– Hvordan fanden kommer vi tilbage i den kamp

Jacob Neestrup anerkender, at FC København var næstbedst i opgøret mod FC Nordsjælland.



– Hvordan fanden kommer vi tilbage i den her fodboldkamp?

Det var tanken hos FC København-træner Jacob Neestrup, da han gik til pause i opgøret mod FC Nordsjælland.

FC København var næstbedst i en første halvleg, hvor man var heldig med at komme til pausen med uafgjort efter en scoring af brasilianske Robert, men i anden halvleg var opgøret lige, og man så den individuelle kvalitet via scoringer fra Thomas Delaney og Mohamed Elyounoussi, som sikrede en 3-1 sejr til FCK.

 – Jeg har fuld respekt for den måde, FC Nordsjælland gør det. De gør det meget, meget svært for os i dag. Vi havde håbet på noget andet i første halvleg, men jeg vil gerne anerkende, at vi i dag møder en modstander, der spiller på et ekstremt højt niveau i nogle faser af spillet. Det har vi svært ved at løse. Derfor er sejren større for mig i dag. Følelsen i pausen var, hvordan fanden kommer vi tilbage i den her fodboldkamp, siger Jacob Neestrup efter kampen til TV 2.

FC København cheftræneren fortsætter:

– For mig er det første gang, siden vi vandt i Randers i oktober 2022/23, at vi ikke er det bedste hold over 95 minutter. Vi er næstbedst i første halvleg, og så er det udjævnet i anden halvleg. 

– Jeg er imponeret over, at spillerne finder kræfterne til det, og så slår topspillerne til, når vi har mest brug for det. Delaney og Elyounoussi. Det er ikke træneren, men spillerne der skal krediteres, siger cheftræneren.

Med sejren overvintrer FC København på førstepladsen i Superligaen – samme pointantal som FC Midtjylland på andenpladsen.

Inden FCK går på vinterpause, venter kampe i pokalturneringen mod Kolding IF, ligesom der er et par kampe i Conference League mod Hearts og østrigske Rapid Wien.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”