Hylder nybagte FCK-profiler

Jordan Larsson er imponeret over de mange nye spillere i FCK.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet mange nye ansigter til FC København i løbet af sommerens transfervindue, hvor særligt den bagerste kæde er blevet forstærket med navne som Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas. 

De nytilkomne har lynhurtigt slået sig fast på Jacob Neestrups holdkort, og FCK’s Jordan Larsson glæder sig over, at de så hurtigt har fundet sig til rette. 

Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter en FCK-træning. 

– Jeg synes, at alle os i truppen har taget godt imod de nye spillere, og så må de vise sig godt frem og komme ind i gruppen på en god måde. 

– Det er gået hurtigt for dem at komme ind i truppen, synes jeg. Vi er også en meget åben gruppe, så det har været godt. På banen er der selvfølgelig nogle relationer, som skal falde på plads, men jo mere, vi kommer til at spille sammen, jo bedre bliver det. 

– Jeg synes, at Nathan (Trott, red.), Garananga og Rodrigo (Huescas, red.) har set rigtigt gode ud, og forhåbentligt fortsætter det sådan. 

Svær periode

Også Jordan Larsson selv har fået en del minutter i denne Superliga-sæson, efter han var gledet ud i truppens periferi i foråret.

Og det var en svær periode for den svenske frontløber, der håber, at han bliver ved med at få tilliden af Jacob Neestrup i resten af sæsonen. 

– Vi har snakket om det før, men det var jo selvfølgelig svært. Det er en del af fodbold, og der er mange gode spillere her i den her klub, så det har bare handlet om at vise, at man vil spille, og så gøre det bedst muligt. Det har jeg gjort, og nu spiller jeg, så jeg håber bare, at det fortsætter sådan

En del af Larssons nyfundne spilletid skyldes selvfølgelig også, at Elias Achouri har siddet ud med en skade de seneste uger. 

Den tunesiske stjerne er heller ikke med i kamptruppen til aftenens europæiske kamp mod FCB Magpies.

I næste spillerunde af Superligaen tager FCK mod Randers i Parken. 

Kampen fløjtes i gang søndag klokken 16.  







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere AGF’er

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Grønbæk hylder dansker

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’