Hylder Brøndby’er: Han minder om Kahlenberg

De færreste Brøndby-fans har formentlig glemt Thomas Kahlenbergs bedrifter i den blå-gule trøje og mange savner dem måske endda. Men nu er et nyt talent ved at få sit gennembrud og han har nogle kvaliteter, der minder om Brøndby-legenden ifølge ekspert.



Fra starten af denne sæson har Brøndby IF valgt at hive flere unge Masterclass-talenter op i førsteholdstruppen. Marinus Larsen, Bertram Kvist og Oscar Schwartau skal lære og træne på øverste niveau.

De er ikke garanteret spilletid, men 16-årige Schwartau har fra første fløjt spillet sig til en startplads. Mod AGF blev han Brøndbys yngste debutant nogensinde og igen mod FC Nordsjælland er offensivspilleren med fra start.

I Discoverys fodboldstudie er både Thomas Gravesen og Flemming Povlsen dybt imponeret over den unge mand, og særligt Gravesen ser et stort lys i Oscar Schwartau.

– Jeg drager lige en sammenligning med en her. Jeg spillede sammen med en, der hedder Thomas Kahlenberg i gamle dage og ham her, han minder om ham. Både den måde han spiller på, hans syn for spillet, hans blik for spillet og hvis han kan træde i hans sko, så bliver det jo fantastisk, siger fodboldekspert Thomas Gravesen.

Hans kollega i studiet Flemming Povlsen kan også godt se sammenligningen.

– Hvis man kommer op på den store klinge nu, når nu det er Tour de Frances afslutningsdag, så kan vi godt komme derop. Men rigtig nok det glid som han har med bolden, det er også noget som Kahlenberg havde, blikket for medspillerne samt den tekniske formåen.

I 2005 drog Thomas Kahlenberg fra Brøndby IF på et længere udlandsophold, men i 2013 vendte han retur til den københavnske Vestegn. Der er fortsat lang vej for Oscar Schwartau, der kun lige har smagt på seniorfodbolden.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Frankrig – Sverige

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr