HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.
FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.
Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.
Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.
– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.
– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.
– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.
FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED