Hvad har FCK, AaB, BIF og OB råd til?

Tipsbladet har haft snuden i Superliga-klubbernes regnskaber og kan fredag fortælle, hvor meget de 12 Superliga-hold har råd til på transfermarkedet de næste 12 måneder.



Superliga-klubberne har kørt med store underskud de seneste to sæsoner, men det har endnu ikke ført til større besparelser i klubbernes forbrug af spillere.

Det er konklusionen på en stor analyse i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi analyserer de 12 Superliga-klubbers forbrug på lønninger og transfers. OB er det eneste hold, der for alvor har oprustet i de senere år med et spillerforbrug i 2011/2012-sæsonen i omegnen af 65 til 70 millioner kroner, mens Brøndby IF og AaB er begyndt at spare på udgifterne.

Tipsbladets kilder vurderer, at de gentagne underskud i de kommende år betyder, at klubberne er tvunget til at bruge mindre på deres spillerbudgetter. Til gengæld står en klub som OB godt, ikke mindst hvis Champions League skulle glippe for konkurrenten FC København, hvor fodboldafdelingen i de kommende år kan se frem til strammere krav om balance i regnskabet og budgetter, der kræver gentagne kvalifikationer til CL-gruppespillet.

– OB er rimelig godt kørende sportsligt og organisatorisk og ser ikke ud til at være påvirket af de ændringer, de lavede for et år siden med fyringen af Kim Brink og Lars Olsen. De er godt kørende i modsætning til Brøndby IF, der ikke har klaret forandringer godt. OB er det mest oplagte bud på en udfordrer. Hvis FC København ikke får den sportslige succes, de forventer i form af Champions League-gruppespil, så kan det være, at ledelsen træffer beslutninger, der kan svække fodboldholdet sportsligt, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.

Du kan læse meget mere om Superliga-klubbernes forbrug i det nye og forbedrede Tipsbladet, der udkommer for første gang fredag. Du finder også Tipsbladet på Internettet i vores E-avis eller via vores Ipad- og Iphone-løsning, som du kan læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Er de også færdige i OB?

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

John Stones tager sydpå

Nærmer sig vild FCK-præstation

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Tottenham-flop i stor transfer

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Hvor er I vilde, AGF!

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland