Hylder FCK-stortalent: Der er ikke mange som ham

Oliver Højer har fået chancen i førsteholdstruppen i FC København, og det er noget, der gør storebror Casper Højer rigtig stolt. Han er et kæmpe talent, mener Rizespor-danskeren.



17-årige Oliver Højer er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og FCK-stortalentet har blandt andet scoret i Conference League-kvalifikationen for løverne.

Oliver Højers storebror er den tidligere Superliga-profil Casper Højer, og han har fulgt brorens bedrifter i FCK. Han tror, at der kan vente noget stort i fremtiden.

– Mig og min familie er sindssygt stolte over, at Oliver er kommet ind i FCK på så kort tid. Han er en ung dreng og et kæmpe talent, der skal holde snuden i sporet. Så er jeg sikker på, at der kommer til at lægge mange kampe for ham i FCK.

– Han har talentet til at være med så tidligt, og det er der ikke mange spillere, der har. Af den grund kræver det også endnu mere hårdt arbejde for at blive bedre.

– De gange, som jeg har set ham komme ind for FCK, har han set godt ud, og han er ikke faldet igennem, selvom han var yngste mand med længder. Der er dog stadig lang vej endnu, siger Casper Højer til Tipsbladet. 

Afstanden mellem de to brødre er en smule lang, men indimellem taler de sammen. Højer tørner ud for tyrkiske Rizespor.

– Vi er i kontakt, men man lever sit liv hernede langt væk fra alle. Jeg snakker med Oliver som med de andre i min familie. Det er altid dejligt at snakke med dem derhjemme, når man føler, at man er lidt alene.

17-årige Højer star lige nu noteret for ét minut i Superligaen, og det var mod Sønderjyske 11. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Jagter tidligere FCK-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Tyskland – Curacao

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Skotland henter første VM-sejr i 36 år