Hvis man kigger på sæsonens første 11 kampe, så er det ikke kun Viktoria Plzen, der har slået til efter pausen i kampene mod FC København. Generelt set har FCK været meget stærke i de første 45 minutter (ni føringer, to uafgjorte og 11-1 i målscore), mens det har knebet mere efter pausen (fem føringer, to uafgjorte, fire »tab« og en målscore på 9-9).
Det virker som et nyt billede i forhold til tidligere, hvor FCK kunne styre spillet og gøre modstanderne møre, før de afgørende mål blev sat ind, men hvorfor er det sådan?
– Vi har noteret det, men der kan være forskellige årsager til det. En ting kan være, at vi er så gode i 1. halvleg og kommer foran, så modstanderen må komme frem for at forandre billedet. En anden ting kan være, at vi rent mentalt kommer stærkest ud efter en normal opvarmning, mens det har været sværere, når vi går ind og sidder ned i pausen og ikke har den samme opladning. Men det er helt sikkert noget, vi kigger på, siger træner Roland Nilsson til Tipsbladet.
Hvordan er holdet på niveau rent fysisk i forhold til tidligere?
– Jeg kan ikke sige, hvordan det var før. Det er Anders Storskov (fysisk træner), der har kontrol med det, så det er bedst, du spørger ham, siger cheftræneren, så det gør vi.
– Som sådan er der ikke nogen forskel. Vi har fået en del nye spillere ind, og vi har fået dem ind på forskellige tidspunkter i løbet af sommeren, men det har ikke været afgørende for deres form og deres testresultater nu. Jeg har selvfølgelig skullet lære dem at kende i forhold til træningsmængder og den slags. Hvad skal der for eksempel til for at få Grindheim op i hans præstationsfysiske tilstand? Men vi lærer hinanden at kende og generelt set er truppen/holdet, hvor de skal være. Vi har masser af kræfter, siger Anders Storskov.
Og så må de kommende kampe vise, om der er tale om statistiske tilfældigheder, eller om det nye FCK bare er bedst fra start.
Men hvad mener Roland Nilsson ellers om de første 11 uger som cheftræner i FC København, hvor stor indflydelse har han haft på sommerindkøbene, hvorfor kan Bolanos og Johnny Thomsen ikke få samspillet til at fungere, hvor meget fylder skyggen af Ståle Solbakken og hvorfor kunne man også glæde sig til Europa League efter at have været til trænerseminar med alle de store kanoner i Schweiz?
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
INTERVIEW