Hyballa: Havde midtlivskrise og var deprimeret

Peter Hyballa fortæller, at han nu vil betegne sig selv som en forandret mand efter de seneste års mange nedture.



Peter Hyballa er dygtig til at lande trænerjobs – han er også dygtig til at miste dem igen i en fart.

I Danmark blev tyskeren berømt og ikke mindst berygtet for sit meget korte ophold i Esbjerg fB, hvor han lå i krig med alle, der kunne krybe og gå. Siden afskeden i EfB har han også haft ultrakorte ophold i Türkgücü München og AS Trencin, og for ganske nyligt blev han hyret af NAC Breda i Hollands næstbedste række, hvor han også tidligere har været

Her satser han på at være i lang tid. Peter Hyballa er nemlig en forandret mand efter de seneste års kolossale nedture. Det afslører han i et stort interview med det hollandske medie BN DeStem.

– De sidste to-et-halvt år har ikke været gode. Jeg kender min historik. Wisla Krakow og NAC var sportsligt okay, men jeg havde for mange opgør med folk. Esbjerg, Türkücü München og Trencin var en katastrofe, siger Hyballa.

Efter afskeden med AS Trencin i Slovakiet i juli sidste år gjorde Peter Hyballa op med sig selv, at det var tid til at kigge indad.

– Jeg er lidt Jekyll og Hyde. Uden for banen er jeg rolig, men der sker ting på banen. I Trencin følte jeg for første gang, at det var min egen skyld. “Hvis skyld er det?”, “hvis skyld er det?”, “hvis skyld er det?” har altid været min automatreaktion. “Nej, det er din skyld, Peter”, sagde jeg, mens jeg holdt et spejl op for mig selv. Det gjorde ondt, lyder det fra den tidligere Esbjerg-træner.

– Jeg endte i en form for udbrændthed. Midtlivskrise. Dårligt humør. Depression. Jeg ved ikke, hvilket ord der bedst beskriver den følelse, jeg havde, men jeg havde ikke lyst mere og gjorde ingen fremskridt. Jeg sad fast indtil november. Det var fire måneder, hvor jeg ikke længere var interesseret i fodbold, og jeg savnede det heller ikke.

Han fastslår, at han er meget opmærksom på, at han i fremtiden skal være bedre til at sige pyt og lade ting passere. Peter Hyballa har også valgt at takke nej til at deltage i flere TV-udsendelser – noget, han ville have deltaget i tidligere.

– Indtil for nyligt kunne jeg godt lide sådan noget på grund af mit ego, men jeg har ikke brug for det længere. Jeg er træner, jeg er ikke en klovn eller en cirkusartist, siger han.

Peter Hyballa debuterede som cheftræner for NAC Breda i fredags, og han førte sit mandskab frem til en 2-1-sejr over TOP Oss. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

De er tilbage i Premier League

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandler med storklub

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby