Hvem skal stå for Brøndby? Birk giver svar 

Frederik Birk kan stå med en svær keeper-kabale på hånden mod FC Nordsjælland.



PARKEN (Tipsbladet): Hvad fanden gør Frederik Birk?  

Det spørgsmål er der nok mange Brøndby-fans, der stiller sig selv frem mod den kommende kamp mod FC Nordsjælland.  

Patrick Pentz fik sit andet gule kort efter slutfløjt, og han har dermed en enkelt dags karantæne, mens Thomas Mikkelsen fik direkte rødt kort for at ryge i karambolage med Diant Ramaj – det giver to dage i skammekrogen.  

I sommer hentede Brøndby Gavin Beavers i Real Salt Lake, men amerikaneren har været ude i lang tid med en brækket tommelfinger. 

Så hvad gør Frederik Birk egentlig?  

Først og fremmest udelukker han ikke at appellere Thomas Mikkelsens røde kort:  

– Jeg kan konstatere, at det er Thomas’ (Mikkelsen, red.) opfattelse, at det er hårdt dømt mod ham. Han føler sig uretfærdigt behandlet, hvis hans og Diant Ramajs ting skal takseres til det samme.  

– Men jeg kender ikke de eksakte regler, og hvordan det tager sig ud, men vi kommer til at kigge på billederne, for jeg skal også stå foran mine spillere, når de føler sig uretfærdigt behandlet. Så kan det være, at tilbagemeldingen siger, at det er legitimt nok, at Thomas får rødt kort, og så er det sådan, det er.  

– Men hvis billederne viser, at det ikke er retfærdigt over for Thomas, så vil jeg til hver en tid stille mig foran mine spillere og sige, at vi appellerer. Thomas er en ærlig mand, så jeg tror, han ville sige det til sin træner, hvis det var tilfældet, at han havde lavet ballade, siger Frederik Birk.  

Får Thomas Mikkelsen ikke lov til at stå i fredagens kamp mod FC Nordsjælland, må Frederik Birk se på alternativer.  

– Nu skal jeg kigge ind i muligheden for at se billederne i forhold til en mulig appel, og så vil vi efterfølgende se, hvem vi skal smide i kassen.  

– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, siger Frederik Birk.  

Brøndby møder FC Nordsjælland fredag klokken 19.00.  







LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøler sender Mexico videre

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Skotland – Marokko

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

USA – Australien