FC Nordsjælland – Silkeborg IF 3-1 (2-1)
1-0 Mads Kristian Hansen (2.)
1-1 Pelle Mattsson (6.)
2-1 Mads Kristian Hansen (25.)
3-1 Martin Frese (78.)
Kampens bedste
FC Nordsjælland
I dag var der ingen over eller ved siden af Mads Kristian Hansen. Den tidligere FCM'er fik årets første startplads i Superligaen og sikke han leverede! To scoringer siger en del, men hans spil som helhed var en fornøjelse at følge i dag. Tidligere har han primært været kant, men i dag fik han chancen på "10'eren", og det er ikke sidste gang. Silkeborg kunne slet ikke håndtere hans bevægelser, og med mere skarphed kunne han sågar have scoret flere mål.
Med tanke på at Marcus Ingvartsen er blevet brugt en smule længere tilbage på banen, så må man bare konstatere, at der er konkurrence om pladserne!
Silkeborg IF
Det var virkelig dårligt, det som Silkeborg leverede i dag, og ikke én spiller vil på den lange hjemtur hjem se sig selv i busruden og tænke: "Den ramte jeg sgu lige, hvor jeg skulle".
Kampens værste
Der er meget snak om Lyngbys dårlige start på 2024 disse dage – men hvad er der dog sket med Silkeborg? Tre kamp – tre nederlag er facit for Kent Nielsens tropper, der ikke kunne have fået en dårligere start på foråret. I lange perioder i dag var de også næstbedst, og lige nu tyder det bare ikke på, at niveauet er lige så højt som i efteråret. Presspillet sejler, kombinationerne flyder ikke, og Alexander Lind får intet at arbejde med. Måske er tabet af Tobias Salquist større end som så? Kent Nielsen skal i hvert fald hjem, skænke sig en stærk kande kaffe og sidde oppe hele natten for finde ud af, hvordan han igen kan levere mirakler – det er der brug for.
Kampens detalje
Det er altid nemt – og måske endda en smule kedeligt – at pege på et mål som kampens detalje, men nogle gange bliver der bare scoret så flotte mål, at man ikke kan komme udenom dem. Sådan et var Mads Kristian Hansens lynmål efter kun to minutter af kampen. Faktisk var hele målet i sig selv genialt. Lige fra Andreas Schjelderus løftede chip-aflevering til Mads Kristian Hansens brysstæmning og afslutning. Tak for kaffe!
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
HELT VILDT