og deler gerne ud af dem – for eksempel når angrebskollega Davin Wöstmann ikke helt gør, som Pourié synes, han bør gøre:

– Jeg kommer rigtig godt ud af det med Davin, og han gør det rigtig godt. I ny og næ skal jeg bare lige minde ham om, at han er angriber og ikke langdistanceløber – han skal ikke rende rundt alle mulige steder, siger Marvin Pourié.

Den 34-årige angriber har scoret 11 gange og lavet et enkelt oplæg i 13 kampe for Rot Weiss Ahlen. Det er også blevet til et enkelt rødt kort for Rot Weiss Ahlen, der er nummer ni i rækken.

Foruden Silkeborg og FC København spillede Marvin Pourie også i Sønderjyske og Randers FC i Danmark.

I sæsonen 2012/2013 scorede tyskeren 14 gange i 29 Superliga-kampe for Silkeborg, og det sikrede ham altså et skifte til FC København – her blev det dog ingen succes, og han blev udlejet til Sønderjyske. I 2016 kom han til Randers og scorede 10 gange i 30 Superliga-kampe i sin første sæson i klubben.





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Brøndby præsenterer ny profil

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

AGF var klar med rekordbeløb

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Danskerklub fyrer træneren

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen