Der var lagt op til et brag af en fest i Hvidovre torsdag. Holdet kunne med en sejr over Sønderjyske sikre sig oprykning til Superligaen for første gang i 26 år.
Efter at have været foran i størstedelen af kampen blev eufori og ekstase byttet ud med skuffelse og ærgrelse, da Sønderjyske scorede to hurtige mål i slutningen af kampen og vandt 2-1.
Hvidovre-keeper Filip Djukic var efter kampen påvirket af den glippede oprykning.
– Det er noget af det værste, jeg har prøvet faktisk.
– Det gør sindssygt ondt. Jeg er virkelig ked af det lige nu.
– Jeg kan slet ikke beskrive, hvor ondt det gør lige nu. Det er ikke andet for, end at vi skal rejse os op. Vi har stadig det hele i egne hænder, siger Filip Djukic.
Der resterer to kampe i 1. division, og Hvidovre er trods nederlaget stadig tre point foran Sønderjyske på tredjepladsen.
Hvidovres målscore er tilmed ti mål bedre, og holdet ligger derfor stadig lunt i svinget til at rykke op i Superligaen.
Der var udsolgt til kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske, og Filip Djukic, der selv er fra Hvidovre, havde gerne set, at oprykningen var blevet afgjort på hjemmebane med en flot kulisse.
– Det stod jo næsten i stjernerne, at det var vores dag.
– Jeg er selv fra Hvidovre, og jeg er sindssyg stolt og rørt over den opbakning, vi fik i dag.
– Jeg ville ønske, at vi kunne have givet tilbage på lægterne, men det skal vi nok få gjort, siger målmanden.
Selv om skuffelsen fylder det meste for Djukic, så hæfter han sig ved det sammenhold, som der er i Hvidovre.
Han tror endda, at det kan være med til at få holdet videre fra den store skuffelse.
– Det, der kendetegner os, er et stærkt sammenhold. Vi hiver hinanden op i løbet af ugen, og så er vi klar til den næste kamp.
– Vi har spillet sindssygt godt i den her sæson, og jeg er sikker på, at vi nok skal rejse os som hold.
– Vi har det hele i vores egne hænder, og vi går 100 procent efter det. Det ville være dumt at stå og sige andet, siger den 23-årige målmand.
Filip Djukic og resten af Hvidovre-mandskabet skal en tur til Vendsyssel i næste spillerunde, inden holdet slutter sæsonen af med en hjemmekamp mod Næstved.
Mandskabet går – anført af cheftræner Per Frandsen – allerede i gang med forberedelserne fredag.
– Når vi møder ind i morgen, så er jeg sikker, at Per nok skal sørge for, at vi allesammen kommer videre igen.
– Jeg er Hvidovre-dreng, og det rører mig helt ind til knoglerne, at vi står i den her situation. Jeg ønsker, at vi gør det færdigt. Det vil betyde alt for mig.
– Vi tager arbejdshandskerne på, så rejser vi os op, og så skal vi have den oprykning i Hvidovre, siger Filip Djukic.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
EKSKLUSIVT