Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Jens Martin Gammelby er dybt imponeret over den opbakning, Brøndbys fans ydede i den tid, han var i klubben. Nu vil han gøre, hvad han kan, for at sende klubben ud af pokalturneringen.



(Helsingør) Tipsbladet: Han er en af dem, der kender Brøndby Stadion bedre end de fleste.

Jens Martin Gammelby vender igen tilbage til Vestegnen, når det onsdag gælder det første opgør i pokalturneringens semifinaler, hvor Silkeborg IF møder Brøndby IF.

Der kommer til at være meget på spil i opgøret, og højrebacken ser frem til kampen med gensynsglæde.

– Jeg har det virkelig godt med Brøndby. På trods af, at min tid der var blandet med udlån og alt muligt, så har jeg aldrig haft noget i klemme med Brøndby. Jeg tror heller ikke, det gælder dem – hverken på indersiden eller ydersiden. Jeg arbejdede for tingene, da jeg var der, uden at det altid lykkedes, imens der var perioder, hvor det gjorde.

– Overall, når jeg ser tilbage på min tid i Brøndby, der tager jeg klart positive ting med i form af store oplevelser og en helt absurd fankultur, som jeg også kunne mærke, fordi jeg på intet tidspunkt følte, at de var efter mig. Det er virkelig positivt ment, hvor gode de var til at støtte én, og det synes jeg var fantastisk, siger Jens Martin Gammelby i et interview til Tipsbladet.

Forholdet til sin tidligere klub er stærkt – og der er fortsat nogle bånd til førsteholdet den dag i dag.

– Jeg følger meget med og prøver at se de kampe, jeg kan. Der har været stor udskiftning, men der er selvfølgelig nogle af de samme spillere og i staben. Jeg havde Frederik Birk som assistent, blandt andet, så der er mange af de samme. Jeg snakker en del med Thomas Mikkelsen som stadigvæk er der. Og så Andreas Maxsø, Michael Uhre og Lasse Vigen – vi var meget sammen, men de er alle væk nu.

– Jeg kender Frederik Birk som assistent – jeg har ikke oplevet ham som cheftræner. Han var god til at tale med én og havde en god spillerbehandling. Jeg havde også mange snakke med ham, men på det tidspunkt havde han også en rolle, hvor han ikke skulle stå i spidsen for noget til træningerne. Så de folk, der havde brug for noget ekstra – det kunne være afleveringer, afslutninger osv. – så var det hans opgave, og det var han rigtig god til.

Artiklen fortsætter under billedet

Vil smide Brøndby ud
Selvom der er mange rosende ord i retning af Brøndby, så er Jens Martin Gammelby – der har sin højrehånd indbundet for tiden, fordi han ikke kunne finde ud af at hænge en hylde op fra Ikea – fast besluttet på at gøre alt for, at han igen onsdag kan gentage det drømmemål, han lavede for Silkeborg, senest de mødte Brøndby IF.

– På trods af, at jeg har haft en god tid i Brøndby, så spiller jeg i SIF og har været her i langt flere år end derovre, så mit hjerte ligger her. Hvis jeg scorer mod dem i morgen, så jubler jeg også, fortæller han med et stort smil.

Netop den 2-2-kamp endte med at få store konsekvenser for Silkeborg IF, der måtte tage til takke med Nedrykningsspillet, men den beviste også, at de kan skabe resultater på Brøndby Stadion.

– Vi har også et godt tag på Brøndby. Det har været nogle tætte kampe, vi har spillet, og vi tror på, at vi kan tage på Brøndby Stadion og skabe et godt resultat – samtidig med, at vi er bevidste om, at det ikke kun handler om 90 minutter.

– Vi går ud for at vinde – det gjorde vi også sidste gang, og det viste vi også, at vi godt kunne have stået med sejren til sidst. Det er den samme coolness, vi skal have i den første kamp. Så er jeg sikker på, at vi kan gøre ondt på dem og straffe dem. Der er ingen tvivl om, at de har et godt hold med gode individualister. Selvfølgelig bliver det svært, men vi har vist før, at vi godt kan levere mod topholdene.

Og det vil være helt særligt, hvis højrebacken kan sende sin tidligere klub ud af turneringen.

– Ja, det ville betyde meget for mig – og forhåbentlig spille en finale på Brøndby Stadion. Men den kan også være på MCH Arena. Nu har vi lige nogle semifinaler, vi skal igennem først, men det ville være stort at smide dem ud. Det er en kæmpe klub, slår Jens Martin Gammelby afsluttende fast.

Det blev til 67 kampe i Brøndby-trøjen, mens han inden kampen onsdag står noteret for 181 for Silkeborg IF.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Argentina – Kap Verde

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen