(Helsingør) Tipsbladet: Han er en af dem, der kender Brøndby Stadion bedre end de fleste.
Jens Martin Gammelby vender igen tilbage til Vestegnen, når det onsdag gælder det første opgør i pokalturneringens semifinaler, hvor Silkeborg IF møder Brøndby IF.
Der kommer til at være meget på spil i opgøret, og højrebacken ser frem til kampen med gensynsglæde.
– Jeg har det virkelig godt med Brøndby. På trods af, at min tid der var blandet med udlån og alt muligt, så har jeg aldrig haft noget i klemme med Brøndby. Jeg tror heller ikke, det gælder dem – hverken på indersiden eller ydersiden. Jeg arbejdede for tingene, da jeg var der, uden at det altid lykkedes, imens der var perioder, hvor det gjorde.
– Overall, når jeg ser tilbage på min tid i Brøndby, der tager jeg klart positive ting med i form af store oplevelser og en helt absurd fankultur, som jeg også kunne mærke, fordi jeg på intet tidspunkt følte, at de var efter mig. Det er virkelig positivt ment, hvor gode de var til at støtte én, og det synes jeg var fantastisk, siger Jens Martin Gammelby i et interview til Tipsbladet.
Forholdet til sin tidligere klub er stærkt – og der er fortsat nogle bånd til førsteholdet den dag i dag.
– Jeg følger meget med og prøver at se de kampe, jeg kan. Der har været stor udskiftning, men der er selvfølgelig nogle af de samme spillere og i staben. Jeg havde Frederik Birk som assistent, blandt andet, så der er mange af de samme. Jeg snakker en del med Thomas Mikkelsen som stadigvæk er der. Og så Andreas Maxsø, Michael Uhre og Lasse Vigen – vi var meget sammen, men de er alle væk nu.
– Jeg kender Frederik Birk som assistent – jeg har ikke oplevet ham som cheftræner. Han var god til at tale med én og havde en god spillerbehandling. Jeg havde også mange snakke med ham, men på det tidspunkt havde han også en rolle, hvor han ikke skulle stå i spidsen for noget til træningerne. Så de folk, der havde brug for noget ekstra – det kunne være afleveringer, afslutninger osv. – så var det hans opgave, og det var han rigtig god til.
Artiklen fortsætter under billedet

Vil smide Brøndby ud
Selvom der er mange rosende ord i retning af Brøndby, så er Jens Martin Gammelby – der har sin højrehånd indbundet for tiden, fordi han ikke kunne finde ud af at hænge en hylde op fra Ikea – fast besluttet på at gøre alt for, at han igen onsdag kan gentage det drømmemål, han lavede for Silkeborg, senest de mødte Brøndby IF.
– På trods af, at jeg har haft en god tid i Brøndby, så spiller jeg i SIF og har været her i langt flere år end derovre, så mit hjerte ligger her. Hvis jeg scorer mod dem i morgen, så jubler jeg også, fortæller han med et stort smil.
Netop den 2-2-kamp endte med at få store konsekvenser for Silkeborg IF, der måtte tage til takke med Nedrykningsspillet, men den beviste også, at de kan skabe resultater på Brøndby Stadion.
– Vi har også et godt tag på Brøndby. Det har været nogle tætte kampe, vi har spillet, og vi tror på, at vi kan tage på Brøndby Stadion og skabe et godt resultat – samtidig med, at vi er bevidste om, at det ikke kun handler om 90 minutter.
– Vi går ud for at vinde – det gjorde vi også sidste gang, og det viste vi også, at vi godt kunne have stået med sejren til sidst. Det er den samme coolness, vi skal have i den første kamp. Så er jeg sikker på, at vi kan gøre ondt på dem og straffe dem. Der er ingen tvivl om, at de har et godt hold med gode individualister. Selvfølgelig bliver det svært, men vi har vist før, at vi godt kan levere mod topholdene.
Og det vil være helt særligt, hvis højrebacken kan sende sin tidligere klub ud af turneringen.
– Ja, det ville betyde meget for mig – og forhåbentlig spille en finale på Brøndby Stadion. Men den kan også være på MCH Arena. Nu har vi lige nogle semifinaler, vi skal igennem først, men det ville være stort at smide dem ud. Det er en kæmpe klub, slår Jens Martin Gammelby afsluttende fast.
Det blev til 67 kampe i Brøndby-trøjen, mens han inden kampen onsdag står noteret for 181 for Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED