Hylder nybagte FCK-profiler

Jordan Larsson er imponeret over de mange nye spillere i FCK.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet mange nye ansigter til FC København i løbet af sommerens transfervindue, hvor særligt den bagerste kæde er blevet forstærket med navne som Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas. 

De nytilkomne har lynhurtigt slået sig fast på Jacob Neestrups holdkort, og FCK’s Jordan Larsson glæder sig over, at de så hurtigt har fundet sig til rette. 

Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter en FCK-træning. 

– Jeg synes, at alle os i truppen har taget godt imod de nye spillere, og så må de vise sig godt frem og komme ind i gruppen på en god måde. 

– Det er gået hurtigt for dem at komme ind i truppen, synes jeg. Vi er også en meget åben gruppe, så det har været godt. På banen er der selvfølgelig nogle relationer, som skal falde på plads, men jo mere, vi kommer til at spille sammen, jo bedre bliver det. 

– Jeg synes, at Nathan (Trott, red.), Garananga og Rodrigo (Huescas, red.) har set rigtigt gode ud, og forhåbentligt fortsætter det sådan. 

Svær periode

Også Jordan Larsson selv har fået en del minutter i denne Superliga-sæson, efter han var gledet ud i truppens periferi i foråret.

Og det var en svær periode for den svenske frontløber, der håber, at han bliver ved med at få tilliden af Jacob Neestrup i resten af sæsonen. 

– Vi har snakket om det før, men det var jo selvfølgelig svært. Det er en del af fodbold, og der er mange gode spillere her i den her klub, så det har bare handlet om at vise, at man vil spille, og så gøre det bedst muligt. Det har jeg gjort, og nu spiller jeg, så jeg håber bare, at det fortsætter sådan

En del af Larssons nyfundne spilletid skyldes selvfølgelig også, at Elias Achouri har siddet ud med en skade de seneste uger. 

Den tunesiske stjerne er heller ikke med i kamptruppen til aftenens europæiske kamp mod FCB Magpies.

I næste spillerunde af Superligaen tager FCK mod Randers i Parken. 

Kampen fløjtes i gang søndag klokken 16.  







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Kolding køber stor profil

England – DR Congo

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker