Hylder ligaens driblekonge: – Aral til forskel

Begge trænere var særdeles imponerede over den kamp, Aral Simsir spillede søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.

FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.

Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.

Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.

– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.

– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.

FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Brasilien – Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

Dansker på blokken i ny storklub

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Stort FCK-talent er blevet solgt

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen