Hylder Harder: Han kommer til at score mange mål

Mads Kristian Hansen spår, at holdkammerat Conrad Harder kommer til at score masser af mål i Superligaen.



Tipsbladet på Right to Dream Park:

Mads Kristian Hansen har fået en ny position i FC Nordsjælland.

Den 4.marts startede han for første gang inde på den offensive midtbane, hvor han kvitterede med to mål, da det blev til en 3-1-sejr hjemme mod Silkeborg. 

Idéen om at den 21-årige offensivspiller skulle spille mere centralt går dog meget længere tilbage. 

– Det var noget, vi snakkede om efter nytår, hvor jeg kom tilbage og var begyndt at træne med igen efter at have været ude med skade. Så det blev egentlig kørt stille og roligt ind allerede fra starten af pre-season, lyder det fra Mads Kristian Hansen til Tipsbladet. 

Hvad tænker du om at spille inde centralt? 

– Det passer mig fint at spille inde centralt. Jeg ved ikke, om det passer mig bedre. Det er nogle andre muligheder og nogle andre positioner, man kommer i. Men jeg kan stadig også godt lide at spille på kanten. 

En anden spiller, der også spiller centralt, men lidt længere fremme på banen, er Conrad Harder.

Den kun 18-årige angriber er tidligere blevet spået af Marcus Ingvartsen til at blive det næste store salg i FC Nordsjælland, og den præmis køber Mads Kristian Hansen gerne. I hvert fald mener den nye offensive midtbanespiller, at fremtiden er lovende for Conrad Harder.

– Jeg tror, at jo mere han spiller, jo bedre bliver han. Han er stadig lidt ny i seniorfodbolden, men han tager nogle gode skridt og han gør det rigtig godt. Han er en rigtig 9'er, som jeg tror kommer til at lave mange mål.

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Ifølge Mads Kristian Hansen kan Conrad Harder se frem til at juble over mange flere mål i fremtiden. Foto: IMAGO / Gonzales Photo 

Holdkammerat kan blive forårets profil
Conrad Harder er da langt fra den eneste legekammerat i offensiven, der får et par rosende ord med på vejen fra Mads Kristian Hansen. 

Det samme gør Andreas Schjelderup, der efter et svært efterår virker til at have fundet melodien igen i FC Nordsjælland. Selvom der er mange dygtige spillere i Superligaen, ser Mads Kristian Hansen da heller ikke som urealistisk, at den 19-årige nordmand kan blive kåret som den bedste af dem alle sammen. 

– Uha, jeg ved ikke, om han kan blive forårets profil. Der er mange gode spillere i Superligaen. Men ja, hvis han fortsætter, som han er startet her efter nytår, tror jeg godt, at han kan komme i spil, ligesom mder er mange andre spillere, der kan. 

Andreas Schjelderup kan også figurere på den offensive del af midtbanen, men har i de første par kampe i foråret i højere grad fundet sig til rette ude i venstre side. 

Det passer da også Mads Kristian Hansen  ganske fint, så han fortsat kan få lov til at spille mere centralt i banen, hvor han kan få lov at betale den 19-årige nordmand tilbage på, hvad han skylder ham.

– Præcis, så kan vi servicere hinanden. Han har serviceret mig, så nu skal jeg snart servicere ham med en assist, afslutter den 21-årige offensive profil over for Tipsbladet. 

Næste opgave for Mads Kristian Hansen og co. bliver på søndag klokken 17, hvor FC Nordsjælland hjemme på Right to Dream Park tager imod Randers. 





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Superliga-ekspert i svime over FCK

FC Nordsjælland – Brøndby IF



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Jakob Poulsen maner til ro

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Verdensstjerne roser Højlund



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sejr sender AGF på guldkurs

Færdig i Manchester City

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC København – Silkeborg IF

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Simeone fatter det ikke