Hylder fremadstormende Brøndby-talent

Jesper Sørensen og Nicolai Vallys sender pæne ord i retning af Brøndbys unge midtbanemand Noah Nartey, der har vist sig flot frem i opstarten til Superliga-foråret.



PORTUGAL (Tipsbladet): Hvem skal spille ved siden af Daniel Wass på Brøndbys midtbane?

Det er et spørgsmål, der må have givet Jesper Sørensen søvnløse nætter i løbet af efteråret, men nu kan der være en langsigtet løsning på vej – nemlig 18-årige Noah Nartey. 

Den purunge midtbanemand har været en nøglespiller på Brøndbys U19-hold i lang tid, og nu tyder noget på, at han snart kan få sit gennembrud i Superligaen. 

Nartey fik fuld tid i Brøndbys træningskamp mod Real Salt Lake i Portugal i går, lørdag, og det er der en årsag til, fortæller cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbadet.

– Når Noah står derinde, er det fordi, han har gjort det rigtig godt. Han har et stort potentiale, og han er en spiller med højt topniveau og et højt loft. Han har gjort det godt i opstarten. Han startede lidt passivt, men spillede sig rigtig godt ind efter det, og jeg var rigtig godt tilfreds med det, jeg så fra Noah.

– Vi kan se i dag, at han kan sagtens spille ind i den kontekst, der er i sådan et hold her og gør det fint, så det er der, han står, lyder det efter kampen, som Brøndby i øvrigt vandt med 2-1.

231180

“Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham”
Jesper Sørensen er ikke den eneste, der har bidt mærke i de lovende takter fra Noah Nartey. 

Brøndby-stjernen Nicolai Vallys har også et godt øje til den unge midtbanemotor, der er lillebror til Stuttgarts Nikolas Nartey.

– Han har været god i opstarten og har spillet nogle gode træningskampe. Er han 17 år eller sådan noget? Det er meget imponerende, at det ser så naturligt ud for ham at gå ind og spille med os. Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham, fortæller Vallys.

Hvordan tager man sig af dem, når man er en etableret spiller i Superligaen?

– De er vilde nok de unge. De klarer sig selv ret godt. Man forsøger at hjælpe dem, hvis man kan se, de har brug for det. Ellers er det imponerende, hvordan de er gået ind og har taget fat i bolden til træning og til kampe og viser sig frem, fortæller Brøndby-profilen. 

Noah Nartey har endnu til gode at få sin officielle debut for Brøndbys førstehold. Den 18-årige midtbanespiller har dog været velspillende på U19-holdet, hvor han har leveret 14 mål i 39 kampe.



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Eriksen med kontant udmelding

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Presset Frank: Her er vores store problem

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dorgu blev helten for Manchester United

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

City-ejer sælger klub

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det har taget røven på Steve Cooper

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Klart ønske fra Ruben Amorim

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken