IKAST(Tipsbladet): Efter rekord-transferen til FC Midtjylland fra Universidad De Chile tilbragte Darío Osorio i perioder lige så meget tid i fly og hjemlandet, som han gjorde hos sin nye arbejdsgiver.
Der er omtrent 12.500 kilometer mellem Herning og Chiles hovedstad Santiago, og med landsholdssamlinger, en Copa América forude til juni i USA og tilvænningen til et nyt land på et nyt kontinent har Darío Osorio haft rigeligt at se til.
Osorio blev tilmed ikke blot FC Midtjyllands men Superligaens, ja hele Skandinaviens, dyreste teenager nogensinde med en pris tæt på 40 millioner kroner, hvilket såmænd også skubber den unge chilener helt op i eliten i Superligaen blandt turneringens dyreste køb overhovedet.
Det skruer forventningerne i vejret, også internt i FC Midtjylland, og cheftræner Thomas Thomasberg er glad for at se den unge spillers præstationer og den måde, han har gået til opgaven.
– Det var ikke for sjov, at vi betalte en forholdsvis stor transfer for ham. Han var en spiller, som vi kunne se havde potentialet til at rykke sig endnu mere, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
– Jeg er rigtig glad og stolt over at se hans udvikling. Måske er det ikke rigtigt at kalde det en chance, vi tog, men vi kan i hvert fald konstatere, at det var mange penge, vi brændte af. Den udvikling skal han have den største del af kreditten for.
– Det har ikke været de nemmeste forudsætninger, når han har skullet lære engelsk, hvilket går bedre og bedre, og med alle de rejser, han har været på med landsholdet. Han har gennemgået en vanvittig udvikling, når vi ser på hans spil i de første kampe og så i den seneste tid.
– Hans arbejdsindsats, hans udtryk på banen, hans viden om fodbold og arbejde med at forstå den kultur, han er kommet i. Der er jeg imponeret over, at han som så ung en spiller og person har udviklet sig så meget og så hurtigt, som han har, siger Thomas Thomasberg.
Den nu 20-årige chilener er stadig ved at vænne sig til rollen i FCM's 4-4-2, hvor han ofte skal trække ind fra kanten, og andre gange blive ude ved kridtstregen.
Men udviklingen går den rette vej, og med hastige skridt, vurderer Thomas Thomasberg.
– Han er en type, der gerne vil lære. Han er ikke det mest højtråbende menneske, han går lidt stille med dørene. Men når han så siger i forbindelse med en nylig tur med landsholdet hjemme i Sydamerika, at han har nemt ved at vænne sig til deres nye landstræner i Chile, fordi han kan genkende presspillet og mønstrene fra sin klub, så fortæller det mig, hvor meget han har rykket sig.
– Der sidder et godt hoved på ham, og det imponerer mig, hvordan han kan omsætte teori og alle de her indtryk i praksis inde på banen. Hans fart, hans afleveringshårdhed, hans spark, alt det var fuldstændig tydeligt, allerede før han kom. At han så kan sætte det sammen i en ny liga, hvor Superligaen absolut ikke er den nemmeste liga at komme ind, det er imponerende, siger Thomas Thomasberg.
Darío Osorio har med målet i 1. halvleg mod FC København scoret syv mål i 17 ligakampe og medvirket til adskillige scoringer for holdkammeraterne.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS