De ender ofte med at stjæle overskrifterne og de højeste lønninger.
Angriberne er dem, der laver de vigtige mål og efterfølgende hyldes på behørig vis.
Der er mange dygtige angribere i Superligaen, men hvem er egentlig den bedste? Det spørgsmål har Tipsbladet stillet til den tidligere Superliga-målræv Rajko Lekic, der kommer med sit bud på den aktuelle top fem over de bedste angribere i landets bedste række.
Her er nummer fem på listen:

Benjamin Nygren, FC Nordsjælland, 23 år, ni scoringer og tre oplæg i denne sæson.
– Han er den bedste tekniske angriber, der kommer med på denne liste, og det skal man også være, når man spiller for FC Nordsjælland. Der skal man give meget til spillet, hvilket man ikke nødvendigvis skal i Lyngby og Vejle, og der synes jeg, at han er iøjnefaldende. Han er supergod på bolden og ekstremt god til at søge ned og finde de andre i dybden, kombineret med et godt venstreben og en god kynisme i afslutningerne.
– Jeg er ret vild med hans måde at indgå i spillet på og måske lidt ærgerlig over, at jeg har ham så langt nede på listen, fordi jeg synes, at han er ret fed. Han minder mig lidt om Ingvartsen, og selvom det måske er lidt vildt at sige, så kan jeg faktisk bedre lide ham end Ingvartsen. Jeg vil vælge Nygren først lige nu, siger Rajko Lekic.
FC Nordsjælland-angriberen er det, som man på mange måder kan betegne som en moderne angriber, der ikke kun er på banen for at lave de lette mål. Det gør også, at det for Rajko Lekic er lidt noget andet at analysere ham end så mange andre.
– Jeg er selv af den gamle skole, hvor man skulle ligge inde centralt og binde modstanderens midterstoppere. Der skulle man ikke flagre, fordi man var det vigtigste opspilspunkt i og uden for feltet, men i Nordsjælland skal man flakke lidt rundt. Jeg tror ikke, at han ville have samme succes, hvis han spillede i Vejle for eksempel.
– De har brug for en stærk angriber, der bliver inde i feltet, men han er mere den her lækre angriber, der vender rundt og er med til at spille de andre gode. Så han passer fantastisk til FC Nordsjælland og er måske også den bedste i ligaen til netop at være angriber hos FC Nordsjælland.
Benjamin Nygren er efterhånden en ‘gammel dreng’ i FC Nordsjælland og runder snart et skarpt hjørne, når han om tre kampe kan kalde sig 100-kampsjubilar i Farum-klubben. Selvom det endnu ikke er sket, er der ingen tvivl om, at han kan blive et fint salg, på trods af at der til vinter er et forestående kontraktudløb.
– Han kommer også til at blive et flot salg, hvis man tager omstændighederne i betragtning. Der skal lidt flere mål til, hvis det skal helt op, hvor det bliver sjovt. Han er en fed angriber og utrolig dygtig med det her vanvittige venstreben.
– I blandt hans mangler er det lidt det her med at være snu og kunne sparke bolden let i kassen – der mangler han lidt. Det siger bare også noget om, hvor god han er til alt det andet, når han på trods af det kan komme med på den her top fem-liste over de bedste angribere, fordi det fortjener han, afslutter Rajko Lekic.
Benjamin Nygren fik i den netop overståede landsholdstermin sin landsholdsdebut for Sverige, da de, noget overraskende, tabte til miniputstaten Luxembourg. Men i den efterfølgende kamp mod Nordirland kom han for første gang i den gule landsholdstrøje på måltavlen.
Du kan i de kommende dage holde et skarpt øje herinde på Tipsbladet, hvor vi kommer til at annoncere de resterende angribere på Rajko Lekic’ top fem over Superligaens bedste.
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
– Det har man nok aldrig set før
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
På rov i FC København
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER