Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.
Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab.
– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.
– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.
FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.
– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.
– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.
Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.
– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.
Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena
LIVE
LIVE: Messi køber klub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER