Skaderne har haglet ned over oprykkerne fra Hvidovre IF efter Superligaens sæsonstart.
Undervejs i de første spillerunder har oprykkerne haft otte skadede spillere, og i mandagens 0-0-kamp mod Viborg blev spillere, som ifølge Hvidovre-træner Per Frandsen ikke var i form, sendt på banen.
Hvidovre-chefen forbliver dog alligevel ubekymret på den lange bane med en hård Superliga-sæson forude og en spillertrup ansat på deltid.
– Det bekymrer mig overhovedet ikke. Vi ved godt, hvad vi er, og hvis der er noget, der er på det her hold, så er det arbejdsmoral, og det vil der også være, når vi har spillet endnu flere kampe, siger Per Frandsen.
Oprykkerholdet leverede en god præstation mandag aften og sikrede et point ude mod Viborg. Holdet var dog tømt for batterier mod slut.
– Vi så trætte ud til sidst, og mange af vores spillere, der lige er kommet tilbage fra skade, er ikke helt i form, men vi har haft mange skader.
– Nogle af dem, vi sendte på banen mod Viborg, vidste vi godt, ikke havde en hel kamp i sig, men det var vi tvunget til. Der er ingen tvivl om, at nogle ikke er i den form lige nu, de skal være i, siger Hvidovre-træneren.
Mod Viborg mandag aften var oprykkerne presset tilbage i indledningen, men Per Frandsen ændrede system, så Hvidovre fik en ekstra central midtbanespiller. Det sikrede i sidste ende et point i domkirkebyen.
– Vi havde problemer i de første 20 minutter, men efter at vi skiftede system, var vi bedst i resten af første halvleg.
– Efter pausen havde vi også nogle halvstore chancer, men alt i alt er det fantastisk for os at tage til Viborg og få et point, siger Per Frandsen.
Hvidovre har fortsat sin første sejr til gode efter oprykningen til Superligaen. Næste mulighed for dét er på fredag, når holdet tager imod de danske mestre fra FC København og dermed bliver testet maksimalt i det nye selskab i den bedste danske række.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
UEFA med vild ændring
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud