– Det bider os i røven

Magnus Mattsson var ikke tilfreds med, at FC København måtte tage fra Herning uden point.



Herning (Tipsbladet): Magnus Mattsson var igen i startopstillingen for FC København i kampen mod FC Midtjylland, efter at han ellers blev pillet ud i første havleg af kampen mod Brøndby IF, hvilket dog hang sammen med det rødekort som københavnerne fik i derbyet.

Midtbanespilleren der endnu ikke har scoret for FCK i den nuværende sæson, spillede en udemærket kamp til aften, men måtte desværre se sit hold tage fra Herning uden nogen point, der kunne sættes ind på kontoen i jagten på det danske mesterskab. 

– Vi starter godt, jeg synes vi spiller godt i første halvleg, vi er ikke skarpe nok til at score en pind eller to mere, og det bider os lidt i røven i anden halvleg, hvor de scorer to på dødbolde, udtaler Magnus Mattsson til den fremmødte presse.

– Det er frustrerende og pisse ærgerligt, at vi ikke får minimum et point med herfra. Det spillede vi til i første halvleg, men vi står med nul point så det er, hvad der fylder allermest lige nu.

FC København fik netop ikke lukket kampen, hvilket gjorde, at FC Midtjylland kunne æde sig tilbage i opgøret i anden halvleg. FC Midtjylland pressede FC København ned på egen banehalvdel og lykkedes med at slå det spil i stykker, der ellers var lykkedes for FCK inden pausen.

– Jeg synes jo ikke, vi er gode nok især ikke på bolden, vi har nogle rigtig fine opspil i første halvleg, hvor vi spiller den op på German Onugkha, og jeg kommer ind under (i mellemrummet, red), der gør at vi kan få spillet op på deres banehalvdel.

– Jeg synes ikke vi er ligeså skarpe i anden halvleg, hvor vi ikke er gode til at få afsluttet vores angreb, så vi får nogle omstillinger mod os, vi mister meget initiativ.

Den helt store succes for FC Midtjylland blev, at man i anden halvleg fik tilkæmpet sig hele 11 hjørnespark, hvilket også endte med at være kampafgørende eftersom, at begge de mål man fik scoret blev lavet efter, at man savede bolden ind i feltet ude fra hjørnesparksflaget.

– De har en del hjørnespark især i anden halvleg. og vi bliver for nemt presset ned på egen banehalvdel og det er svært for os, at komme ud af feltet og få spillet til at gøre som det gjorde i første halvleg. Så vi bliver automatisk meget presset. Så giver vi dem for mange hjørnespark, hvis man giver dem 100 hjørnespark så scorer de på et eller andet tidspunkt.

Magnus Mattsson har efter kampens resultat endnu til gode at vinde en kamp i Herning. Hverken i sin tid i FC København eller i Silkeborg IF har den 25-årige dansker prøvet at vinde på MCH Arena







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Troels Bech slår fast: Glem det!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Ikke for debutanter!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Chelsea – Paris Saint-Germain

Voldsom udmelding om Froholdt

Manchester City – Real Madrid

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Han stiller ultimative krav

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’