Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.
Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab.
– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.
– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.
FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.
– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.
– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.
Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.
– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.
Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Sænker prisen mod Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
FC København skriver kontrakt med juvel
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
OPTAKT