Hylder ligaens driblekonge: – Aral til forskel

Begge trænere var særdeles imponerede over den kamp, Aral Simsir spillede søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.

FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.

Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.

Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.

– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.

– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.

FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.



Ole Palmå færdig i Brøndby IF

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Brøndby takker nej til to spillere

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Stort Yussuf Poulsen-chok

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Her er AGF’s transferplaner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpe brag venter fredag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er IKKE i spil

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup