Superliga-klubberne har kørt med store underskud de seneste to sæsoner, men det har endnu ikke ført til større besparelser i klubbernes forbrug af spillere.
Det er konklusionen på en stor analyse i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor vi analyserer de 12 Superliga-klubbers forbrug på lønninger og transfers. OB er det eneste hold, der for alvor har oprustet i de senere år med et spillerforbrug i 2011/2012-sæsonen i omegnen af 65 til 70 millioner kroner, mens Brøndby IF og AaB er begyndt at spare på udgifterne.
Tipsbladets kilder vurderer, at de gentagne underskud i de kommende år betyder, at klubberne er tvunget til at bruge mindre på deres spillerbudgetter. Til gengæld står en klub som OB godt, ikke mindst hvis Champions League skulle glippe for konkurrenten FC København, hvor fodboldafdelingen i de kommende år kan se frem til strammere krav om balance i regnskabet og budgetter, der kræver gentagne kvalifikationer til CL-gruppespillet.
– OB er rimelig godt kørende sportsligt og organisatorisk og ser ikke ud til at være påvirket af de ændringer, de lavede for et år siden med fyringen af Kim Brink og Lars Olsen. De er godt kørende i modsætning til Brøndby IF, der ikke har klaret forandringer godt. OB er det mest oplagte bud på en udfordrer. Hvis FC København ikke får den sportslige succes, de forventer i form af Champions League-gruppespil, så kan det være, at ledelsen træffer beslutninger, der kan svække fodboldholdet sportsligt, siger senioranalytiker ved Idrættens Analyseinstitut Rasmus Storm til Tipsbladet.
Du kan læse meget mere om Superliga-klubbernes forbrug i det nye og forbedrede Tipsbladet, der udkommer for første gang fredag. Du finder også Tipsbladet på Internettet i vores E-avis eller via vores Ipad- og Iphone-løsning, som du kan læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT