Hylder fremadstormende Brøndby-talent

Jesper Sørensen og Nicolai Vallys sender pæne ord i retning af Brøndbys unge midtbanemand Noah Nartey, der har vist sig flot frem i opstarten til Superliga-foråret.



PORTUGAL (Tipsbladet): Hvem skal spille ved siden af Daniel Wass på Brøndbys midtbane?

Det er et spørgsmål, der må have givet Jesper Sørensen søvnløse nætter i løbet af efteråret, men nu kan der være en langsigtet løsning på vej – nemlig 18-årige Noah Nartey. 

Den purunge midtbanemand har været en nøglespiller på Brøndbys U19-hold i lang tid, og nu tyder noget på, at han snart kan få sit gennembrud i Superligaen. 

Nartey fik fuld tid i Brøndbys træningskamp mod Real Salt Lake i Portugal i går, lørdag, og det er der en årsag til, fortæller cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbadet.

– Når Noah står derinde, er det fordi, han har gjort det rigtig godt. Han har et stort potentiale, og han er en spiller med højt topniveau og et højt loft. Han har gjort det godt i opstarten. Han startede lidt passivt, men spillede sig rigtig godt ind efter det, og jeg var rigtig godt tilfreds med det, jeg så fra Noah.

– Vi kan se i dag, at han kan sagtens spille ind i den kontekst, der er i sådan et hold her og gør det fint, så det er der, han står, lyder det efter kampen, som Brøndby i øvrigt vandt med 2-1.

231180

“Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham”
Jesper Sørensen er ikke den eneste, der har bidt mærke i de lovende takter fra Noah Nartey. 

Brøndby-stjernen Nicolai Vallys har også et godt øje til den unge midtbanemotor, der er lillebror til Stuttgarts Nikolas Nartey.

– Han har været god i opstarten og har spillet nogle gode træningskampe. Er han 17 år eller sådan noget? Det er meget imponerende, at det ser så naturligt ud for ham at gå ind og spille med os. Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham, fortæller Vallys.

Hvordan tager man sig af dem, når man er en etableret spiller i Superligaen?

– De er vilde nok de unge. De klarer sig selv ret godt. Man forsøger at hjælpe dem, hvis man kan se, de har brug for det. Ellers er det imponerende, hvordan de er gået ind og har taget fat i bolden til træning og til kampe og viser sig frem, fortæller Brøndby-profilen. 

Noah Nartey har endnu til gode at få sin officielle debut for Brøndbys førstehold. Den 18-årige midtbanespiller har dog været velspillende på U19-holdet, hvor han har leveret 14 mål i 39 kampe.





AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub