Husker du ham? Pourié hamrer mål ind på stribe

Den tidligere Superliga-spiller nyder fodbolden og livet i de sidste år af karrieren.



Han er blevet 34 år, og hovedparten af karrieren ligger bag den tyske angriber Marvin Pourié. Men selv om han kigger mod et karrierestop i de kommende år, nyder den tidligere Superliga-spiller stor succes for tiden.

Pourié spiller i dag for Rot Weiss Ahlen i den femtebedste række i tysk fodbold, så det er langt fra karrierens velmarksdage, hvor han var ungdomsspiller i Dortmund og Liverpool, eller hvor han scorede mål i Silkeborg IF eller FC København.

Men Pourié er glad. Det kan han fortælle i et interview med wa.de, hvor han oplyser, at han har tænkt sig at spille, til han ikke kan mere.

– Jeg har det rigtig godt lige nu, så lad os se, hvad der sker. Så længe jeg nyder det, og mine knogler holder, spiller jeg.

I Danmark blev Marvin Pourié kendt for at være en speciel karakter. Han påståede i 2016 i et interview med B.T., at han var den bedste spiller i Silkeborgs historie. Han havde også tidligere udtalt, at hans holdkammerater ikke var hans venner.

Da han i 2013 blev solgt fra Silkeborg IF til FC København, skrev en bruger på Twitter, at Pourié blev gjort til et større problembarn, end han egentlig er. Til det svarede den daværende Silkeborg-spiller Simon Skou Jakobsen: “Prøv at være sammen med ham hver dag i et år og se om du stadig vil skrive samme tweet derefter… Jeg tvivler.”

Pouriés karriere tæller nu 20 klubber, og selv om han med årene lader til at være blevet mere afdæmpet og afklaret, har han fortsat sine meninger og holdninger og deler gerne ud af dem – for eksempel når angrebskollega Davin Wöstmann ikke helt gør, som Pourié synes, han bør gøre:

– Jeg kommer rigtig godt ud af det med Davin, og han gør det rigtig godt. I ny og næ skal jeg bare lige minde ham om, at han er angriber og ikke langdistanceløber – han skal ikke rende rundt alle mulige steder, siger Marvin Pourié.

Den 34-årige angriber har scoret 11 gange og lavet et enkelt oplæg i 13 kampe for Rot Weiss Ahlen. Det er også blevet til et enkelt rødt kort for Rot Weiss Ahlen, der er nummer ni i rækken.

Foruden Silkeborg og FC København spillede Marvin Pourie også i Sønderjyske og Randers FC i Danmark.

I sæsonen 2012/2013 scorede tyskeren 14 gange i 29 Superliga-kampe for Silkeborg, og det sikrede ham altså et skifte til FC København – her blev det dog ingen succes, og han blev udlejet til Sønderjyske. I 2016 kom han til Randers og scorede 10 gange i 30 Superliga-kampe i sin første sæson i klubben.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Roony vil væk

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Mæhle kan hentes for spotpris



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Supercomputer: De rykker op i Superligaen