En enkelt spiller lejet i FC København, ikke mere.
Hvis man håbede, Hvidovre vil sprælle, flå og rive, var det i hvert fald ikke på transfermarkedet, det skete.
Men hvordan ser rammerne ud for klubben i 2024 og i fremtiden?
Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
HVIDOVRE IF
Anslået spillerbudget i 2023/24: 10
Transfervinduet januar 2024
Køb: 0
Salg: 2
Dyreste nye spiller: Thomas Jørgensen, lejet uden større omkostninger fra FC København
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 8,3
Afskrivninger transfers: Ikke angivet
Årsresultat: 0,4
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 10 millioner kroner
Hvidovre gjorde mere på transfermarkedet sidste sommer, og januar var ikke bare status quo men faktisk en lille besparelse, eksempelvis med spillere, der stoppede som følge af overgangen til fuldtidsprofessionalisme.
Det modsvarer, i vores regnestykke, i første omgang det meste af overgangen til fuldtidsprofessionalisme, når der nu kun er fire måneder tilbage af sæsonen.
Hvis vi ser på relativ konkurrencekraft, er Hvidovre måske den finansielt mest undertippede klub nogensinde i Superligaen, hvis vi tager Lyngbys konkurshold tilbage i foråret 2002 ud af ligningen.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
I 1. Division i gang med at vænne sig til livet som fuldtidsprofessionel klub, hvilket ikke er noget nemt arbejde eller noget, der bare automatisk kaster vilde sportslige forbedringer af sig fra første måned.
Det er bestemt muligt, at Hvidovre lige så stille skruer op for forbruget.
Analyse
Det nytter ikke at dunke Hvidovre i hovedet med, at man ikke som Vejle gjorde mere på januars transfermarked.
Det har vist sig, at springet op til konkurrenterne i Superligaen var endnu større, end mange nok havde troet, inklusive undertegnede.
Hvidovre forsøger modigt at spille boldbesiddende og være tro mod en stil, og over tid giver det nok mere mening end at hente fire forsvarsveteraner og så stille sig tilbage og slå kuglen langt til en enlig angriber.
Det havde måske givet flere point i denne sæson, men det var med garanti ikke det, der gjorde Hvidovre til en stærk, fuldtidsprofessionel klub i Danmark.
Nu går Hvidovre over til, at der ikke er jobs ved siden af fodbold.
Det vil tage tid og en masse kræfter og sikkert også fejltagelser, før man nyder den fulde effekt af det store skifte. Man kan bare spørge Hobro, hvor stort et slid det var for snart ti år siden.
I transfer-regi ser det ud til, at Hvidovre 'er det nye Lyngby', der henter spillere i andre københavnske og sjællandske klubber, hvilket egentlig ikke er noget skifte, men måske lidt mere muligt, nu Lyngby har et større budget og derfor kaster nettet bredere ud.
Der er bestemt fine muligheder for Hvidovre i fremtiden, men selvskrevet Superliga-klub bliver man altså ikke de kommende sæsoner, selvom udsigterne er gode.
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER