Efter Hvidovres oprykning til Superligaen har Peter Lassen været meget i vælten, idet sportschefen ikke er typen, der er bange for sin mening.
Men den humørfyldte Hvidovre-boss havde næppe været, hvor han er i dag, hvis han ikke havde hanket alvorligt op i sig selv for otte år siden. Sådan lød det fra Peter Lassen selv, da Hvidovre-sportschefen mandag gæstede Offside-studiet.
Her åbnede Peter Lassen op om en kæmpe krise, han blev ramt af, da spillerkarrieren stoppede brat. Den tidligere Superliga-topscorer mærkede 'et kæmpe riv i akillessenen' under en kamp, og dagen efter fik han beskeden om, at det hele var slut.
– Og Benny Johansen, min træner på det tidspunkt, siger så 'Lassen, nu skal du passe på, at du ikke falder ned i et sort hul'. Så kigger jeg sådan helt arrogant på ham og siger: 'Mig? Jeg ryger ikke nogen steder hen. Jeg kører hjem, og så har jeg det godt'.
– Så kom jeg lige ud og holdt for rødt ude på Ansvej i Silkeborg, og så kom knytnæven bankende lige i femøren på mig. Og der røg jeg ned med et kæmpe brag. Jeg har jo aldrig drukket noget i mit liv, men jeg begyndte at drikke lige pludselig, og jeg begyndte at spille helt vildt. Jeg søgte steder hen, hvor jeg følte, at jeg var tryg. Spillehaller og ting og sager. Det var rigtig lort, lød det fra Peter Lassen.
Efter flere svære år valgte Peter Lassen dog én gang for alle at ændre kurs i tilværelsen.
– Jeg har haft de der nedture op og ned i rigtig, rigtig mange år. For otte år siden havde jeg et møde med mig selv, hvor jeg sagde, at nu skal det her være løgn. Nu skal jeg videre i mit liv og have det godt, lød det fra Peter Lassen, der slår fast, at han nu har et dejligt liv.
Peter Lassen stoppede karrieren i 2001.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Voldsom kritik
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Messi sætter ord på vildt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
STORT INTERVIEW