HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.
FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.
Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.
Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.
– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.
– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.
– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.
FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT