Husker du ham? Pourié hamrer mål ind på stribe

Den tidligere Superliga-spiller nyder fodbolden og livet i de sidste år af karrieren.



Han er blevet 34 år, og hovedparten af karrieren ligger bag den tyske angriber Marvin Pourié. Men selv om han kigger mod et karrierestop i de kommende år, nyder den tidligere Superliga-spiller stor succes for tiden.

Pourié spiller i dag for Rot Weiss Ahlen i den femtebedste række i tysk fodbold, så det er langt fra karrierens velmarksdage, hvor han var ungdomsspiller i Dortmund og Liverpool, eller hvor han scorede mål i Silkeborg IF eller FC København.

Men Pourié er glad. Det kan han fortælle i et interview med wa.de, hvor han oplyser, at han har tænkt sig at spille, til han ikke kan mere.

– Jeg har det rigtig godt lige nu, så lad os se, hvad der sker. Så længe jeg nyder det, og mine knogler holder, spiller jeg.

I Danmark blev Marvin Pourié kendt for at være en speciel karakter. Han påståede i 2016 i et interview med B.T., at han var den bedste spiller i Silkeborgs historie. Han havde også tidligere udtalt, at hans holdkammerater ikke var hans venner.

Da han i 2013 blev solgt fra Silkeborg IF til FC København, skrev en bruger på Twitter, at Pourié blev gjort til et større problembarn, end han egentlig er. Til det svarede den daværende Silkeborg-spiller Simon Skou Jakobsen: “Prøv at være sammen med ham hver dag i et år og se om du stadig vil skrive samme tweet derefter… Jeg tvivler.”

Pouriés karriere tæller nu 20 klubber, og selv om han med årene lader til at være blevet mere afdæmpet og afklaret, har han fortsat sine meninger og holdninger og deler gerne ud af dem – for eksempel når angrebskollega Davin Wöstmann ikke helt gør, som Pourié synes, han bør gøre:

– Jeg kommer rigtig godt ud af det med Davin, og han gør det rigtig godt. I ny og næ skal jeg bare lige minde ham om, at han er angriber og ikke langdistanceløber – han skal ikke rende rundt alle mulige steder, siger Marvin Pourié.

Den 34-årige angriber har scoret 11 gange og lavet et enkelt oplæg i 13 kampe for Rot Weiss Ahlen. Det er også blevet til et enkelt rødt kort for Rot Weiss Ahlen, der er nummer ni i rækken.

Foruden Silkeborg og FC København spillede Marvin Pourie også i Sønderjyske og Randers FC i Danmark.

I sæsonen 2012/2013 scorede tyskeren 14 gange i 29 Superliga-kampe for Silkeborg, og det sikrede ham altså et skifte til FC København – her blev det dog ingen succes, og han blev udlejet til Sønderjyske. I 2016 kom han til Randers og scorede 10 gange i 30 Superliga-kampe i sin første sæson i klubben.







LIVE

TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Stjerne flirter med Brøndby

Jacob Rasmussen i chokskifte

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dansk klub i kæmpe transferscoop

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

‘Han ligner en spiller for FC København’

Kan købes til spotpris

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Chok – forlænger med Brøndby

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København