– Det bider os i røven

Magnus Mattsson var ikke tilfreds med, at FC København måtte tage fra Herning uden point.



Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.

Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab. 

– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.

– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.

FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.

– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.

– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.

Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.

– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.

Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasiliansk VM-mavepuster

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk