Hylder Brøndby’er: Han minder om Kahlenberg

De færreste Brøndby-fans har formentlig glemt Thomas Kahlenbergs bedrifter i den blå-gule trøje og mange savner dem måske endda. Men nu er et nyt talent ved at få sit gennembrud og han har nogle kvaliteter, der minder om Brøndby-legenden ifølge ekspert.



Fra starten af denne sæson har Brøndby IF valgt at hive flere unge Masterclass-talenter op i førsteholdstruppen. Marinus Larsen, Bertram Kvist og Oscar Schwartau skal lære og træne på øverste niveau.

De er ikke garanteret spilletid, men 16-årige Schwartau har fra første fløjt spillet sig til en startplads. Mod AGF blev han Brøndbys yngste debutant nogensinde og igen mod FC Nordsjælland er offensivspilleren med fra start.

I Discoverys fodboldstudie er både Thomas Gravesen og Flemming Povlsen dybt imponeret over den unge mand, og særligt Gravesen ser et stort lys i Oscar Schwartau.

– Jeg drager lige en sammenligning med en her. Jeg spillede sammen med en, der hedder Thomas Kahlenberg i gamle dage og ham her, han minder om ham. Både den måde han spiller på, hans syn for spillet, hans blik for spillet og hvis han kan træde i hans sko, så bliver det jo fantastisk, siger fodboldekspert Thomas Gravesen.

Hans kollega i studiet Flemming Povlsen kan også godt se sammenligningen.

– Hvis man kommer op på den store klinge nu, når nu det er Tour de Frances afslutningsdag, så kan vi godt komme derop. Men rigtig nok det glid som han har med bolden, det er også noget som Kahlenberg havde, blikket for medspillerne samt den tekniske formåen.

I 2005 drog Thomas Kahlenberg fra Brøndby IF på et længere udlandsophold, men i 2013 vendte han retur til den københavnske Vestegn. Der er fortsat lang vej for Oscar Schwartau, der kun lige har smagt på seniorfodbolden.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Argentina – Egypten

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Hvor er Kasper Dolberg?

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’