Hvorfor er FCK bedst før pausen?

Roland Nilsson peger på forskellige årsager til et nyt kampbillede i FC København.



Hvis man kigger på sæsonens første 11 kampe, så er det ikke kun Viktoria Plzen, der har slået til efter pausen i kampene mod FC København. Generelt set har FCK været meget stærke i de første 45 minutter (ni føringer, to uafgjorte og 11-1 i målscore), mens det har knebet mere efter pausen (fem føringer, to uafgjorte, fire »tab« og en målscore på 9-9).

Det virker som et nyt billede i forhold til tidligere, hvor FCK kunne styre spillet og gøre modstanderne møre, før de afgørende mål blev sat ind, men hvorfor er det sådan?

Vi har noteret det, men der kan være forskellige årsager til det. En ting kan være, at vi er så gode i 1. halvleg og kommer foran, så modstanderen må komme frem for at forandre billedet. En anden ting kan være, at vi rent mentalt kommer stærkest ud efter en normal opvarmning, mens det har været sværere, når vi går ind og sidder ned i pausen og ikke har den samme opladning. Men det er helt sikkert noget, vi kigger på, siger træner Roland Nilsson til Tipsbladet.

Hvordan er holdet på niveau rent fysisk i forhold til tidligere?

– Jeg kan ikke sige, hvordan det var før. Det er Anders Storskov (fysisk træner), der har kontrol med det, så det er bedst, du spørger ham, siger cheftræneren, så det gør vi.

– Som sådan er der ikke nogen forskel. Vi har fået en del nye spillere ind, og vi har fået dem ind på forskellige tidspunkter i løbet af sommeren, men det har ikke været afgørende for deres form og deres testresultater nu. Jeg har selvfølgelig skullet lære dem at kende i forhold til træningsmængder og den slags. Hvad skal der for eksempel til for at få Grindheim op i hans præstationsfysiske tilstand? Men vi lærer hinanden at kende og generelt set er truppen/holdet, hvor de skal være. Vi har masser af kræfter, siger Anders Storskov.

Og så må de kommende kampe vise, om der er tale om statistiske tilfældigheder, eller om det nye FCK bare er bedst fra start.

Men hvad mener Roland Nilsson ellers om de første 11 uger som cheftræner i FC København, hvor stor indflydelse har han haft på sommerindkøbene, hvorfor kan Bolanos og Johnny Thomsen ikke få samspillet til at fungere, hvor meget fylder skyggen af Ståle Solbakken og hvorfor kunne man også glæde sig til Europa League efter at have været til trænerseminar med alle de store kanoner i Schweiz?

Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med FCK’s nye cheftræner om den første tid på den anden side af Øresund. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

‘Spanien var det bedste hold’