PORTUGAL (Tipsbladet): Hvem skal spille ved siden af Daniel Wass på Brøndbys midtbane?
Det er et spørgsmål, der må have givet Jesper Sørensen søvnløse nætter i løbet af efteråret, men nu kan der være en langsigtet løsning på vej – nemlig 18-årige Noah Nartey.
Den purunge midtbanemand har været en nøglespiller på Brøndbys U19-hold i lang tid, og nu tyder noget på, at han snart kan få sit gennembrud i Superligaen.
Nartey fik fuld tid i Brøndbys træningskamp mod Real Salt Lake i Portugal i går, lørdag, og det er der en årsag til, fortæller cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbadet.
– Når Noah står derinde, er det fordi, han har gjort det rigtig godt. Han har et stort potentiale, og han er en spiller med højt topniveau og et højt loft. Han har gjort det godt i opstarten. Han startede lidt passivt, men spillede sig rigtig godt ind efter det, og jeg var rigtig godt tilfreds med det, jeg så fra Noah.
– Vi kan se i dag, at han kan sagtens spille ind i den kontekst, der er i sådan et hold her og gør det fint, så det er der, han står, lyder det efter kampen, som Brøndby i øvrigt vandt med 2-1.

“Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham”
Jesper Sørensen er ikke den eneste, der har bidt mærke i de lovende takter fra Noah Nartey.
Brøndby-stjernen Nicolai Vallys har også et godt øje til den unge midtbanemotor, der er lillebror til Stuttgarts Nikolas Nartey.
– Han har været god i opstarten og har spillet nogle gode træningskampe. Er han 17 år eller sådan noget? Det er meget imponerende, at det ser så naturligt ud for ham at gå ind og spille med os. Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham, fortæller Vallys.
Hvordan tager man sig af dem, når man er en etableret spiller i Superligaen?
– De er vilde nok de unge. De klarer sig selv ret godt. Man forsøger at hjælpe dem, hvis man kan se, de har brug for det. Ellers er det imponerende, hvordan de er gået ind og har taget fat i bolden til træning og til kampe og viser sig frem, fortæller Brøndby-profilen.
Noah Nartey har endnu til gode at få sin officielle debut for Brøndbys førstehold. Den 18-årige midtbanespiller har dog været velspillende på U19-holdet, hvor han har leveret 14 mål i 39 kampe.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Atlético kan overraske i London
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT