Han har egentlig ikke tid til at sludre, for han har travlt. Rygende travlt.
Peter Lassen er sportschef i Hvidovre IF, som i weekenden sikrede sig oprykning til landets bedste fodboldrække for første gang siden 1996.
Men selv om han ikke har tid, indvilger han i at sætte ord på det arbejde, der venter ham i de kommende par måneder, inden den nye sæson i Superligaen bliver sparket i gang.
I første omgang skal han uddele lønforhøjelser.
– Alle får mere i løn. Det har jeg sagt til dem. Det gælder hele truppen.
– Det bliver ikke kæmpe summer, men det kan jeg selvfølgelig ikke komme nærmere ind på, siger Peter Lassen.
Derudover skal den tidligere superligaspiller have fat i de spillere, der har kontraktudløb. Det drejer sig om otte-ni stykker, som han siger.
– Jeg har sagt til holdet, at alle, der vil være med i det her, skal være en del af det her. Alle med kontraktudløb bliver forlænget.
– Og så skal vi nok støve fire-fem nye spillere op, så vi får en bedre bredde på holdet. Men det skal ikke være flere end det.
– Det ville være åndssvagt at ødelægge det hold, vi har nu. Det hold kan sagtens drille superligaholdene. Selv om det bliver pivhamrende svært, så er ambitionen at blive oppe, siger Peter Lassen.
Lige nu er flere spillere ansat på en kontrakt, hvor det fremgår, at de har fodbold som bibeskæftigelse. Der er blandt andet en ejendomsmægler, en lagerarbejder og en byggeleder i truppen.
Men en sådan kontrakt betyder, at de pågældende spillere ikke kan træne før klokken 16, og at de har krav på to ugentlige fridage.
Selv om der er en afslappet tilgang til den kommende superligatilværelse i Hvidovre, så bliver det lige stramt nok med spillere, der ikke kan træne før klokken 16, slår Peter Lassen fast.
– Alle skal være minimum deltidsprofessionelle, så vi kan trække dem ind tidligere på eftermiddagen og træne der, siger Peter Lassen og fastslår, at nogle formentlig også vil få fuldtidsprofessionelle kontrakter.
– Jeg skal sidde nu her og finde ud af, hvordan vi skruer det sammen, siger han.
Men for at dele flere penge ud, skal Peter Lassen også have flere penge mellem hænderne. Og fordi han også er salgschef, så ved han, at det bliver en mulighed.
– Der er mere knald på sponsorsiden. Vi har fået en sælger ind, og hun hiver i øjeblikket nogle rigtig gode sponsorater i land, siger han.
Men de store økonomiske streger, dem trækker han ikke selv.
– Alt det der med økonomi og tv-penge har jeg ikke en skid forstand på. Der sidder nogle folk, der er meget dygtigere end mig, og kigger på det. Hvis jeg får en krone, så bruger jeg den, siger han med et grin.
I første omgang glæder han sig til på søndag, hvor klubben skal fejre oprykningen efter sæsonens sidste kamp mod Næstved Boldklub.
– Så bliver der fest, siger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Chok i dansk klub
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
– Han fik et lortetilbud fra OB
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
OB – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
AaB i vildt comeback
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske