Der var lagt op til et brag af en fest i Hvidovre torsdag. Holdet kunne med en sejr over Sønderjyske sikre sig oprykning til Superligaen for første gang i 26 år.
Efter at have været foran i størstedelen af kampen blev eufori og ekstase byttet ud med skuffelse og ærgrelse, da Sønderjyske scorede to hurtige mål i slutningen af kampen og vandt 2-1.
Hvidovre-keeper Filip Djukic var efter kampen påvirket af den glippede oprykning.
– Det er noget af det værste, jeg har prøvet faktisk.
– Det gør sindssygt ondt. Jeg er virkelig ked af det lige nu.
– Jeg kan slet ikke beskrive, hvor ondt det gør lige nu. Det er ikke andet for, end at vi skal rejse os op. Vi har stadig det hele i egne hænder, siger Filip Djukic.
Der resterer to kampe i 1. division, og Hvidovre er trods nederlaget stadig tre point foran Sønderjyske på tredjepladsen.
Hvidovres målscore er tilmed ti mål bedre, og holdet ligger derfor stadig lunt i svinget til at rykke op i Superligaen.
Der var udsolgt til kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske, og Filip Djukic, der selv er fra Hvidovre, havde gerne set, at oprykningen var blevet afgjort på hjemmebane med en flot kulisse.
– Det stod jo næsten i stjernerne, at det var vores dag.
– Jeg er selv fra Hvidovre, og jeg er sindssyg stolt og rørt over den opbakning, vi fik i dag.
– Jeg ville ønske, at vi kunne have givet tilbage på lægterne, men det skal vi nok få gjort, siger målmanden.
Selv om skuffelsen fylder det meste for Djukic, så hæfter han sig ved det sammenhold, som der er i Hvidovre.
Han tror endda, at det kan være med til at få holdet videre fra den store skuffelse.
– Det, der kendetegner os, er et stærkt sammenhold. Vi hiver hinanden op i løbet af ugen, og så er vi klar til den næste kamp.
– Vi har spillet sindssygt godt i den her sæson, og jeg er sikker på, at vi nok skal rejse os som hold.
– Vi har det hele i vores egne hænder, og vi går 100 procent efter det. Det ville være dumt at stå og sige andet, siger den 23-årige målmand.
Filip Djukic og resten af Hvidovre-mandskabet skal en tur til Vendsyssel i næste spillerunde, inden holdet slutter sæsonen af med en hjemmekamp mod Næstved.
Mandskabet går – anført af cheftræner Per Frandsen – allerede i gang med forberedelserne fredag.
– Når vi møder ind i morgen, så er jeg sikker, at Per nok skal sørge for, at vi allesammen kommer videre igen.
– Jeg er Hvidovre-dreng, og det rører mig helt ind til knoglerne, at vi står i den her situation. Jeg ønsker, at vi gør det færdigt. Det vil betyde alt for mig.
– Vi tager arbejdshandskerne på, så rejser vi os op, og så skal vi have den oprykning i Hvidovre, siger Filip Djukic.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer