Tipsbladet på Right to Dream Park:
Mads Kristian Hansen har fået en ny position i FC Nordsjælland.
Den 4.marts startede han for første gang inde på den offensive midtbane, hvor han kvitterede med to mål, da det blev til en 3-1-sejr hjemme mod Silkeborg.
Idéen om at den 21-årige offensivspiller skulle spille mere centralt går dog meget længere tilbage.
– Det var noget, vi snakkede om efter nytår, hvor jeg kom tilbage og var begyndt at træne med igen efter at have været ude med skade. Så det blev egentlig kørt stille og roligt ind allerede fra starten af pre-season, lyder det fra Mads Kristian Hansen til Tipsbladet.
Hvad tænker du om at spille inde centralt?
– Det passer mig fint at spille inde centralt. Jeg ved ikke, om det passer mig bedre. Det er nogle andre muligheder og nogle andre positioner, man kommer i. Men jeg kan stadig også godt lide at spille på kanten.
En anden spiller, der også spiller centralt, men lidt længere fremme på banen, er Conrad Harder.
Den kun 18-årige angriber er tidligere blevet spået af Marcus Ingvartsen til at blive det næste store salg i FC Nordsjælland, og den præmis køber Mads Kristian Hansen gerne. I hvert fald mener den nye offensive midtbanespiller, at fremtiden er lovende for Conrad Harder.
– Jeg tror, at jo mere han spiller, jo bedre bliver han. Han er stadig lidt ny i seniorfodbolden, men han tager nogle gode skridt og han gør det rigtig godt. Han er en rigtig 9'er, som jeg tror kommer til at lave mange mål.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Ifølge Mads Kristian Hansen kan Conrad Harder se frem til at juble over mange flere mål i fremtiden. Foto: IMAGO / Gonzales Photo
Holdkammerat kan blive forårets profil
Conrad Harder er da langt fra den eneste legekammerat i offensiven, der får et par rosende ord med på vejen fra Mads Kristian Hansen.
Det samme gør Andreas Schjelderup, der efter et svært efterår virker til at have fundet melodien igen i FC Nordsjælland. Selvom der er mange dygtige spillere i Superligaen, ser Mads Kristian Hansen da heller ikke som urealistisk, at den 19-årige nordmand kan blive kåret som den bedste af dem alle sammen.
– Uha, jeg ved ikke, om han kan blive forårets profil. Der er mange gode spillere i Superligaen. Men ja, hvis han fortsætter, som han er startet her efter nytår, tror jeg godt, at han kan komme i spil, ligesom mder er mange andre spillere, der kan.
Andreas Schjelderup kan også figurere på den offensive del af midtbanen, men har i de første par kampe i foråret i højere grad fundet sig til rette ude i venstre side.
Det passer da også Mads Kristian Hansen ganske fint, så han fortsat kan få lov til at spille mere centralt i banen, hvor han kan få lov at betale den 19-årige nordmand tilbage på, hvad han skylder ham.
– Præcis, så kan vi servicere hinanden. Han har serviceret mig, så nu skal jeg snart servicere ham med en assist, afslutter den 21-årige offensive profil over for Tipsbladet.
Næste opgave for Mads Kristian Hansen og co. bliver på søndag klokken 17, hvor FC Nordsjælland hjemme på Right to Dream Park tager imod Randers.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Nu klager FC Barcelona igen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne