Både cheftræner Per Frandsen og midtbaneprofilen Martin Spelmann har svært ved at forstå, at Hvidovre med al sandsynlighed skal spille i Superligaen i næste sæson.
Lørdag så godt som sikrede fyraftensprofferne oprykning med en 3-2-scoring ude mod Vendsyssel i absolut sidste sekund.
– Det burde ikke kunne lade sig gøre, hvis jeg skal være helt ærlig, siger Hvidovre-træner Per Frandsen til Viaplay.
– Men sidste år var vi tæt på – og som min kone sagde: "så må du bare gøre det bedre næste år". Der troede jeg ikke rigtig på hende. Men nu er i hvert fald tæt på, siger cheftræneren.
Hvidovre kan kun glippe oprykning, hvis holdet taber på hjemmebane til Næstved i sidste runde, og Sønderjyske samtidig vinder begge sine kampe og henter 11 mål på de to holds målforskel.
Derfor fejrede Hvidovre superligapladsen i bussen på vej hjem fra lørdagens kamp i Hjørring, selv om sortseere og matematikere vil påpege, at oprykningen ikke er sikker endnu.
Hvidovres fans var mødt frem på stadion for at tage imod spillerbussen lørdag aften, og bagefter fortsatte spillerne oprykningsfesten i det københavnske natteliv.
36-årige Martin Spelmann, der nu er ejendomsmægler ved siden af fodboldkarrieren, ser frem til at vende tilbage til Superligaen. Han har spillet 292 kampe i landets bedste række for Brøndby, Horsens, OB og AGF.
– Med det setup vi har i Hvidovre, burde det ikke kunne lade sig gøre. Det siger alt om den gruppe, som vi har samlet. Den er som en familie, og det er fuldstændig magisk.
– Jeg har sagt hele tiden, at jeg selvfølgelig gerne vil op og spille Superliga igen, og der er rigtig mange af de her drenge, der får deres livs oplevelse nu. Måske er der nogle af dem, der aldrig havde været i nærheden af det, hvis de ikke havde været på det her Hvidovre-hold, siger Spelmann til Viaplay.
Nu venter en travl sommer, hvor både spillertruppen og Hvidovre Stadion skal i superligagear.
Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
INTERVIEW