– Det bider os i røven

Magnus Mattsson var ikke tilfreds med, at FC København måtte tage fra Herning uden point.



Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.

Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab. 

– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.

– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.

FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.

– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.

– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.

Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.

– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.

Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena







LIVE

LIVE: Lønnen er et problem

FC Nordsjælland – Viborg FF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

OB – Randers FC

Silkeborg IF – FC Fredericia

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kan koste Brøndby flere millioner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Manchester United sætter Chelsea på plads



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er aldrig sket før

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

OB siger farvel til seks spillere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Mål i begge ender i Farum

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?