Superliga-klubberne har kørt med store underskud de seneste to sæsoner, men det har endnu ikke ført til større besparelser i klubbernes forbrug af spillere.
Det er konklusionen på en stor analyse i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi analyserer de 12 Superliga-klubbers forbrug på lønninger og transfers. OB er det eneste hold, der for alvor har oprustet i de senere år med et spillerforbrug i 2011/2012-sæsonen i omegnen af 65 til 70 millioner kroner, mens Brøndby IF og AaB er begyndt at spare på udgifterne.
Tipsbladets kilder vurderer, at de gentagne underskud i de kommende år betyder, at klubberne er tvunget til at bruge mindre på deres spillerbudgetter. Til gengæld står en klub som OB godt, ikke mindst hvis Champions League skulle glippe for konkurrenten FC København, hvor fodboldafdelingen i de kommende år kan se frem til strammere krav om balance i regnskabet og budgetter, der kræver gentagne kvalifikationer til CL-gruppespillet.
– OB er rimelig godt kørende sportsligt og organisatorisk og ser ikke ud til at være påvirket af de ændringer, de lavede for et år siden med fyringen af Kim Brink og Lars Olsen. De er godt kørende i modsætning til Brøndby IF, der ikke har klaret forandringer godt. OB er det mest oplagte bud på en udfordrer. Hvis FC København ikke får den sportslige succes, de forventer i form af Champions League-gruppespil, så kan det være, at ledelsen træffer beslutninger, der kan svække fodboldholdet sportsligt, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.
Du kan læse meget mere om Superliga-klubbernes forbrug i det nye og forbedrede Tipsbladet, der udkommer for første gang fredag. Du finder også Tipsbladet på Internettet i vores E-avis eller via vores Ipad- og Iphone-løsning, som du kan læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE