– Det bider os i røven

Magnus Mattsson var ikke tilfreds med, at FC København måtte tage fra Herning uden point.



Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.

Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab. 

– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.

– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.

FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.

– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.

– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.

Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.

– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.

Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

De er tilbage i Premier League

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandler med storklub

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby