Hylder Harder: Han kommer til at score mange mål

Mads Kristian Hansen spår, at holdkammerat Conrad Harder kommer til at score masser af mål i Superligaen.



Tipsbladet på Right to Dream Park:

Mads Kristian Hansen har fået en ny position i FC Nordsjælland.

Den 4.marts startede han for første gang inde på den offensive midtbane, hvor han kvitterede med to mål, da det blev til en 3-1-sejr hjemme mod Silkeborg. 

Idéen om at den 21-årige offensivspiller skulle spille mere centralt går dog meget længere tilbage. 

– Det var noget, vi snakkede om efter nytår, hvor jeg kom tilbage og var begyndt at træne med igen efter at have været ude med skade. Så det blev egentlig kørt stille og roligt ind allerede fra starten af pre-season, lyder det fra Mads Kristian Hansen til Tipsbladet. 

Hvad tænker du om at spille inde centralt? 

– Det passer mig fint at spille inde centralt. Jeg ved ikke, om det passer mig bedre. Det er nogle andre muligheder og nogle andre positioner, man kommer i. Men jeg kan stadig også godt lide at spille på kanten. 

En anden spiller, der også spiller centralt, men lidt længere fremme på banen, er Conrad Harder.

Den kun 18-årige angriber er tidligere blevet spået af Marcus Ingvartsen til at blive det næste store salg i FC Nordsjælland, og den præmis køber Mads Kristian Hansen gerne. I hvert fald mener den nye offensive midtbanespiller, at fremtiden er lovende for Conrad Harder.

– Jeg tror, at jo mere han spiller, jo bedre bliver han. Han er stadig lidt ny i seniorfodbolden, men han tager nogle gode skridt og han gør det rigtig godt. Han er en rigtig 9'er, som jeg tror kommer til at lave mange mål.

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Ifølge Mads Kristian Hansen kan Conrad Harder se frem til at juble over mange flere mål i fremtiden. Foto: IMAGO / Gonzales Photo 

Holdkammerat kan blive forårets profil
Conrad Harder er da langt fra den eneste legekammerat i offensiven, der får et par rosende ord med på vejen fra Mads Kristian Hansen. 

Det samme gør Andreas Schjelderup, der efter et svært efterår virker til at have fundet melodien igen i FC Nordsjælland. Selvom der er mange dygtige spillere i Superligaen, ser Mads Kristian Hansen da heller ikke som urealistisk, at den 19-årige nordmand kan blive kåret som den bedste af dem alle sammen. 

– Uha, jeg ved ikke, om han kan blive forårets profil. Der er mange gode spillere i Superligaen. Men ja, hvis han fortsætter, som han er startet her efter nytår, tror jeg godt, at han kan komme i spil, ligesom mder er mange andre spillere, der kan. 

Andreas Schjelderup kan også figurere på den offensive del af midtbanen, men har i de første par kampe i foråret i højere grad fundet sig til rette ude i venstre side. 

Det passer da også Mads Kristian Hansen  ganske fint, så han fortsat kan få lov til at spille mere centralt i banen, hvor han kan få lov at betale den 19-årige nordmand tilbage på, hvad han skylder ham.

– Præcis, så kan vi servicere hinanden. Han har serviceret mig, så nu skal jeg snart servicere ham med en assist, afslutter den 21-årige offensive profil over for Tipsbladet. 

Næste opgave for Mads Kristian Hansen og co. bliver på søndag klokken 17, hvor FC Nordsjælland hjemme på Right to Dream Park tager imod Randers. 






Kongen af København!



NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag



Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?



– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever