Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Jens Martin Gammelby er dybt imponeret over den opbakning, Brøndbys fans ydede i den tid, han var i klubben. Nu vil han gøre, hvad han kan, for at sende klubben ud af pokalturneringen.



(Helsingør) Tipsbladet: Han er en af dem, der kender Brøndby Stadion bedre end de fleste.

Jens Martin Gammelby vender igen tilbage til Vestegnen, når det onsdag gælder det første opgør i pokalturneringens semifinaler, hvor Silkeborg IF møder Brøndby IF.

Der kommer til at være meget på spil i opgøret, og højrebacken ser frem til kampen med gensynsglæde.

– Jeg har det virkelig godt med Brøndby. På trods af, at min tid der var blandet med udlån og alt muligt, så har jeg aldrig haft noget i klemme med Brøndby. Jeg tror heller ikke, det gælder dem – hverken på indersiden eller ydersiden. Jeg arbejdede for tingene, da jeg var der, uden at det altid lykkedes, imens der var perioder, hvor det gjorde.

– Overall, når jeg ser tilbage på min tid i Brøndby, der tager jeg klart positive ting med i form af store oplevelser og en helt absurd fankultur, som jeg også kunne mærke, fordi jeg på intet tidspunkt følte, at de var efter mig. Det er virkelig positivt ment, hvor gode de var til at støtte én, og det synes jeg var fantastisk, siger Jens Martin Gammelby i et interview til Tipsbladet.

Forholdet til sin tidligere klub er stærkt – og der er fortsat nogle bånd til førsteholdet den dag i dag.

– Jeg følger meget med og prøver at se de kampe, jeg kan. Der har været stor udskiftning, men der er selvfølgelig nogle af de samme spillere og i staben. Jeg havde Frederik Birk som assistent, blandt andet, så der er mange af de samme. Jeg snakker en del med Thomas Mikkelsen som stadigvæk er der. Og så Andreas Maxsø, Michael Uhre og Lasse Vigen – vi var meget sammen, men de er alle væk nu.

– Jeg kender Frederik Birk som assistent – jeg har ikke oplevet ham som cheftræner. Han var god til at tale med én og havde en god spillerbehandling. Jeg havde også mange snakke med ham, men på det tidspunkt havde han også en rolle, hvor han ikke skulle stå i spidsen for noget til træningerne. Så de folk, der havde brug for noget ekstra – det kunne være afleveringer, afslutninger osv. – så var det hans opgave, og det var han rigtig god til.

Artiklen fortsætter under billedet

Vil smide Brøndby ud
Selvom der er mange rosende ord i retning af Brøndby, så er Jens Martin Gammelby – der har sin højrehånd indbundet for tiden, fordi han ikke kunne finde ud af at hænge en hylde op fra Ikea – fast besluttet på at gøre alt for, at han igen onsdag kan gentage det drømmemål, han lavede for Silkeborg, senest de mødte Brøndby IF.

– På trods af, at jeg har haft en god tid i Brøndby, så spiller jeg i SIF og har været her i langt flere år end derovre, så mit hjerte ligger her. Hvis jeg scorer mod dem i morgen, så jubler jeg også, fortæller han med et stort smil.

Netop den 2-2-kamp endte med at få store konsekvenser for Silkeborg IF, der måtte tage til takke med Nedrykningsspillet, men den beviste også, at de kan skabe resultater på Brøndby Stadion.

– Vi har også et godt tag på Brøndby. Det har været nogle tætte kampe, vi har spillet, og vi tror på, at vi kan tage på Brøndby Stadion og skabe et godt resultat – samtidig med, at vi er bevidste om, at det ikke kun handler om 90 minutter.

– Vi går ud for at vinde – det gjorde vi også sidste gang, og det viste vi også, at vi godt kunne have stået med sejren til sidst. Det er den samme coolness, vi skal have i den første kamp. Så er jeg sikker på, at vi kan gøre ondt på dem og straffe dem. Der er ingen tvivl om, at de har et godt hold med gode individualister. Selvfølgelig bliver det svært, men vi har vist før, at vi godt kan levere mod topholdene.

Og det vil være helt særligt, hvis højrebacken kan sende sin tidligere klub ud af turneringen.

– Ja, det ville betyde meget for mig – og forhåbentlig spille en finale på Brøndby Stadion. Men den kan også være på MCH Arena. Nu har vi lige nogle semifinaler, vi skal igennem først, men det ville være stort at smide dem ud. Det er en kæmpe klub, slår Jens Martin Gammelby afsluttende fast.

Det blev til 67 kampe i Brøndby-trøjen, mens han inden kampen onsdag står noteret for 181 for Silkeborg IF.





Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland




LIVE

LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Betyder det David Nielsen-fyring?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Mileta Rajovic i stor optur

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Han er Eriksen og co’s nye træner

Vil have ham væk fra FC København

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Var direkte fra træningsbanen

– Han har måske været lagt lidt på is

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

23 røde kort i vanvidskamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’