Både cheftræner Per Frandsen og midtbaneprofilen Martin Spelmann har svært ved at forstå, at Hvidovre med al sandsynlighed skal spille i Superligaen i næste sæson.
Lørdag så godt som sikrede fyraftensprofferne oprykning med en 3-2-scoring ude mod Vendsyssel i absolut sidste sekund.
– Det burde ikke kunne lade sig gøre, hvis jeg skal være helt ærlig, siger Hvidovre-træner Per Frandsen til Viaplay.
– Men sidste år var vi tæt på – og som min kone sagde: "så må du bare gøre det bedre næste år". Der troede jeg ikke rigtig på hende. Men nu er i hvert fald tæt på, siger cheftræneren.
Hvidovre kan kun glippe oprykning, hvis holdet taber på hjemmebane til Næstved i sidste runde, og Sønderjyske samtidig vinder begge sine kampe og henter 11 mål på de to holds målforskel.
Derfor fejrede Hvidovre superligapladsen i bussen på vej hjem fra lørdagens kamp i Hjørring, selv om sortseere og matematikere vil påpege, at oprykningen ikke er sikker endnu.
Hvidovres fans var mødt frem på stadion for at tage imod spillerbussen lørdag aften, og bagefter fortsatte spillerne oprykningsfesten i det københavnske natteliv.
36-årige Martin Spelmann, der nu er ejendomsmægler ved siden af fodboldkarrieren, ser frem til at vende tilbage til Superligaen. Han har spillet 292 kampe i landets bedste række for Brøndby, Horsens, OB og AGF.
– Med det setup vi har i Hvidovre, burde det ikke kunne lade sig gøre. Det siger alt om den gruppe, som vi har samlet. Den er som en familie, og det er fuldstændig magisk.
– Jeg har sagt hele tiden, at jeg selvfølgelig gerne vil op og spille Superliga igen, og der er rigtig mange af de her drenge, der får deres livs oplevelse nu. Måske er der nogle af dem, der aldrig havde været i nærheden af det, hvis de ikke havde været på det her Hvidovre-hold, siger Spelmann til Viaplay.
Nu venter en travl sommer, hvor både spillertruppen og Hvidovre Stadion skal i superligagear.
Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..