FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet mange nye ansigter til FC København i løbet af sommerens transfervindue, hvor særligt den bagerste kæde er blevet forstærket med navne som Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas.
De nytilkomne har lynhurtigt slået sig fast på Jacob Neestrups holdkort, og FCK’s Jordan Larsson glæder sig over, at de så hurtigt har fundet sig til rette.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter en FCK-træning.
– Jeg synes, at alle os i truppen har taget godt imod de nye spillere, og så må de vise sig godt frem og komme ind i gruppen på en god måde.
– Det er gået hurtigt for dem at komme ind i truppen, synes jeg. Vi er også en meget åben gruppe, så det har været godt. På banen er der selvfølgelig nogle relationer, som skal falde på plads, men jo mere, vi kommer til at spille sammen, jo bedre bliver det.
– Jeg synes, at Nathan (Trott, red.), Garananga og Rodrigo (Huescas, red.) har set rigtigt gode ud, og forhåbentligt fortsætter det sådan.
Svær periode
Også Jordan Larsson selv har fået en del minutter i denne Superliga-sæson, efter han var gledet ud i truppens periferi i foråret.
Og det var en svær periode for den svenske frontløber, der håber, at han bliver ved med at få tilliden af Jacob Neestrup i resten af sæsonen.
– Vi har snakket om det før, men det var jo selvfølgelig svært. Det er en del af fodbold, og der er mange gode spillere her i den her klub, så det har bare handlet om at vise, at man vil spille, og så gøre det bedst muligt. Det har jeg gjort, og nu spiller jeg, så jeg håber bare, at det fortsætter sådan
En del af Larssons nyfundne spilletid skyldes selvfølgelig også, at Elias Achouri har siddet ud med en skade de seneste uger.
Den tunesiske stjerne er heller ikke med i kamptruppen til aftenens europæiske kamp mod FCB Magpies.
I næste spillerunde af Superligaen tager FCK mod Randers i Parken.
Kampen fløjtes i gang søndag klokken 16.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN