Hvorfor er FCK bedst før pausen?

Roland Nilsson peger på forskellige årsager til et nyt kampbillede i FC København.



Hvis man kigger på sæsonens første 11 kampe, så er det ikke kun Viktoria Plzen, der har slået til efter pausen i kampene mod FC København. Generelt set har FCK været meget stærke i de første 45 minutter (ni føringer, to uafgjorte og 11-1 i målscore), mens det har knebet mere efter pausen (fem føringer, to uafgjorte, fire »tab« og en målscore på 9-9).

Det virker som et nyt billede i forhold til tidligere, hvor FCK kunne styre spillet og gøre modstanderne møre, før de afgørende mål blev sat ind, men hvorfor er det sådan?

Vi har noteret det, men der kan være forskellige årsager til det. En ting kan være, at vi er så gode i 1. halvleg og kommer foran, så modstanderen må komme frem for at forandre billedet. En anden ting kan være, at vi rent mentalt kommer stærkest ud efter en normal opvarmning, mens det har været sværere, når vi går ind og sidder ned i pausen og ikke har den samme opladning. Men det er helt sikkert noget, vi kigger på, siger træner Roland Nilsson til Tipsbladet.

Hvordan er holdet på niveau rent fysisk i forhold til tidligere?

– Jeg kan ikke sige, hvordan det var før. Det er Anders Storskov (fysisk træner), der har kontrol med det, så det er bedst, du spørger ham, siger cheftræneren, så det gør vi.

– Som sådan er der ikke nogen forskel. Vi har fået en del nye spillere ind, og vi har fået dem ind på forskellige tidspunkter i løbet af sommeren, men det har ikke været afgørende for deres form og deres testresultater nu. Jeg har selvfølgelig skullet lære dem at kende i forhold til træningsmængder og den slags. Hvad skal der for eksempel til for at få Grindheim op i hans præstationsfysiske tilstand? Men vi lærer hinanden at kende og generelt set er truppen/holdet, hvor de skal være. Vi har masser af kræfter, siger Anders Storskov.

Og så må de kommende kampe vise, om der er tale om statistiske tilfældigheder, eller om det nye FCK bare er bedst fra start.

Men hvad mener Roland Nilsson ellers om de første 11 uger som cheftræner i FC København, hvor stor indflydelse har han haft på sommerindkøbene, hvorfor kan Bolanos og Johnny Thomsen ikke få samspillet til at fungere, hvor meget fylder skyggen af Ståle Solbakken og hvorfor kunne man også glæde sig til Europa League efter at have været til trænerseminar med alle de store kanoner i Schweiz?

Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med FCK’s nye cheftræner om den første tid på den anden side af Øresund. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

De vil have Martin Braithwaite

Spændende OB-nyhed

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Medier fælder hård dom

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

AGF – OB

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tottenham boykotter Viaplay

“De havde det bedste transfervindue”

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

– Han virker frustreret!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner