Hvidovre-jubel: SL burde ikke kunne lade sig gøre

Per Frandsen troede ikke på, at Hvidovre kunne rykke op i Superligaen, efter at det glippede sidste år.



Både cheftræner Per Frandsen og midtbaneprofilen Martin Spelmann har svært ved at forstå, at Hvidovre med al sandsynlighed skal spille i Superligaen i næste sæson.

Lørdag så godt som sikrede fyraftensprofferne oprykning med en 3-2-scoring ude mod Vendsyssel i absolut sidste sekund.

– Det burde ikke kunne lade sig gøre, hvis jeg skal være helt ærlig, siger Hvidovre-træner Per Frandsen til Viaplay.

– Men sidste år var vi tæt på – og som min kone sagde: "så må du bare gøre det bedre næste år". Der troede jeg ikke rigtig på hende. Men nu er i hvert fald tæt på, siger cheftræneren.

Hvidovre kan kun glippe oprykning, hvis holdet taber på hjemmebane til Næstved i sidste runde, og Sønderjyske samtidig vinder begge sine kampe og henter 11 mål på de to holds målforskel.

Derfor fejrede Hvidovre superligapladsen i bussen på vej hjem fra lørdagens kamp i Hjørring, selv om sortseere og matematikere vil påpege, at oprykningen ikke er sikker endnu.

Hvidovres fans var mødt frem på stadion for at tage imod spillerbussen lørdag aften, og bagefter fortsatte spillerne oprykningsfesten i det københavnske natteliv.

36-årige Martin Spelmann, der nu er ejendomsmægler ved siden af fodboldkarrieren, ser frem til at vende tilbage til Superligaen. Han har spillet 292 kampe i landets bedste række for Brøndby, Horsens, OB og AGF.

– Med det setup vi har i Hvidovre, burde det ikke kunne lade sig gøre. Det siger alt om den gruppe, som vi har samlet. Den er som en familie, og det er fuldstændig magisk.

– Jeg har sagt hele tiden, at jeg selvfølgelig gerne vil op og spille Superliga igen, og der er rigtig mange af de her drenge, der får deres livs oplevelse nu. Måske er der nogle af dem, der aldrig havde været i nærheden af det, hvis de ikke havde været på det her Hvidovre-hold, siger Spelmann til Viaplay.

Nu venter en travl sommer, hvor både spillertruppen og Hvidovre Stadion skal i superligagear.

Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afslører samtale med Roony Bardghji

Offentliggøres i dag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb