Hvem skal stå for Brøndby? Birk giver svar 

Frederik Birk kan stå med en svær keeper-kabale på hånden mod FC Nordsjælland.



PARKEN (Tipsbladet): Hvad fanden gør Frederik Birk?  

Det spørgsmål er der nok mange Brøndby-fans, der stiller sig selv frem mod den kommende kamp mod FC Nordsjælland.  

Patrick Pentz fik sit andet gule kort efter slutfløjt, og han har dermed en enkelt dags karantæne, mens Thomas Mikkelsen fik direkte rødt kort for at ryge i karambolage med Diant Ramaj – det giver to dage i skammekrogen.  

I sommer hentede Brøndby Gavin Beavers i Real Salt Lake, men amerikaneren har været ude i lang tid med en brækket tommelfinger. 

Så hvad gør Frederik Birk egentlig?  

Først og fremmest udelukker han ikke at appellere Thomas Mikkelsens røde kort:  

– Jeg kan konstatere, at det er Thomas’ (Mikkelsen, red.) opfattelse, at det er hårdt dømt mod ham. Han føler sig uretfærdigt behandlet, hvis hans og Diant Ramajs ting skal takseres til det samme.  

– Men jeg kender ikke de eksakte regler, og hvordan det tager sig ud, men vi kommer til at kigge på billederne, for jeg skal også stå foran mine spillere, når de føler sig uretfærdigt behandlet. Så kan det være, at tilbagemeldingen siger, at det er legitimt nok, at Thomas får rødt kort, og så er det sådan, det er.  

– Men hvis billederne viser, at det ikke er retfærdigt over for Thomas, så vil jeg til hver en tid stille mig foran mine spillere og sige, at vi appellerer. Thomas er en ærlig mand, så jeg tror, han ville sige det til sin træner, hvis det var tilfældet, at han havde lavet ballade, siger Frederik Birk.  

Får Thomas Mikkelsen ikke lov til at stå i fredagens kamp mod FC Nordsjælland, må Frederik Birk se på alternativer.  

– Nu skal jeg kigge ind i muligheden for at se billederne i forhold til en mulig appel, og så vil vi efterfølgende se, hvem vi skal smide i kassen.  

– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, siger Frederik Birk.  

Brøndby møder FC Nordsjælland fredag klokken 19.00.  







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent