Hylder dansker: Han er en kongespiller!

Sønderjyskes cheftræner Thomas Nørgaard var skuffet over pokalnederlaget til FC København, men glæder sig samtidig over, at hans midtbanespiller Rasmus Vinderslev fik scoret sit første mål.



TIPSBLADET (Sydbank Park): I første halvleg så det godt ud for Sønderjyske, der kom foran mod FC København i onsdagens pokalkamp i Haderslev.

Men i anden halvleg løb kræfterne op og FC København gik videre efter et selvmål af Maxime Soulas og en overtidsscoring af Viktor Claesson, der har det med at dukke op på de allervigtigste tidspunkter.

Bagefter opgøret var det selvsagt en ærgerlig Thomas Nørgaard, der udtalte sig til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Jeg kan komme med 100 forklaringer nu her, men de er uinteressante. Der er ingen tvivl om, de er vant til at have kort restitution mellem kampene, men alle her i Sønderjyske drømmer om en større adresse eller at løfte Sønderjyske et nyt sted hen. Hvis vi lykkes med det, skal vi kunne præstere med kort afstand mellem kampene. Lykkes vi med det, er det et udtryk for, at vi er nået et tilpas højt niveau.

Som anden halvleg skred frem måtte Thomas Nørgaard kigge ind i flere udskiftninger, og det gik ud over gameplanen.

– Det er ærgerligt for os, at vi på grund af noget fysisk skal ændre, hvilket gør, at vi må ændre lidt i måden, vi gerne vil gå til kampen på. Så ender vi ud i et tungt pres imod, men var vi en bokser, havde vi afværget mange af deres jabs undervejs, hvilket kunne have sendt os i forlænget spilletid. Men vi kan ikke gemme os fra, at det faktisk ikke handler om deres kvalitet i de afgørende momenter, men at vi forærer tingene væk. Det skal vi stoppe med.

I den lidt mere positive afdeling kom midtbanemotoren Rasmus Vinderslev for første gang på måltavlen for Sønderjyske. Det skete i kamp nummer 180.

– Der er ingen tvivl om, at det her er sådan en dag til historiebøgerne, hvor I kan sige, når I bliver rigtig gamle, at I var der den dag Rasmus Vinderslev tæmmede og afsluttede i samme moment og scorede sit første mål, siger Thomas Nørgaard og fortsætter:

– Vi har gået med tanker om, at han skulle have lov til at sparke et straffe en dag, for der skal ikke have lov til at stå et nul ud for ham. Det var godt, han tog sagen i egen hånd. Det var et kongemål fra en kongespiller, som i min verden tager gigantiske skridt på det her niveau.

Scoringen ændrede dog ikke på, at Sønderjyske er færdig i dette års pokalturnering efter et nederlag på 1-2.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

FCM henter svensk forsvarstalent

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Kritik preller af på Arteta

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

631 millioner kroner

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Arne Slot dybt frustreret

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet