Trods skadeshelvede: Det skal nok gå

Hvidovre er hårdt ramt af skader, men cheftræner Per Frandsen er rolig omkring holdets fysiske holdbarhed.



Skaderne har haglet ned over oprykkerne fra Hvidovre IF efter Superligaens sæsonstart.

Undervejs i de første spillerunder har oprykkerne haft otte skadede spillere, og i mandagens 0-0-kamp mod Viborg blev spillere, som ifølge Hvidovre-træner Per Frandsen ikke var i form, sendt på banen.

Hvidovre-chefen forbliver dog alligevel ubekymret på den lange bane med en hård Superliga-sæson forude og en spillertrup ansat på deltid.

– Det bekymrer mig overhovedet ikke. Vi ved godt, hvad vi er, og hvis der er noget, der er på det her hold, så er det arbejdsmoral, og det vil der også være, når vi har spillet endnu flere kampe, siger Per Frandsen.

Oprykkerholdet leverede en god præstation mandag aften og sikrede et point ude mod Viborg. Holdet var dog tømt for batterier mod slut.

– Vi så trætte ud til sidst, og mange af vores spillere, der lige er kommet tilbage fra skade, er ikke helt i form, men vi har haft mange skader.

– Nogle af dem, vi sendte på banen mod Viborg, vidste vi godt, ikke havde en hel kamp i sig, men det var vi tvunget til. Der er ingen tvivl om, at nogle ikke er i den form lige nu, de skal være i, siger Hvidovre-træneren.

Mod Viborg mandag aften var oprykkerne presset tilbage i indledningen, men Per Frandsen ændrede system, så Hvidovre fik en ekstra central midtbanespiller. Det sikrede i sidste ende et point i domkirkebyen.

– Vi havde problemer i de første 20 minutter, men efter at vi skiftede system, var vi bedst i resten af første halvleg.

– Efter pausen havde vi også nogle halvstore chancer, men alt i alt er det fantastisk for os at tage til Viborg og få et point, siger Per Frandsen.

Hvidovre har fortsat sin første sejr til gode efter oprykningen til Superligaen. Næste mulighed for dét er på fredag, når holdet tager imod de danske mestre fra FC København og dermed bliver testet maksimalt i det nye selskab i den bedste danske række.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Lyngby BK – AGF

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘En trøstepræmie af en turnering’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa