I FC Midtjylland har det i mange transfervinduer været kutyme, at der i de sidste døgn før deadline var hektisk aktivtet med store navne ind og ud af truppen.
Der kommer utvivlsomt også deadline-transfers denne sommer, hvor vinduet lukker midnat mellem 1. og 2. september, lidt over et døgn efter den sidste kvalifikationskamp til Conference Leagues gruppespil.
Den turnering satser midtjyderne benhårdt på at komme i, og derfor er der også oppe på bestyrelsesniveau givet grønt lys til, at FCM får de vigtigste brikker i truppen på plads længe inden afgørelsen på kvalifikationen.
Og første store brik bliver efter alt at dømme Sverrir Ingi Ingason, islandsk anfører i den græske topklub PAOK.
Transferen blev søndag aften meldt på plads i Grækenland, tilsyneladende efter signaler fra PAOK om enighed, og det er da også meget tæt på nu.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mangler det kun, at papirarbejdet kommer endeligt i hus til alles tilfredsstillelse, før transferen er en realitet, hvilket sandsynligvis sker i løbet af få døgn.
PAOK’s træningslejr i Holland begynder tirsdag, og den græske topklub har erkendt, at Ingason ryger til FC Midtjylland, hvilket man er ved at forberede de yderst medlevende fans og PAOK’s nære støtter på.
Ny boss
Selvom Conference League sportsligt er en nedgradering fra Europa League og Champions League, som FCM har spillet de tre seneste sæsoner, tager ledelsen og ejerne muligheden for at komme i gruppespillet ekstremt alvorligt.
Med Ingason-transferen er intentionen, at man får en nøglespiller på plads i tide til, at det gør en positiv forskel, i stedet for at man forsøger at gøre et røverkøb i de sidste, hektiske døgn i august med betydelig risiko for, at det mislykkes.

Snart 30-årige Ingason bliver en af de dyreste spillere nogensinde i Superligaen i sin aldersklasse, og det er meget usandsynligt, at FC Midtjylland får de omtrent 27 millioner kroner i transfer (plus to-tre-fire millioner kroner i mulige bonus-betalinger) at se igen via et spillersalg.
Ingason får, med mindre begge parter skifter kurs i sidste sekund, en femårig aftale, og der er intentionen at lade den islandske landsholdsanfører spille resten af karrieren i FC Midtjylland med et håb om, at han også som 33- og 34-årig vil være en af de bedste spillere overhovedet i Superligaen.
I Ingason ser man i FC Midtjylland en spiller for sig, der som de tidligere anførere Erik Sviatchenko og Tim Sparv både er med til at skaffe sportslige resultater og hjælpe de mange yngre spilleres sportslige og menneskelige udvikling på og uden for banen.
I PAOK og Grækenland blev et skifte til Danmark i første omgang set som en umulighed på grund af Ingasons store betydning som stabiliserende faktor i en ellers volatil og følelsesladet klub, og FC Midtjyllands håb vil være, at Ingason i Ikast og Herning får endnu bedre rammer til at præstere.
Ingason er blot én af adskillige spillerhandler undervejs i FC Midtjylland, hvor den islandske anførertype dog ser ud til at være den vigtigste.
Der mangler fortsat afklaring om Marcus Ingvartsen, det profilerede angrebskøb, FC Midtjylland næppe heller vil vente med afklaring på indtil slut-august.
Og der kan meget vel også komme flere andre erfarne spillere til en trup, der pinedød skal præstere i Superligaen i denne sæson, hvilket ikke betyder en tæt kamp nede om tredje- og fjerdepladsen langt efter FC København og FC Nordsjælland.
Sverrir Ingi Ingason har været lønførende i PAOK med en løn over en million euro om året på et skattetryk, der er lidt lavere end det, der venter i Danmark på forskerordning, hvor man alt inklusiv slipper med knap 33 procent mod omtrent 22 i Grækenland.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Vild udtalelse om Nathan Trott
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Medie peger på FC København
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
José Mourinho klarmelder dansker
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER