Oprykningen udskudt: Det gør sindssygt ondt

Hvidovre kunne torsdag have sikret sig oprykning til Superligaen, men holdet tabte 1-2 til Sønderjyske.



Der var lagt op til et brag af en fest i Hvidovre torsdag. Holdet kunne med en sejr over Sønderjyske sikre sig oprykning til Superligaen for første gang i 26 år.

Efter at have været foran i størstedelen af kampen blev eufori og ekstase byttet ud med skuffelse og ærgrelse, da Sønderjyske scorede to hurtige mål i slutningen af kampen og vandt 2-1.

Hvidovre-keeper Filip Djukic var efter kampen påvirket af den glippede oprykning.

– Det er noget af det værste, jeg har prøvet faktisk.

– Det gør sindssygt ondt. Jeg er virkelig ked af det lige nu.

– Jeg kan slet ikke beskrive, hvor ondt det gør lige nu. Det er ikke andet for, end at vi skal rejse os op. Vi har stadig det hele i egne hænder, siger Filip Djukic.

Der resterer to kampe i 1. division, og Hvidovre er trods nederlaget stadig tre point foran Sønderjyske på tredjepladsen.

Hvidovres målscore er tilmed ti mål bedre, og holdet ligger derfor stadig lunt i svinget til at rykke op i Superligaen.

Der var udsolgt til kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske, og Filip Djukic, der selv er fra Hvidovre, havde gerne set, at oprykningen var blevet afgjort på hjemmebane med en flot kulisse.

– Det stod jo næsten i stjernerne, at det var vores dag.

– Jeg er selv fra Hvidovre, og jeg er sindssyg stolt og rørt over den opbakning, vi fik i dag.

– Jeg ville ønske, at vi kunne have givet tilbage på lægterne, men det skal vi nok få gjort, siger målmanden.

Selv om skuffelsen fylder det meste for Djukic, så hæfter han sig ved det sammenhold, som der er i Hvidovre.

Han tror endda, at det kan være med til at få holdet videre fra den store skuffelse.

– Det, der kendetegner os, er et stærkt sammenhold. Vi hiver hinanden op i løbet af ugen, og så er vi klar til den næste kamp.

– Vi har spillet sindssygt godt i den her sæson, og jeg er sikker på, at vi nok skal rejse os som hold.

– Vi har det hele i vores egne hænder, og vi går 100 procent efter det. Det ville være dumt at stå og sige andet, siger den 23-årige målmand.

Filip Djukic og resten af Hvidovre-mandskabet skal en tur til Vendsyssel i næste spillerunde, inden holdet slutter sæsonen af med en hjemmekamp mod Næstved.

Mandskabet går – anført af cheftræner Per Frandsen – allerede i gang med forberedelserne fredag.

– Når vi møder ind i morgen, så er jeg sikker, at Per nok skal sørge for, at vi allesammen kommer videre igen.

– Jeg er Hvidovre-dreng, og det rører mig helt ind til knoglerne, at vi står i den her situation. Jeg ønsker, at vi gør det færdigt. Det vil betyde alt for mig.

– Vi tager arbejdshandskerne på, så rejser vi os op, og så skal vi have den oprykning i Hvidovre, siger Filip Djukic.

/ritzau/





Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Bud på 1,12 milliard afvist

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj