Hylder FCK-stortalent: Der er ikke mange som ham

Oliver Højer har fået chancen i førsteholdstruppen i FC København, og det er noget, der gør storebror Casper Højer rigtig stolt. Han er et kæmpe talent, mener Rizespor-danskeren.



17-årige Oliver Højer er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og FCK-stortalentet har blandt andet scoret i Conference League-kvalifikationen for løverne.

Oliver Højers storebror er den tidligere Superliga-profil Casper Højer, og han har fulgt brorens bedrifter i FCK. Han tror, at der kan vente noget stort i fremtiden.

– Mig og min familie er sindssygt stolte over, at Oliver er kommet ind i FCK på så kort tid. Han er en ung dreng og et kæmpe talent, der skal holde snuden i sporet. Så er jeg sikker på, at der kommer til at lægge mange kampe for ham i FCK.

– Han har talentet til at være med så tidligt, og det er der ikke mange spillere, der har. Af den grund kræver det også endnu mere hårdt arbejde for at blive bedre.

– De gange, som jeg har set ham komme ind for FCK, har han set godt ud, og han er ikke faldet igennem, selvom han var yngste mand med længder. Der er dog stadig lang vej endnu, siger Casper Højer til Tipsbladet. 

Afstanden mellem de to brødre er en smule lang, men indimellem taler de sammen. Højer tørner ud for tyrkiske Rizespor.

– Vi er i kontakt, men man lever sit liv hernede langt væk fra alle. Jeg snakker med Oliver som med de andre i min familie. Det er altid dejligt at snakke med dem derhjemme, når man føler, at man er lidt alene.

17-årige Højer star lige nu noteret for ét minut i Superligaen, og det var mod Sønderjyske 11. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’