PORTUGAL (Tipsbladet): Hvem skal spille ved siden af Daniel Wass på Brøndbys midtbane?
Det er et spørgsmål, der må have givet Jesper Sørensen søvnløse nætter i løbet af efteråret, men nu kan der være en langsigtet løsning på vej – nemlig 18-årige Noah Nartey.
Den purunge midtbanemand har været en nøglespiller på Brøndbys U19-hold i lang tid, og nu tyder noget på, at han snart kan få sit gennembrud i Superligaen.
Nartey fik fuld tid i Brøndbys træningskamp mod Real Salt Lake i Portugal i går, lørdag, og det er der en årsag til, fortæller cheftræner Jesper Sørensen til Tipsbadet.
– Når Noah står derinde, er det fordi, han har gjort det rigtig godt. Han har et stort potentiale, og han er en spiller med højt topniveau og et højt loft. Han har gjort det godt i opstarten. Han startede lidt passivt, men spillede sig rigtig godt ind efter det, og jeg var rigtig godt tilfreds med det, jeg så fra Noah.
– Vi kan se i dag, at han kan sagtens spille ind i den kontekst, der er i sådan et hold her og gør det fint, så det er der, han står, lyder det efter kampen, som Brøndby i øvrigt vandt med 2-1.

“Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham”
Jesper Sørensen er ikke den eneste, der har bidt mærke i de lovende takter fra Noah Nartey.
Brøndby-stjernen Nicolai Vallys har også et godt øje til den unge midtbanemotor, der er lillebror til Stuttgarts Nikolas Nartey.
– Han har været god i opstarten og har spillet nogle gode træningskampe. Er han 17 år eller sådan noget? Det er meget imponerende, at det ser så naturligt ud for ham at gå ind og spille med os. Jeg tænker, I kommer til at se mere til ham, fortæller Vallys.
Hvordan tager man sig af dem, når man er en etableret spiller i Superligaen?
– De er vilde nok de unge. De klarer sig selv ret godt. Man forsøger at hjælpe dem, hvis man kan se, de har brug for det. Ellers er det imponerende, hvordan de er gået ind og har taget fat i bolden til træning og til kampe og viser sig frem, fortæller Brøndby-profilen.
Noah Nartey har endnu til gode at få sin officielle debut for Brøndbys førstehold. Den 18-årige midtbanespiller har dog været velspillende på U19-holdet, hvor han har leveret 14 mål i 39 kampe.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW