Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.
Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab.
– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.
– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.
FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.
– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.
– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.
Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.
– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.
Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW