Hylder Brøndby’er: Han minder om Kahlenberg

De færreste Brøndby-fans har formentlig glemt Thomas Kahlenbergs bedrifter i den blå-gule trøje og mange savner dem måske endda. Men nu er et nyt talent ved at få sit gennembrud og han har nogle kvaliteter, der minder om Brøndby-legenden ifølge ekspert.



Fra starten af denne sæson har Brøndby IF valgt at hive flere unge Masterclass-talenter op i førsteholdstruppen. Marinus Larsen, Bertram Kvist og Oscar Schwartau skal lære og træne på øverste niveau.

De er ikke garanteret spilletid, men 16-årige Schwartau har fra første fløjt spillet sig til en startplads. Mod AGF blev han Brøndbys yngste debutant nogensinde og igen mod FC Nordsjælland er offensivspilleren med fra start.

I Discoverys fodboldstudie er både Thomas Gravesen og Flemming Povlsen dybt imponeret over den unge mand, og særligt Gravesen ser et stort lys i Oscar Schwartau.

– Jeg drager lige en sammenligning med en her. Jeg spillede sammen med en, der hedder Thomas Kahlenberg i gamle dage og ham her, han minder om ham. Både den måde han spiller på, hans syn for spillet, hans blik for spillet og hvis han kan træde i hans sko, så bliver det jo fantastisk, siger fodboldekspert Thomas Gravesen.

Hans kollega i studiet Flemming Povlsen kan også godt se sammenligningen.

– Hvis man kommer op på den store klinge nu, når nu det er Tour de Frances afslutningsdag, så kan vi godt komme derop. Men rigtig nok det glid som han har med bolden, det er også noget som Kahlenberg havde, blikket for medspillerne samt den tekniske formåen.

I 2005 drog Thomas Kahlenberg fra Brøndby IF på et længere udlandsophold, men i 2013 vendte han retur til den københavnske Vestegn. Der er fortsat lang vej for Oscar Schwartau, der kun lige har smagt på seniorfodbolden.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Poulsen er Årets Træner – her er top 3




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest