Hylder ligaens driblekonge: – Aral til forskel

Begge trænere var særdeles imponerede over den kamp, Aral Simsir spillede søndag eftermiddag mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Han driblede og driblede, og søndag skød og skød Aral Simsir som sjældent set før.

FC Nordsjælland-spillerne havde deres hyr med at bremse kantspilleren, der ikke fik scoret men kunne have gjort det i hvert fald et par gange.

Kantspilleren ville utvivlsomt gerne have scoret og kunne glæde sig over, at Pedro Bravo fik bolden over stregen i dommerens tillægsminutter.

Men han var en håndfuld for FCN-holdet, erkendte gæsternes cheftræner Jens Fønsskov, der nu kan se sit hold involveret i en gyser af en afslutning om pladserne i Top 6, mens FC Midtjylland med sejren er sikret at spille i medaljeslutspillet.

– Der var Aral til forskel, for når vi fik drillet Midtjylland med nogle forskellige presformationer, gav de bolden til Aral, og så løste han det hele for dem. Han spillede en fremragende kamp, kæmpe, kæmpe ros til ham, siger Jens Fønsskov.

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg ville ønske, Aral Simsir havde scoret, men alle dribleturene og afslutningerne var FCM-bossen særdeles glad for.

– Jeg synes, vi fik sat noget kombinationsspil op, især med Simsir, for jeg synes, han var god. Hvis han lige skulle have kronet indsatsen, skulle han selvfølgelig have scoret, enten ved at Andreas Hansen ikke tog et par af skuddene, eller at han havde haft lidt mere tur i den. For han var god for os. Jeg så offensivspillere, der på skift satte nogle gode ting op, som gjorde, at vi endte med at få et godt antal chancer, siger Thomas Thomasberg.

– Vi ville gerne have haft mere effektivitet, men vi skal også rose målmanden for at hive et par redninger op, for i hvert fald den ene havde jeg set ene, men den nåede han alligevel ned til.

FC Midtjylland skal i næste weekend en tur til Aalborg, mens FC Nordsjælland har Vejle Boldklub og så i sidste runde i grundspillet lokalrivalen Lyngby.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Succestræner forlader Premier League-klub

Optakt: USA – Paraguay

Optakt: Mexico – Sydafrika

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div