Dansk klub lover alle mere i løn

Alle spillere hos oprykkerne fra Hvidovre skal som minimum være deltidsprofessionelle i næste sæson.



Han har egentlig ikke tid til at sludre, for han har travlt. Rygende travlt.

Peter Lassen er sportschef i Hvidovre IF, som i weekenden sikrede sig oprykning til landets bedste fodboldrække for første gang siden 1996.

Men selv om han ikke har tid, indvilger han i at sætte ord på det arbejde, der venter ham i de kommende par måneder, inden den nye sæson i Superligaen bliver sparket i gang.

I første omgang skal han uddele lønforhøjelser.

– Alle får mere i løn. Det har jeg sagt til dem. Det gælder hele truppen.

– Det bliver ikke kæmpe summer, men det kan jeg selvfølgelig ikke komme nærmere ind på, siger Peter Lassen.

Derudover skal den tidligere superligaspiller have fat i de spillere, der har kontraktudløb. Det drejer sig om otte-ni stykker, som han siger.

– Jeg har sagt til holdet, at alle, der vil være med i det her, skal være en del af det her. Alle med kontraktudløb bliver forlænget.

– Og så skal vi nok støve fire-fem nye spillere op, så vi får en bedre bredde på holdet. Men det skal ikke være flere end det.

– Det ville være åndssvagt at ødelægge det hold, vi har nu. Det hold kan sagtens drille superligaholdene. Selv om det bliver pivhamrende svært, så er ambitionen at blive oppe, siger Peter Lassen.

Lige nu er flere spillere ansat på en kontrakt, hvor det fremgår, at de har fodbold som bibeskæftigelse. Der er blandt andet en ejendomsmægler, en lagerarbejder og en byggeleder i truppen.

Men en sådan kontrakt betyder, at de pågældende spillere ikke kan træne før klokken 16, og at de har krav på to ugentlige fridage.

Selv om der er en afslappet tilgang til den kommende superligatilværelse i Hvidovre, så bliver det lige stramt nok med spillere, der ikke kan træne før klokken 16, slår Peter Lassen fast.

– Alle skal være minimum deltidsprofessionelle, så vi kan trække dem ind tidligere på eftermiddagen og træne der, siger Peter Lassen og fastslår, at nogle formentlig også vil få fuldtidsprofessionelle kontrakter.

– Jeg skal sidde nu her og finde ud af, hvordan vi skruer det sammen, siger han.

Men for at dele flere penge ud, skal Peter Lassen også have flere penge mellem hænderne. Og fordi han også er salgschef, så ved han, at det bliver en mulighed.

– Der er mere knald på sponsorsiden. Vi har fået en sælger ind, og hun hiver i øjeblikket nogle rigtig gode sponsorater i land, siger han.

Men de store økonomiske streger, dem trækker han ikke selv.

– Alt det der med økonomi og tv-penge har jeg ikke en skid forstand på. Der sidder nogle folk, der er meget dygtigere end mig, og kigger på det. Hvis jeg får en krone, så bruger jeg den, siger han med et grin.

I første omgang glæder han sig til på søndag, hvor klubben skal fejre oprykningen efter sæsonens sidste kamp mod Næstved Boldklub.

– Så bliver der fest, siger han.

/ritzau/



Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

‘En fodboldmæssig katastrofe’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

– Overdrevet og unuanceret

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Han er verdens bedste fodboldspiller

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Aldrig set før

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’