Hylder nybagte FCK-profiler

Jordan Larsson er imponeret over de mange nye spillere i FCK.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet mange nye ansigter til FC København i løbet af sommerens transfervindue, hvor særligt den bagerste kæde er blevet forstærket med navne som Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas. 

De nytilkomne har lynhurtigt slået sig fast på Jacob Neestrups holdkort, og FCK’s Jordan Larsson glæder sig over, at de så hurtigt har fundet sig til rette. 

Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter en FCK-træning. 

– Jeg synes, at alle os i truppen har taget godt imod de nye spillere, og så må de vise sig godt frem og komme ind i gruppen på en god måde. 

– Det er gået hurtigt for dem at komme ind i truppen, synes jeg. Vi er også en meget åben gruppe, så det har været godt. På banen er der selvfølgelig nogle relationer, som skal falde på plads, men jo mere, vi kommer til at spille sammen, jo bedre bliver det. 

– Jeg synes, at Nathan (Trott, red.), Garananga og Rodrigo (Huescas, red.) har set rigtigt gode ud, og forhåbentligt fortsætter det sådan. 

Svær periode

Også Jordan Larsson selv har fået en del minutter i denne Superliga-sæson, efter han var gledet ud i truppens periferi i foråret.

Og det var en svær periode for den svenske frontløber, der håber, at han bliver ved med at få tilliden af Jacob Neestrup i resten af sæsonen. 

– Vi har snakket om det før, men det var jo selvfølgelig svært. Det er en del af fodbold, og der er mange gode spillere her i den her klub, så det har bare handlet om at vise, at man vil spille, og så gøre det bedst muligt. Det har jeg gjort, og nu spiller jeg, så jeg håber bare, at det fortsætter sådan

En del af Larssons nyfundne spilletid skyldes selvfølgelig også, at Elias Achouri har siddet ud med en skade de seneste uger. 

Den tunesiske stjerne er heller ikke med i kamptruppen til aftenens europæiske kamp mod FCB Magpies.

I næste spillerunde af Superligaen tager FCK mod Randers i Parken. 

Kampen fløjtes i gang søndag klokken 16.  







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte