Hvem skal stå for Brøndby? Birk giver svar 

Frederik Birk kan stå med en svær keeper-kabale på hånden mod FC Nordsjælland.



PARKEN (Tipsbladet): Hvad fanden gør Frederik Birk?  

Det spørgsmål er der nok mange Brøndby-fans, der stiller sig selv frem mod den kommende kamp mod FC Nordsjælland.  

Patrick Pentz fik sit andet gule kort efter slutfløjt, og han har dermed en enkelt dags karantæne, mens Thomas Mikkelsen fik direkte rødt kort for at ryge i karambolage med Diant Ramaj – det giver to dage i skammekrogen.  

I sommer hentede Brøndby Gavin Beavers i Real Salt Lake, men amerikaneren har været ude i lang tid med en brækket tommelfinger. 

Så hvad gør Frederik Birk egentlig?  

Først og fremmest udelukker han ikke at appellere Thomas Mikkelsens røde kort:  

– Jeg kan konstatere, at det er Thomas’ (Mikkelsen, red.) opfattelse, at det er hårdt dømt mod ham. Han føler sig uretfærdigt behandlet, hvis hans og Diant Ramajs ting skal takseres til det samme.  

– Men jeg kender ikke de eksakte regler, og hvordan det tager sig ud, men vi kommer til at kigge på billederne, for jeg skal også stå foran mine spillere, når de føler sig uretfærdigt behandlet. Så kan det være, at tilbagemeldingen siger, at det er legitimt nok, at Thomas får rødt kort, og så er det sådan, det er.  

– Men hvis billederne viser, at det ikke er retfærdigt over for Thomas, så vil jeg til hver en tid stille mig foran mine spillere og sige, at vi appellerer. Thomas er en ærlig mand, så jeg tror, han ville sige det til sin træner, hvis det var tilfældet, at han havde lavet ballade, siger Frederik Birk.  

Får Thomas Mikkelsen ikke lov til at stå i fredagens kamp mod FC Nordsjælland, må Frederik Birk se på alternativer.  

– Nu skal jeg kigge ind i muligheden for at se billederne i forhold til en mulig appel, og så vil vi efterfølgende se, hvem vi skal smide i kassen.  

– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, siger Frederik Birk.  

Brøndby møder FC Nordsjælland fredag klokken 19.00.  





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub