Hylder Superliga-profil: Et vanvittigt venstreben

Tipsbladet har fået den tidligere Superliga-angriber og nuværende angrebstræner Rajko Lekic til at sætte sin top fem over Superligaens bedste angribere. Her får du nummer fem på listen.



De ender ofte med at stjæle overskrifterne og de højeste lønninger.

Angriberne er dem, der laver de vigtige mål og efterfølgende hyldes på behørig vis.

Der er mange dygtige angribere i Superligaen, men hvem er egentlig den bedste? Det spørgsmål har Tipsbladet stillet til den tidligere Superliga-målræv Rajko Lekic, der kommer med sit bud på den aktuelle top fem over de bedste angribere i landets bedste række.

Her er nummer fem på listen:

Benjamin Nygren, FC Nordsjælland, 23 år, ni scoringer og tre oplæg i denne sæson.

– Han er den bedste tekniske angriber, der kommer med på denne liste, og det skal man også være, når man spiller for FC Nordsjælland. Der skal man give meget til spillet, hvilket man ikke nødvendigvis skal i Lyngby og Vejle, og der synes jeg, at han er iøjnefaldende. Han er supergod på bolden og ekstremt god til at søge ned og finde de andre i dybden, kombineret med et godt venstreben og en god kynisme i afslutningerne.

– Jeg er ret vild med hans måde at indgå i spillet på og måske lidt ærgerlig over, at jeg har ham så langt nede på listen, fordi jeg synes, at han er ret fed. Han minder mig lidt om Ingvartsen, og selvom det måske er lidt vildt at sige, så kan jeg faktisk bedre lide ham end Ingvartsen. Jeg vil vælge Nygren først lige nu, siger Rajko Lekic.

FC Nordsjælland-angriberen er det, som man på mange måder kan betegne som en moderne angriber, der ikke kun er på banen for at lave de lette mål. Det gør også, at det for Rajko Lekic er lidt noget andet at analysere ham end så mange andre.

– Jeg er selv af den gamle skole, hvor man skulle ligge inde centralt og binde modstanderens midterstoppere. Der skulle man ikke flagre, fordi man var det vigtigste opspilspunkt i og uden for feltet, men i Nordsjælland skal man flakke lidt rundt. Jeg tror ikke, at han ville have samme succes, hvis han spillede i Vejle for eksempel.

– De har brug for en stærk angriber, der bliver inde i feltet, men han er mere den her lækre angriber, der vender rundt og er med til at spille de andre gode. Så han passer fantastisk til FC Nordsjælland og er måske også den bedste i ligaen til netop at være angriber hos FC Nordsjælland.

Benjamin Nygren er efterhånden en ‘gammel dreng’ i FC Nordsjælland og runder snart et skarpt hjørne, når han om tre kampe kan kalde sig 100-kampsjubilar i Farum-klubben. Selvom det endnu ikke er sket, er der ingen tvivl om, at han kan blive et fint salg, på trods af at der til vinter er et forestående kontraktudløb.

– Han kommer også til at blive et flot salg, hvis man tager omstændighederne i betragtning. Der skal lidt flere mål til, hvis det skal helt op, hvor det bliver sjovt. Han er en fed angriber og utrolig dygtig med det her vanvittige venstreben.

– I blandt hans mangler er det lidt det her med at være snu og kunne sparke bolden let i kassen – der mangler han lidt. Det siger bare også noget om, hvor god han er til alt det andet, når han på trods af det kan komme med på den her top fem-liste over de bedste angribere, fordi det fortjener han, afslutter Rajko Lekic.

Benjamin Nygren fik i den netop overståede landsholdstermin sin landsholdsdebut for Sverige, da de, noget overraskende, tabte til miniputstaten Luxembourg. Men i den efterfølgende kamp mod Nordirland kom han for første gang i den gule landsholdstrøje på måltavlen.

Du kan i de kommende dage holde et skarpt øje herinde på Tipsbladet, hvor vi kommer til at annoncere de resterende angribere på Rajko Lekic’ top fem over Superligaens bedste.







LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Færdig? Manchester City har udset afløser



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Brighton – Liverpool

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Barcelona – Rayo Vallecano

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Overraskende U21-trupudtagelse

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter