Hylder ligaens driblekonge: – Aral til forskel

Begge trænere var særdeles imponerede over den kamp, Aral Simsir spillede søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.

FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.

Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.

Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.

– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.

– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.

FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Smal spansk sejr

Norsk ekspert håner Danmark

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Bekræfter dansk kæmpetransfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer heftig lønstigning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fredberg henter italiensk legende

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne