Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Jens Martin Gammelby er dybt imponeret over den opbakning, Brøndbys fans ydede i den tid, han var i klubben. Nu vil han gøre, hvad han kan, for at sende klubben ud af pokalturneringen.



(Helsingør) Tipsbladet: Han er en af dem, der kender Brøndby Stadion bedre end de fleste.

Jens Martin Gammelby vender igen tilbage til Vestegnen, når det onsdag gælder det første opgør i pokalturneringens semifinaler, hvor Silkeborg IF møder Brøndby IF.

Der kommer til at være meget på spil i opgøret, og højrebacken ser frem til kampen med gensynsglæde.

– Jeg har det virkelig godt med Brøndby. På trods af, at min tid der var blandet med udlån og alt muligt, så har jeg aldrig haft noget i klemme med Brøndby. Jeg tror heller ikke, det gælder dem – hverken på indersiden eller ydersiden. Jeg arbejdede for tingene, da jeg var der, uden at det altid lykkedes, imens der var perioder, hvor det gjorde.

– Overall, når jeg ser tilbage på min tid i Brøndby, der tager jeg klart positive ting med i form af store oplevelser og en helt absurd fankultur, som jeg også kunne mærke, fordi jeg på intet tidspunkt følte, at de var efter mig. Det er virkelig positivt ment, hvor gode de var til at støtte én, og det synes jeg var fantastisk, siger Jens Martin Gammelby i et interview til Tipsbladet.

Forholdet til sin tidligere klub er stærkt – og der er fortsat nogle bånd til førsteholdet den dag i dag.

– Jeg følger meget med og prøver at se de kampe, jeg kan. Der har været stor udskiftning, men der er selvfølgelig nogle af de samme spillere og i staben. Jeg havde Frederik Birk som assistent, blandt andet, så der er mange af de samme. Jeg snakker en del med Thomas Mikkelsen som stadigvæk er der. Og så Andreas Maxsø, Michael Uhre og Lasse Vigen – vi var meget sammen, men de er alle væk nu.

– Jeg kender Frederik Birk som assistent – jeg har ikke oplevet ham som cheftræner. Han var god til at tale med én og havde en god spillerbehandling. Jeg havde også mange snakke med ham, men på det tidspunkt havde han også en rolle, hvor han ikke skulle stå i spidsen for noget til træningerne. Så de folk, der havde brug for noget ekstra – det kunne være afleveringer, afslutninger osv. – så var det hans opgave, og det var han rigtig god til.

Artiklen fortsætter under billedet

Vil smide Brøndby ud
Selvom der er mange rosende ord i retning af Brøndby, så er Jens Martin Gammelby – der har sin højrehånd indbundet for tiden, fordi han ikke kunne finde ud af at hænge en hylde op fra Ikea – fast besluttet på at gøre alt for, at han igen onsdag kan gentage det drømmemål, han lavede for Silkeborg, senest de mødte Brøndby IF.

– På trods af, at jeg har haft en god tid i Brøndby, så spiller jeg i SIF og har været her i langt flere år end derovre, så mit hjerte ligger her. Hvis jeg scorer mod dem i morgen, så jubler jeg også, fortæller han med et stort smil.

Netop den 2-2-kamp endte med at få store konsekvenser for Silkeborg IF, der måtte tage til takke med Nedrykningsspillet, men den beviste også, at de kan skabe resultater på Brøndby Stadion.

– Vi har også et godt tag på Brøndby. Det har været nogle tætte kampe, vi har spillet, og vi tror på, at vi kan tage på Brøndby Stadion og skabe et godt resultat – samtidig med, at vi er bevidste om, at det ikke kun handler om 90 minutter.

– Vi går ud for at vinde – det gjorde vi også sidste gang, og det viste vi også, at vi godt kunne have stået med sejren til sidst. Det er den samme coolness, vi skal have i den første kamp. Så er jeg sikker på, at vi kan gøre ondt på dem og straffe dem. Der er ingen tvivl om, at de har et godt hold med gode individualister. Selvfølgelig bliver det svært, men vi har vist før, at vi godt kan levere mod topholdene.

Og det vil være helt særligt, hvis højrebacken kan sende sin tidligere klub ud af turneringen.

– Ja, det ville betyde meget for mig – og forhåbentlig spille en finale på Brøndby Stadion. Men den kan også være på MCH Arena. Nu har vi lige nogle semifinaler, vi skal igennem først, men det ville være stort at smide dem ud. Det er en kæmpe klub, slår Jens Martin Gammelby afsluttende fast.

Det blev til 67 kampe i Brøndby-trøjen, mens han inden kampen onsdag står noteret for 181 for Silkeborg IF.




EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Fredericia gør stadion klar til Superligaen



Brøndby skifter tre mand

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby



Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’

Kongeløn – bliver verdens bedst betalte

Advarer: Hvor passer han ind i Man Utd?

Forberedte sig helt særligt på bundbrag

Hemmelig plan nedlagde AaB: – Tricky i Danmark

Fuld fart frem i CL-semifinalebrag

Vi lod os forblænde: AaB ligner en nedrykker

Ikke i tvivl: ‘Så bliver Dolberg solgt’