Hvad har FCK, AaB, BIF og OB råd til?

Tipsbladet har haft snuden i Superliga-klubbernes regnskaber og kan fredag fortælle, hvor meget de 12 Superliga-hold har råd til på transfermarkedet de næste 12 måneder.



Superliga-klubberne har kørt med store underskud de seneste to sæsoner, men det har endnu ikke ført til større besparelser i klubbernes forbrug af spillere.

Det er konklusionen på en stor analyse i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi analyserer de 12 Superliga-klubbers forbrug på lønninger og transfers. OB er det eneste hold, der for alvor har oprustet i de senere år med et spillerforbrug i 2011/2012-sæsonen i omegnen af 65 til 70 millioner kroner, mens Brøndby IF og AaB er begyndt at spare på udgifterne.

Tipsbladets kilder vurderer, at de gentagne underskud i de kommende år betyder, at klubberne er tvunget til at bruge mindre på deres spillerbudgetter. Til gengæld står en klub som OB godt, ikke mindst hvis Champions League skulle glippe for konkurrenten FC København, hvor fodboldafdelingen i de kommende år kan se frem til strammere krav om balance i regnskabet og budgetter, der kræver gentagne kvalifikationer til CL-gruppespillet.

– OB er rimelig godt kørende sportsligt og organisatorisk og ser ikke ud til at være påvirket af de ændringer, de lavede for et år siden med fyringen af Kim Brink og Lars Olsen. De er godt kørende i modsætning til Brøndby IF, der ikke har klaret forandringer godt. OB er det mest oplagte bud på en udfordrer. Hvis FC København ikke får den sportslige succes, de forventer i form af Champions League-gruppespil, så kan det være, at ledelsen træffer beslutninger, der kan svække fodboldholdet sportsligt, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.

Du kan læse meget mere om Superliga-klubbernes forbrug i det nye og forbedrede Tipsbladet, der udkommer for første gang fredag. Du finder også Tipsbladet på Internettet i vores E-avis eller via vores Ipad- og Iphone-løsning, som du kan læse mere om her.





Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Det var fuldstændig galimatias!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– Det er fuldkommen meningsløst

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Steve Cooper varsler store ændringer

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

AaB-talent prøver sig af i Italien

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Thomas Frank afviser at tale om det

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF