– Hvordan fanden kommer vi tilbage i den her fodboldkamp?
Det var tanken hos FC København-træner Jacob Neestrup, da han gik til pause i opgøret mod FC Nordsjælland.
FC København var næstbedst i en første halvleg, hvor man var heldig med at komme til pausen med uafgjort efter en scoring af brasilianske Robert, men i anden halvleg var opgøret lige, og man så den individuelle kvalitet via scoringer fra Thomas Delaney og Mohamed Elyounoussi, som sikrede en 3-1 sejr til FCK.
– Jeg har fuld respekt for den måde, FC Nordsjælland gør det. De gør det meget, meget svært for os i dag. Vi havde håbet på noget andet i første halvleg, men jeg vil gerne anerkende, at vi i dag møder en modstander, der spiller på et ekstremt højt niveau i nogle faser af spillet. Det har vi svært ved at løse. Derfor er sejren større for mig i dag. Følelsen i pausen var, hvordan fanden kommer vi tilbage i den her fodboldkamp, siger Jacob Neestrup efter kampen til TV 2.
FC København cheftræneren fortsætter:
– For mig er det første gang, siden vi vandt i Randers i oktober 2022/23, at vi ikke er det bedste hold over 95 minutter. Vi er næstbedst i første halvleg, og så er det udjævnet i anden halvleg.
– Jeg er imponeret over, at spillerne finder kræfterne til det, og så slår topspillerne til, når vi har mest brug for det. Delaney og Elyounoussi. Det er ikke træneren, men spillerne der skal krediteres, siger cheftræneren.
Med sejren overvintrer FC København på førstepladsen i Superligaen – samme pointantal som FC Midtjylland på andenpladsen.
Inden FCK går på vinterpause, venter kampe i pokalturneringen mod Kolding IF, ligesom der er et par kampe i Conference League mod Hearts og østrigske Rapid Wien.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE