Hylder ligaens driblekonge: – Aral til forskel

Begge trænere var særdeles imponerede over den kamp, Aral Simsir spillede søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.

FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.

Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.

Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.

– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.

– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.

FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen