I FC Midtjylland har det i mange transfervinduer været kutyme, at der i de sidste døgn før deadline var hektisk aktivtet med store navne ind og ud af truppen.
Der kommer utvivlsomt også deadline-transfers denne sommer, hvor vinduet lukker midnat mellem 1. og 2. september, lidt over et døgn efter den sidste kvalifikationskamp til Conference Leagues gruppespil.
Den turnering satser midtjyderne benhårdt på at komme i, og derfor er der også oppe på bestyrelsesniveau givet grønt lys til, at FCM får de vigtigste brikker i truppen på plads længe inden afgørelsen på kvalifikationen.
Og første store brik bliver efter alt at dømme Sverrir Ingi Ingason, islandsk anfører i den græske topklub PAOK.
Transferen blev søndag aften meldt på plads i Grækenland, tilsyneladende efter signaler fra PAOK om enighed, og det er da også meget tæt på nu.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mangler det kun, at papirarbejdet kommer endeligt i hus til alles tilfredsstillelse, før transferen er en realitet, hvilket sandsynligvis sker i løbet af få døgn.
PAOK’s træningslejr i Holland begynder tirsdag, og den græske topklub har erkendt, at Ingason ryger til FC Midtjylland, hvilket man er ved at forberede de yderst medlevende fans og PAOK’s nære støtter på.
Ny boss
Selvom Conference League sportsligt er en nedgradering fra Europa League og Champions League, som FCM har spillet de tre seneste sæsoner, tager ledelsen og ejerne muligheden for at komme i gruppespillet ekstremt alvorligt.
Med Ingason-transferen er intentionen, at man får en nøglespiller på plads i tide til, at det gør en positiv forskel, i stedet for at man forsøger at gøre et røverkøb i de sidste, hektiske døgn i august med betydelig risiko for, at det mislykkes.

Snart 30-årige Ingason bliver en af de dyreste spillere nogensinde i Superligaen i sin aldersklasse, og det er meget usandsynligt, at FC Midtjylland får de omtrent 27 millioner kroner i transfer (plus to-tre-fire millioner kroner i mulige bonus-betalinger) at se igen via et spillersalg.
Ingason får, med mindre begge parter skifter kurs i sidste sekund, en femårig aftale, og der er intentionen at lade den islandske landsholdsanfører spille resten af karrieren i FC Midtjylland med et håb om, at han også som 33- og 34-årig vil være en af de bedste spillere overhovedet i Superligaen.
I Ingason ser man i FC Midtjylland en spiller for sig, der som de tidligere anførere Erik Sviatchenko og Tim Sparv både er med til at skaffe sportslige resultater og hjælpe de mange yngre spilleres sportslige og menneskelige udvikling på og uden for banen.
I PAOK og Grækenland blev et skifte til Danmark i første omgang set som en umulighed på grund af Ingasons store betydning som stabiliserende faktor i en ellers volatil og følelsesladet klub, og FC Midtjyllands håb vil være, at Ingason i Ikast og Herning får endnu bedre rammer til at præstere.
Ingason er blot én af adskillige spillerhandler undervejs i FC Midtjylland, hvor den islandske anførertype dog ser ud til at være den vigtigste.
Der mangler fortsat afklaring om Marcus Ingvartsen, det profilerede angrebskøb, FC Midtjylland næppe heller vil vente med afklaring på indtil slut-august.
Og der kan meget vel også komme flere andre erfarne spillere til en trup, der pinedød skal præstere i Superligaen i denne sæson, hvilket ikke betyder en tæt kamp nede om tredje- og fjerdepladsen langt efter FC København og FC Nordsjælland.
Sverrir Ingi Ingason har været lønførende i PAOK med en løn over en million euro om året på et skattetryk, der er lidt lavere end det, der venter i Danmark på forskerordning, hvor man alt inklusiv slipper med knap 33 procent mod omtrent 22 i Grækenland.
Fælder dom over Victor Froholdt
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
‘De har problemer med os’
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben