FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er kommet mange nye ansigter til FC København i løbet af sommerens transfervindue, hvor særligt den bagerste kæde er blevet forstærket med navne som Nathan Trott, Munashe Garananga og Rodrigo Huescas.
De nytilkomne har lynhurtigt slået sig fast på Jacob Neestrups holdkort, og FCK’s Jordan Larsson glæder sig over, at de så hurtigt har fundet sig til rette.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter en FCK-træning.
– Jeg synes, at alle os i truppen har taget godt imod de nye spillere, og så må de vise sig godt frem og komme ind i gruppen på en god måde.
– Det er gået hurtigt for dem at komme ind i truppen, synes jeg. Vi er også en meget åben gruppe, så det har været godt. På banen er der selvfølgelig nogle relationer, som skal falde på plads, men jo mere, vi kommer til at spille sammen, jo bedre bliver det.
– Jeg synes, at Nathan (Trott, red.), Garananga og Rodrigo (Huescas, red.) har set rigtigt gode ud, og forhåbentligt fortsætter det sådan.
Svær periode
Også Jordan Larsson selv har fået en del minutter i denne Superliga-sæson, efter han var gledet ud i truppens periferi i foråret.
Og det var en svær periode for den svenske frontløber, der håber, at han bliver ved med at få tilliden af Jacob Neestrup i resten af sæsonen.
– Vi har snakket om det før, men det var jo selvfølgelig svært. Det er en del af fodbold, og der er mange gode spillere her i den her klub, så det har bare handlet om at vise, at man vil spille, og så gøre det bedst muligt. Det har jeg gjort, og nu spiller jeg, så jeg håber bare, at det fortsætter sådan
En del af Larssons nyfundne spilletid skyldes selvfølgelig også, at Elias Achouri har siddet ud med en skade de seneste uger.
Den tunesiske stjerne er heller ikke med i kamptruppen til aftenens europæiske kamp mod FCB Magpies.
I næste spillerunde af Superligaen tager FCK mod Randers i Parken.
Kampen fløjtes i gang søndag klokken 16.
LIVE
TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW