Efter Hvidovres oprykning til Superligaen har Peter Lassen været meget i vælten, idet sportschefen ikke er typen, der er bange for sin mening.
Men den humørfyldte Hvidovre-boss havde næppe været, hvor han er i dag, hvis han ikke havde hanket alvorligt op i sig selv for otte år siden. Sådan lød det fra Peter Lassen selv, da Hvidovre-sportschefen mandag gæstede Offside-studiet.
Her åbnede Peter Lassen op om en kæmpe krise, han blev ramt af, da spillerkarrieren stoppede brat. Den tidligere Superliga-topscorer mærkede 'et kæmpe riv i akillessenen' under en kamp, og dagen efter fik han beskeden om, at det hele var slut.
– Og Benny Johansen, min træner på det tidspunkt, siger så 'Lassen, nu skal du passe på, at du ikke falder ned i et sort hul'. Så kigger jeg sådan helt arrogant på ham og siger: 'Mig? Jeg ryger ikke nogen steder hen. Jeg kører hjem, og så har jeg det godt'.
– Så kom jeg lige ud og holdt for rødt ude på Ansvej i Silkeborg, og så kom knytnæven bankende lige i femøren på mig. Og der røg jeg ned med et kæmpe brag. Jeg har jo aldrig drukket noget i mit liv, men jeg begyndte at drikke lige pludselig, og jeg begyndte at spille helt vildt. Jeg søgte steder hen, hvor jeg følte, at jeg var tryg. Spillehaller og ting og sager. Det var rigtig lort, lød det fra Peter Lassen.
Efter flere svære år valgte Peter Lassen dog én gang for alle at ændre kurs i tilværelsen.
– Jeg har haft de der nedture op og ned i rigtig, rigtig mange år. For otte år siden havde jeg et møde med mig selv, hvor jeg sagde, at nu skal det her være løgn. Nu skal jeg videre i mit liv og have det godt, lød det fra Peter Lassen, der slår fast, at han nu har et dejligt liv.
Peter Lassen stoppede karrieren i 2001.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT