– Hvordan fanden kommer vi tilbage i den her fodboldkamp?
Det var tanken hos FC København-træner Jacob Neestrup, da han gik til pause i opgøret mod FC Nordsjælland.
FC København var næstbedst i en første halvleg, hvor man var heldig med at komme til pausen med uafgjort efter en scoring af brasilianske Robert, men i anden halvleg var opgøret lige, og man så den individuelle kvalitet via scoringer fra Thomas Delaney og Mohamed Elyounoussi, som sikrede en 3-1 sejr til FCK.
– Jeg har fuld respekt for den måde, FC Nordsjælland gør det. De gør det meget, meget svært for os i dag. Vi havde håbet på noget andet i første halvleg, men jeg vil gerne anerkende, at vi i dag møder en modstander, der spiller på et ekstremt højt niveau i nogle faser af spillet. Det har vi svært ved at løse. Derfor er sejren større for mig i dag. Følelsen i pausen var, hvordan fanden kommer vi tilbage i den her fodboldkamp, siger Jacob Neestrup efter kampen til TV 2.
FC København cheftræneren fortsætter:
– For mig er det første gang, siden vi vandt i Randers i oktober 2022/23, at vi ikke er det bedste hold over 95 minutter. Vi er næstbedst i første halvleg, og så er det udjævnet i anden halvleg.
– Jeg er imponeret over, at spillerne finder kræfterne til det, og så slår topspillerne til, når vi har mest brug for det. Delaney og Elyounoussi. Det er ikke træneren, men spillerne der skal krediteres, siger cheftræneren.
Med sejren overvintrer FC København på førstepladsen i Superligaen – samme pointantal som FC Midtjylland på andenpladsen.
Inden FCK går på vinterpause, venter kampe i pokalturneringen mod Kolding IF, ligesom der er et par kampe i Conference League mod Hearts og østrigske Rapid Wien.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Zanka ville spille gratis for FC København
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Canada er tæt på VM-avancement
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT