Hvorfor er FCK bedst før pausen?

Roland Nilsson peger på forskellige årsager til et nyt kampbillede i FC København.



Hvis man kigger på sæsonens første 11 kampe, så er det ikke kun Viktoria Plzen, der har slået til efter pausen i kampene mod FC København. Generelt set har FCK været meget stærke i de første 45 minutter (ni føringer, to uafgjorte og 11-1 i målscore), mens det har knebet mere efter pausen (fem føringer, to uafgjorte, fire »tab« og en målscore på 9-9).

Det virker som et nyt billede i forhold til tidligere, hvor FCK kunne styre spillet og gøre modstanderne møre, før de afgørende mål blev sat ind, men hvorfor er det sådan?

Vi har noteret det, men der kan være forskellige årsager til det. En ting kan være, at vi er så gode i 1. halvleg og kommer foran, så modstanderen må komme frem for at forandre billedet. En anden ting kan være, at vi rent mentalt kommer stærkest ud efter en normal opvarmning, mens det har været sværere, når vi går ind og sidder ned i pausen og ikke har den samme opladning. Men det er helt sikkert noget, vi kigger på, siger træner Roland Nilsson til Tipsbladet.

Hvordan er holdet på niveau rent fysisk i forhold til tidligere?

– Jeg kan ikke sige, hvordan det var før. Det er Anders Storskov (fysisk træner), der har kontrol med det, så det er bedst, du spørger ham, siger cheftræneren, så det gør vi.

– Som sådan er der ikke nogen forskel. Vi har fået en del nye spillere ind, og vi har fået dem ind på forskellige tidspunkter i løbet af sommeren, men det har ikke været afgørende for deres form og deres testresultater nu. Jeg har selvfølgelig skullet lære dem at kende i forhold til træningsmængder og den slags. Hvad skal der for eksempel til for at få Grindheim op i hans præstationsfysiske tilstand? Men vi lærer hinanden at kende og generelt set er truppen/holdet, hvor de skal være. Vi har masser af kræfter, siger Anders Storskov.

Og så må de kommende kampe vise, om der er tale om statistiske tilfældigheder, eller om det nye FCK bare er bedst fra start.

Men hvad mener Roland Nilsson ellers om de første 11 uger som cheftræner i FC København, hvor stor indflydelse har han haft på sommerindkøbene, hvorfor kan Bolanos og Johnny Thomsen ikke få samspillet til at fungere, hvor meget fylder skyggen af Ståle Solbakken og hvorfor kunne man også glæde sig til Europa League efter at have været til trænerseminar med alle de store kanoner i Schweiz?

Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med FCK’s nye cheftræner om den første tid på den anden side af Øresund. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Højlund med helterolle for Napoli

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Er han den nye Rurik Gislason?

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Fælder bekymrende dom efter chok

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Til tider virkede han modløs og opgivende

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét