PARKEN (Tipsbladet): Hvad fanden gør Frederik Birk?
Det spørgsmål er der nok mange Brøndby-fans, der stiller sig selv frem mod den kommende kamp mod FC Nordsjælland.
Patrick Pentz fik sit andet gule kort efter slutfløjt, og han har dermed en enkelt dags karantæne, mens Thomas Mikkelsen fik direkte rødt kort for at ryge i karambolage med Diant Ramaj – det giver to dage i skammekrogen.
I sommer hentede Brøndby Gavin Beavers i Real Salt Lake, men amerikaneren har været ude i lang tid med en brækket tommelfinger.
Så hvad gør Frederik Birk egentlig?
Først og fremmest udelukker han ikke at appellere Thomas Mikkelsens røde kort:
– Jeg kan konstatere, at det er Thomas’ (Mikkelsen, red.) opfattelse, at det er hårdt dømt mod ham. Han føler sig uretfærdigt behandlet, hvis hans og Diant Ramajs ting skal takseres til det samme.
– Men jeg kender ikke de eksakte regler, og hvordan det tager sig ud, men vi kommer til at kigge på billederne, for jeg skal også stå foran mine spillere, når de føler sig uretfærdigt behandlet. Så kan det være, at tilbagemeldingen siger, at det er legitimt nok, at Thomas får rødt kort, og så er det sådan, det er.
– Men hvis billederne viser, at det ikke er retfærdigt over for Thomas, så vil jeg til hver en tid stille mig foran mine spillere og sige, at vi appellerer. Thomas er en ærlig mand, så jeg tror, han ville sige det til sin træner, hvis det var tilfældet, at han havde lavet ballade, siger Frederik Birk.
Får Thomas Mikkelsen ikke lov til at stå i fredagens kamp mod FC Nordsjælland, må Frederik Birk se på alternativer.
– Nu skal jeg kigge ind i muligheden for at se billederne i forhold til en mulig appel, og så vil vi efterfølgende se, hvem vi skal smide i kassen.
– Vi har en ung dygtig keeper i Gavin Beavers, som har en flot fremtid foran sig. Han har været ude med skade længe, så vi skal lige have gjort ham helt kampklar, hvis det er det, der bliver udfaldet, men lad os nu lige kigge på lidt billeder, for hvis jeg kan forsvare Thomas, vil jeg gøre det, siger Frederik Birk.
Brøndby møder FC Nordsjælland fredag klokken 19.00.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED