Hylder FCK-stortalent: Der er ikke mange som ham

Oliver Højer har fået chancen i førsteholdstruppen i FC København, og det er noget, der gør storebror Casper Højer rigtig stolt. Han er et kæmpe talent, mener Rizespor-danskeren.



17-årige Oliver Højer er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og FCK-stortalentet har blandt andet scoret i Conference League-kvalifikationen for løverne.

Oliver Højers storebror er den tidligere Superliga-profil Casper Højer, og han har fulgt brorens bedrifter i FCK. Han tror, at der kan vente noget stort i fremtiden.

– Mig og min familie er sindssygt stolte over, at Oliver er kommet ind i FCK på så kort tid. Han er en ung dreng og et kæmpe talent, der skal holde snuden i sporet. Så er jeg sikker på, at der kommer til at lægge mange kampe for ham i FCK.

– Han har talentet til at være med så tidligt, og det er der ikke mange spillere, der har. Af den grund kræver det også endnu mere hårdt arbejde for at blive bedre.

– De gange, som jeg har set ham komme ind for FCK, har han set godt ud, og han er ikke faldet igennem, selvom han var yngste mand med længder. Der er dog stadig lang vej endnu, siger Casper Højer til Tipsbladet. 

Afstanden mellem de to brødre er en smule lang, men indimellem taler de sammen. Højer tørner ud for tyrkiske Rizespor.

– Vi er i kontakt, men man lever sit liv hernede langt væk fra alle. Jeg snakker med Oliver som med de andre i min familie. Det er altid dejligt at snakke med dem derhjemme, når man føler, at man er lidt alene.

17-årige Højer star lige nu noteret for ét minut i Superligaen, og det var mod Sønderjyske 11. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Hjulmand og co. taber stort skridt

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Atletico Madrid interesseret i dansker

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!