Hvis man kigger på sæsonens første 11 kampe, så er det ikke kun Viktoria Plzen, der har slået til efter pausen i kampene mod FC København. Generelt set har FCK været meget stærke i de første 45 minutter (ni føringer, to uafgjorte og 11-1 i målscore), mens det har knebet mere efter pausen (fem føringer, to uafgjorte, fire »tab« og en målscore på 9-9).
Det virker som et nyt billede i forhold til tidligere, hvor FCK kunne styre spillet og gøre modstanderne møre, før de afgørende mål blev sat ind, men hvorfor er det sådan?
– Vi har noteret det, men der kan være forskellige årsager til det. En ting kan være, at vi er så gode i 1. halvleg og kommer foran, så modstanderen må komme frem for at forandre billedet. En anden ting kan være, at vi rent mentalt kommer stærkest ud efter en normal opvarmning, mens det har været sværere, når vi går ind og sidder ned i pausen og ikke har den samme opladning. Men det er helt sikkert noget, vi kigger på, siger træner Roland Nilsson til Tipsbladet.
Hvordan er holdet på niveau rent fysisk i forhold til tidligere?
– Jeg kan ikke sige, hvordan det var før. Det er Anders Storskov (fysisk træner), der har kontrol med det, så det er bedst, du spørger ham, siger cheftræneren, så det gør vi.
– Som sådan er der ikke nogen forskel. Vi har fået en del nye spillere ind, og vi har fået dem ind på forskellige tidspunkter i løbet af sommeren, men det har ikke været afgørende for deres form og deres testresultater nu. Jeg har selvfølgelig skullet lære dem at kende i forhold til træningsmængder og den slags. Hvad skal der for eksempel til for at få Grindheim op i hans præstationsfysiske tilstand? Men vi lærer hinanden at kende og generelt set er truppen/holdet, hvor de skal være. Vi har masser af kræfter, siger Anders Storskov.
Og så må de kommende kampe vise, om der er tale om statistiske tilfældigheder, eller om det nye FCK bare er bedst fra start.
Men hvad mener Roland Nilsson ellers om de første 11 uger som cheftræner i FC København, hvor stor indflydelse har han haft på sommerindkøbene, hvorfor kan Bolanos og Johnny Thomsen ikke få samspillet til at fungere, hvor meget fylder skyggen af Ståle Solbakken og hvorfor kunne man også glæde sig til Europa League efter at have været til trænerseminar med alle de store kanoner i Schweiz?
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
GOG buldrer forbi bundhold
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Superliga-profil får trænerlicens
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Danmark jagter pligtsejr over Belarus
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER