Hylder Osorio: Ikke for sjov FCM betalte 40 mio

Det begynder at gå stærkt for FC Midtjyllands Darío Osorio.



IKAST(Tipsbladet): Efter rekord-transferen til FC Midtjylland fra Universidad De Chile tilbragte Darío Osorio i perioder lige så meget tid i fly og hjemlandet, som han gjorde hos sin nye arbejdsgiver.

Der er omtrent 12.500 kilometer mellem Herning og Chiles hovedstad Santiago, og med landsholdssamlinger, en Copa América forude til juni i USA og tilvænningen til et nyt land på et nyt kontinent har Darío Osorio haft rigeligt at se til.

Osorio blev tilmed ikke blot FC Midtjyllands men Superligaens, ja hele Skandinaviens, dyreste teenager nogensinde med en pris tæt på 40 millioner kroner, hvilket såmænd også skubber den unge chilener helt op i eliten i Superligaen blandt turneringens dyreste køb overhovedet.

Det skruer forventningerne i vejret, også internt i FC Midtjylland, og cheftræner Thomas Thomasberg er glad for at se den unge spillers præstationer og den måde, han har gået til opgaven.

– Det var ikke for sjov, at vi betalte en forholdsvis stor transfer for ham. Han var en spiller, som vi kunne se havde potentialet til at rykke sig endnu mere, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg er rigtig glad og stolt over at se hans udvikling. Måske er det ikke rigtigt at kalde det en chance, vi tog, men vi kan i hvert fald konstatere, at det var mange penge, vi brændte af. Den udvikling skal han have den største del af kreditten for.

– Det har ikke været de nemmeste forudsætninger, når han har skullet lære engelsk, hvilket går bedre og bedre, og med alle de rejser, han har været på med landsholdet. Han har gennemgået en vanvittig udvikling, når vi ser på hans spil i de første kampe og så i den seneste tid.

– Hans arbejdsindsats, hans udtryk på banen, hans viden om fodbold og arbejde med at forstå den kultur, han er kommet i. Der er jeg imponeret over, at han som så ung en spiller og person har udviklet sig så meget og så hurtigt, som han har, siger Thomas Thomasberg.

Den nu 20-årige chilener er stadig ved at vænne sig til rollen i FCM's 4-4-2, hvor han ofte skal trække ind fra kanten, og andre gange blive ude ved kridtstregen.

Men udviklingen går den rette vej, og med hastige skridt, vurderer Thomas Thomasberg.

– Han er en type, der gerne vil lære. Han er ikke det mest højtråbende menneske, han går lidt stille med dørene. Men når han så siger i forbindelse med en nylig tur med landsholdet hjemme i Sydamerika, at han har nemt ved at vænne sig til deres nye landstræner i Chile, fordi han kan genkende presspillet og mønstrene fra sin klub, så fortæller det mig, hvor meget han har rykket sig.

– Der sidder et godt hoved på ham, og det imponerer mig, hvordan han kan omsætte teori og alle de her indtryk i praksis inde på banen. Hans fart, hans afleveringshårdhed, hans spark, alt det var fuldstændig tydeligt, allerede før han kom. At han så kan sætte det sammen i en ny liga, hvor Superligaen absolut ikke er den nemmeste liga at komme ind, det er imponerende, siger Thomas Thomasberg.

Darío Osorio har med målet i 1. halvleg mod FC København scoret syv mål i 17 ligakampe og medvirket til adskillige scoringer for holdkammeraterne.





Snød FC København for keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk duo er færdig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Spanien har et ekstra øje på Messi

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked