Hvidovre-jubel: SL burde ikke kunne lade sig gøre

Per Frandsen troede ikke på, at Hvidovre kunne rykke op i Superligaen, efter at det glippede sidste år.



Både cheftræner Per Frandsen og midtbaneprofilen Martin Spelmann har svært ved at forstå, at Hvidovre med al sandsynlighed skal spille i Superligaen i næste sæson.

Lørdag så godt som sikrede fyraftensprofferne oprykning med en 3-2-scoring ude mod Vendsyssel i absolut sidste sekund.

– Det burde ikke kunne lade sig gøre, hvis jeg skal være helt ærlig, siger Hvidovre-træner Per Frandsen til Viaplay.

– Men sidste år var vi tæt på – og som min kone sagde: "så må du bare gøre det bedre næste år". Der troede jeg ikke rigtig på hende. Men nu er i hvert fald tæt på, siger cheftræneren.

Hvidovre kan kun glippe oprykning, hvis holdet taber på hjemmebane til Næstved i sidste runde, og Sønderjyske samtidig vinder begge sine kampe og henter 11 mål på de to holds målforskel.

Derfor fejrede Hvidovre superligapladsen i bussen på vej hjem fra lørdagens kamp i Hjørring, selv om sortseere og matematikere vil påpege, at oprykningen ikke er sikker endnu.

Hvidovres fans var mødt frem på stadion for at tage imod spillerbussen lørdag aften, og bagefter fortsatte spillerne oprykningsfesten i det københavnske natteliv.

36-årige Martin Spelmann, der nu er ejendomsmægler ved siden af fodboldkarrieren, ser frem til at vende tilbage til Superligaen. Han har spillet 292 kampe i landets bedste række for Brøndby, Horsens, OB og AGF.

– Med det setup vi har i Hvidovre, burde det ikke kunne lade sig gøre. Det siger alt om den gruppe, som vi har samlet. Den er som en familie, og det er fuldstændig magisk.

– Jeg har sagt hele tiden, at jeg selvfølgelig gerne vil op og spille Superliga igen, og der er rigtig mange af de her drenge, der får deres livs oplevelse nu. Måske er der nogle af dem, der aldrig havde været i nærheden af det, hvis de ikke havde været på det her Hvidovre-hold, siger Spelmann til Viaplay.

Nu venter en travl sommer, hvor både spillertruppen og Hvidovre Stadion skal i superligagear.

Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

– Det er en katastrofe for Brøndby

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Glem det, Leicester!

Han er Superligaens ringeste målmand!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Thomas Frank er favorit til jobbet

Nu er han pludselig syg

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Peter Schmeichel hylder superstjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Mathias Zanka går viralt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før

Barcelona – Atletico

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern