PARKEN (Tipsbladet): Hvad fanden gør Frederik Birk?
Det spørgsmål er der nok mange Brøndby-fans, der stiller sig selv frem mod den kommende kamp mod FC Nordsjælland.
Patrick Pentz fik sit andet gule kort efter slutfløjt, og han har dermed en enkelt dags karantæne, mens Thomas Mikkelsen fik direkte rødt kort for at ryge i karambolage med Diant Ramaj – det giver to dage i skammekrogen.
I sommer hentede Brøndby Gavin Beavers i Real Salt Lake, men amerikaneren har været ude i lang tid med en brækket tommelfinger.
Så hvad gør Frederik Birk egentlig?
Først og fremmest udelukker han ikke at appellere Thomas Mikkelsens røde kort:
– Jeg kan konstatere, at det er Thomas’ (Mikkelsen, red.) opfattelse, at det er hårdt dømt mod ham. Han føler sig uretfærdigt behandlet, hvis hans og Diant Ramajs ting skal takseres til det samme.
– Men jeg kender ikke de eksakte regler, og hvordan det tager sig ud, men vi kommer til at kigge på billederne, for jeg skal også stå foran mine spillere, når de føler sig uretfærdigt behandlet. Så kan det være, at tilbagemeldingen siger, at det er legitimt nok, at Thomas får rødt kort, og så er det sådan, det er.
– Men hvis billederne viser, at det ikke er retfærdigt over for Thomas, så vil jeg til hver en tid stille mig foran mine spillere og sige, at vi appellerer. Thomas er en ærlig mand, så jeg tror, han ville sige det til sin træner, hvis det var tilfældet, at han havde lavet ballade, siger Frederik Birk.
Får Thomas Mikkelsen ikke lov til at stå i fredagens kamp mod FC Nordsjælland, må Frederik Birk se på alternativer.
– Nu skal jeg kigge ind i muligheden for at se billederne i forhold til en mulig appel, og så vil vi efterfølgende se, hvem vi skal smide i kassen.
– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, siger Frederik Birk.
Brøndby møder FC Nordsjælland fredag klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
INTERVIEW