Trods skadeshelvede: Det skal nok gå

Hvidovre er hårdt ramt af skader, men cheftræner Per Frandsen er rolig omkring holdets fysiske holdbarhed.



Skaderne har haglet ned over oprykkerne fra Hvidovre IF efter Superligaens sæsonstart.

Undervejs i de første spillerunder har oprykkerne haft otte skadede spillere, og i mandagens 0-0-kamp mod Viborg blev spillere, som ifølge Hvidovre-træner Per Frandsen ikke var i form, sendt på banen.

Hvidovre-chefen forbliver dog alligevel ubekymret på den lange bane med en hård Superliga-sæson forude og en spillertrup ansat på deltid.

– Det bekymrer mig overhovedet ikke. Vi ved godt, hvad vi er, og hvis der er noget, der er på det her hold, så er det arbejdsmoral, og det vil der også være, når vi har spillet endnu flere kampe, siger Per Frandsen.

Oprykkerholdet leverede en god præstation mandag aften og sikrede et point ude mod Viborg. Holdet var dog tømt for batterier mod slut.

– Vi så trætte ud til sidst, og mange af vores spillere, der lige er kommet tilbage fra skade, er ikke helt i form, men vi har haft mange skader.

– Nogle af dem, vi sendte på banen mod Viborg, vidste vi godt, ikke havde en hel kamp i sig, men det var vi tvunget til. Der er ingen tvivl om, at nogle ikke er i den form lige nu, de skal være i, siger Hvidovre-træneren.

Mod Viborg mandag aften var oprykkerne presset tilbage i indledningen, men Per Frandsen ændrede system, så Hvidovre fik en ekstra central midtbanespiller. Det sikrede i sidste ende et point i domkirkebyen.

– Vi havde problemer i de første 20 minutter, men efter at vi skiftede system, var vi bedst i resten af første halvleg.

– Efter pausen havde vi også nogle halvstore chancer, men alt i alt er det fantastisk for os at tage til Viborg og få et point, siger Per Frandsen.

Hvidovre har fortsat sin første sejr til gode efter oprykningen til Superligaen. Næste mulighed for dét er på fredag, når holdet tager imod de danske mestre fra FC København og dermed bliver testet maksimalt i det nye selskab i den bedste danske række.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Bayern – PSG

Afsløring: Færdig i Silkeborg

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Premier League-klub går all-in

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’