– Det bider os i røven

Magnus Mattsson var ikke tilfreds med, at FC København måtte tage fra Herning uden point.



Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.

Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab. 

– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.

– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.

FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.

– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.

– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.

Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.

– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.

Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Randers FC – Silkeborg IF

Meldes varm på ung Superliga-profil

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’