Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Jens Martin Gammelby er dybt imponeret over den opbakning, Brøndbys fans ydede i den tid, han var i klubben. Nu vil han gøre, hvad han kan, for at sende klubben ud af pokalturneringen.



(Helsingør) Tipsbladet: Han er en af dem, der kender Brøndby Stadion bedre end de fleste.

Jens Martin Gammelby vender igen tilbage til Vestegnen, når det onsdag gælder det første opgør i pokalturneringens semifinaler, hvor Silkeborg IF møder Brøndby IF.

Der kommer til at være meget på spil i opgøret, og højrebacken ser frem til kampen med gensynsglæde.

– Jeg har det virkelig godt med Brøndby. På trods af, at min tid der var blandet med udlån og alt muligt, så har jeg aldrig haft noget i klemme med Brøndby. Jeg tror heller ikke, det gælder dem – hverken på indersiden eller ydersiden. Jeg arbejdede for tingene, da jeg var der, uden at det altid lykkedes, imens der var perioder, hvor det gjorde.

– Overall, når jeg ser tilbage på min tid i Brøndby, der tager jeg klart positive ting med i form af store oplevelser og en helt absurd fankultur, som jeg også kunne mærke, fordi jeg på intet tidspunkt følte, at de var efter mig. Det er virkelig positivt ment, hvor gode de var til at støtte én, og det synes jeg var fantastisk, siger Jens Martin Gammelby i et interview til Tipsbladet.

Forholdet til sin tidligere klub er stærkt – og der er fortsat nogle bånd til førsteholdet den dag i dag.

– Jeg følger meget med og prøver at se de kampe, jeg kan. Der har været stor udskiftning, men der er selvfølgelig nogle af de samme spillere og i staben. Jeg havde Frederik Birk som assistent, blandt andet, så der er mange af de samme. Jeg snakker en del med Thomas Mikkelsen som stadigvæk er der. Og så Andreas Maxsø, Michael Uhre og Lasse Vigen – vi var meget sammen, men de er alle væk nu.

– Jeg kender Frederik Birk som assistent – jeg har ikke oplevet ham som cheftræner. Han var god til at tale med én og havde en god spillerbehandling. Jeg havde også mange snakke med ham, men på det tidspunkt havde han også en rolle, hvor han ikke skulle stå i spidsen for noget til træningerne. Så de folk, der havde brug for noget ekstra – det kunne være afleveringer, afslutninger osv. – så var det hans opgave, og det var han rigtig god til.

Artiklen fortsætter under billedet

Vil smide Brøndby ud
Selvom der er mange rosende ord i retning af Brøndby, så er Jens Martin Gammelby – der har sin højrehånd indbundet for tiden, fordi han ikke kunne finde ud af at hænge en hylde op fra Ikea – fast besluttet på at gøre alt for, at han igen onsdag kan gentage det drømmemål, han lavede for Silkeborg, senest de mødte Brøndby IF.

– På trods af, at jeg har haft en god tid i Brøndby, så spiller jeg i SIF og har været her i langt flere år end derovre, så mit hjerte ligger her. Hvis jeg scorer mod dem i morgen, så jubler jeg også, fortæller han med et stort smil.

Netop den 2-2-kamp endte med at få store konsekvenser for Silkeborg IF, der måtte tage til takke med Nedrykningsspillet, men den beviste også, at de kan skabe resultater på Brøndby Stadion.

– Vi har også et godt tag på Brøndby. Det har været nogle tætte kampe, vi har spillet, og vi tror på, at vi kan tage på Brøndby Stadion og skabe et godt resultat – samtidig med, at vi er bevidste om, at det ikke kun handler om 90 minutter.

– Vi går ud for at vinde – det gjorde vi også sidste gang, og det viste vi også, at vi godt kunne have stået med sejren til sidst. Det er den samme coolness, vi skal have i den første kamp. Så er jeg sikker på, at vi kan gøre ondt på dem og straffe dem. Der er ingen tvivl om, at de har et godt hold med gode individualister. Selvfølgelig bliver det svært, men vi har vist før, at vi godt kan levere mod topholdene.

Og det vil være helt særligt, hvis højrebacken kan sende sin tidligere klub ud af turneringen.

– Ja, det ville betyde meget for mig – og forhåbentlig spille en finale på Brøndby Stadion. Men den kan også være på MCH Arena. Nu har vi lige nogle semifinaler, vi skal igennem først, men det ville være stort at smide dem ud. Det er en kæmpe klub, slår Jens Martin Gammelby afsluttende fast.

Det blev til 67 kampe i Brøndby-trøjen, mens han inden kampen onsdag står noteret for 181 for Silkeborg IF.





Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Henter kæmpe Superliga-flop

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC København-fans raser

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB