Hylder FCK-stortalent: Der er ikke mange som ham

Oliver Højer har fået chancen i førsteholdstruppen i FC København, og det er noget, der gør storebror Casper Højer rigtig stolt. Han er et kæmpe talent, mener Rizespor-danskeren.



17-årige Oliver Højer er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og FCK-stortalentet har blandt andet scoret i Conference League-kvalifikationen for løverne.

Oliver Højers storebror er den tidligere Superliga-profil Casper Højer, og han har fulgt brorens bedrifter i FCK. Han tror, at der kan vente noget stort i fremtiden.

– Mig og min familie er sindssygt stolte over, at Oliver er kommet ind i FCK på så kort tid. Han er en ung dreng og et kæmpe talent, der skal holde snuden i sporet. Så er jeg sikker på, at der kommer til at lægge mange kampe for ham i FCK.

– Han har talentet til at være med så tidligt, og det er der ikke mange spillere, der har. Af den grund kræver det også endnu mere hårdt arbejde for at blive bedre.

– De gange, som jeg har set ham komme ind for FCK, har han set godt ud, og han er ikke faldet igennem, selvom han var yngste mand med længder. Der er dog stadig lang vej endnu, siger Casper Højer til Tipsbladet. 

Afstanden mellem de to brødre er en smule lang, men indimellem taler de sammen. Højer tørner ud for tyrkiske Rizespor.

– Vi er i kontakt, men man lever sit liv hernede langt væk fra alle. Jeg snakker med Oliver som med de andre i min familie. Det er altid dejligt at snakke med dem derhjemme, når man føler, at man er lidt alene.

17-årige Højer star lige nu noteret for ét minut i Superligaen, og det var mod Sønderjyske 11. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Michael Laudrup betaget: En gave! 




LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Har aldrig set lignende

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson svært utilfreds

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Atletico Madrid – Arsenal

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!