– Det bider os i røven

Magnus Mattsson var ikke tilfreds med, at FC København måtte tage fra Herning uden point.



Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.

Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab. 

– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.

– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.

FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.

– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.

– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.

Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.

– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.

Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena





‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby