Hvidovre indsnævrer Vejles håb om overlevelse

Hvidovre hentede sæsonens første hjemmesejr, og Vejle missede chance for at komme over nedrykningsstregen.



Vejle forpassede søndag en chance for at spille op over nedrykningsstregen i Superligaen.

På udebane tabte vejlenserne 1-2 til Hvidovre i et opgør mellem rækkens to dårligst placerede mandskaber, hvilket fortsat er tilfældet efter bundbraget på den storkøbenhavnske vestegn.

Mens Hvidovres mulighed for at redde sig endnu en sæson i landets bedste række stort set er væk, så burde motivationen være i top hos Vejle.

En sejr over ligaens svageste hold ville have sendt Vejle forbi OB og Lyngby i tabellen, men sådan skulle det ikke gå i en nedslående indsats fra cheftræner Ivan Prelecs Vejle-mandskab.

Hvidovre viste sig klart stærkest i søndagens duel og skabte chancer til at hente en langt større sejr.

Værterne tog føringen efter små 20 minutter efter et kontraangreb, som Vejle-forsvaret burde have afvist.

Hjemmeholdets Liram Qamili flækkede med panden en høj bold videre til Christian Jakobsen, der på højrekanten fik tid og plads til at slå et perfekt indlæg ind i feltet.

Her dukkede Tobias Thomsen op og pandede bolden ned i græsset, inden den via stolpen hoppede i mål til 1-0.

Efter en halv time fik Hvidovre mulighed for at øge til 2-0 på et straffespark, der blev givet efter et VAR-tjek, hvor dommer Jakob Sundberg takserede et benspænd til straffespark.

Liram Qamili blev sat til at eksekvere, men han hamrede bolden et godt stykke over mål.

Vejle kom bedre med frem mod pausen, hvor det lykkedes at skabe et par fine tilbud.

Ti minutter før pausen koksede det i Hvidovres forsvar. Hjemmeholdet forsøgte tæt foran eget mål at spille sig ud af et Vejle-pres, men det gik galt. Vejle-angriberen German Onugkha skød til sidst forbi et tomt Hvidovre-mål med en svag afslutning.

De sidste 45 minutter bød på et hav af gode chancer til Hvidovre, og bolden var ofte inde i Vejle-feltet.

Præcisionen var dog ikke helt god nok, og de mange chancer løb ud i ingenting, indtil Tobias Thomsen med seks minutter tilbage tordnede bolden i mål til 2-0 efter en serie af Hvidovre-forsøg.

Thomsens anden scoring viste sig at blive vigtig, da Vejle seks minutter inde i overtiden fik bolden over stregen, da German Onugkha fik hovedet på og gjorde det til 1-2.

Hvidovres første hjemmesejr i denne sæson bringer holdet op på 15 point. Vejle har 23 point, mens Lyngby og OB på de foranliggende pladser har henholdsvis 25 og 26 point.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tjekkiet – Danmark

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Varme rygter: Han har været i FC København

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Klar på chokskifte



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vild stime før Danmark-brag

Stor profil glad for Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Dybt bekymret over VM i USA

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ser I med, Brøndby?

Han er også færdig i FC København

– Hele holdet er trygge ved ham

Randers var tæt på – nu er han et monster

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’