Trods skadeshelvede: Det skal nok gå

Hvidovre er hårdt ramt af skader, men cheftræner Per Frandsen er rolig omkring holdets fysiske holdbarhed.



Skaderne har haglet ned over oprykkerne fra Hvidovre IF efter Superligaens sæsonstart.

Undervejs i de første spillerunder har oprykkerne haft otte skadede spillere, og i mandagens 0-0-kamp mod Viborg blev spillere, som ifølge Hvidovre-træner Per Frandsen ikke var i form, sendt på banen.

Hvidovre-chefen forbliver dog alligevel ubekymret på den lange bane med en hård Superliga-sæson forude og en spillertrup ansat på deltid.

– Det bekymrer mig overhovedet ikke. Vi ved godt, hvad vi er, og hvis der er noget, der er på det her hold, så er det arbejdsmoral, og det vil der også være, når vi har spillet endnu flere kampe, siger Per Frandsen.

Oprykkerholdet leverede en god præstation mandag aften og sikrede et point ude mod Viborg. Holdet var dog tømt for batterier mod slut.

– Vi så trætte ud til sidst, og mange af vores spillere, der lige er kommet tilbage fra skade, er ikke helt i form, men vi har haft mange skader.

– Nogle af dem, vi sendte på banen mod Viborg, vidste vi godt, ikke havde en hel kamp i sig, men det var vi tvunget til. Der er ingen tvivl om, at nogle ikke er i den form lige nu, de skal være i, siger Hvidovre-træneren.

Mod Viborg mandag aften var oprykkerne presset tilbage i indledningen, men Per Frandsen ændrede system, så Hvidovre fik en ekstra central midtbanespiller. Det sikrede i sidste ende et point i domkirkebyen.

– Vi havde problemer i de første 20 minutter, men efter at vi skiftede system, var vi bedst i resten af første halvleg.

– Efter pausen havde vi også nogle halvstore chancer, men alt i alt er det fantastisk for os at tage til Viborg og få et point, siger Per Frandsen.

Hvidovre har fortsat sin første sejr til gode efter oprykningen til Superligaen. Næste mulighed for dét er på fredag, når holdet tager imod de danske mestre fra FC København og dermed bliver testet maksimalt i det nye selskab i den bedste danske række.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Horsens kommer tættere på oprykning

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Chok i Wolfsburg

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen