Hylder ung målræv: Han er et vildt sted lige nu

OB holder liv i håbet om overlevelse med 2-0-sejren over Randers FC, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt en lettet mand.



NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet): OB er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen. I hvert fald indtil i morgen, hvor Lyngby møder Viborg.  

OB's forbandelse på hjemmebane blev søndag brudt, da Randers FC blev sendt hjem med et 2-0-nederlag, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt i højt humør. 

– Jeg står med den sædvanlige følelse, på holdets vegne – fuck, hvor de fortjener det – men også den her følelse med fansene, som står der i dag… de har jo ikke svigtet på noget som helst tidspunkt. I dag er der 14.000 fans. Hvad havde vi fortjent, et par tusinde måske? Men meget af det var jo til dem i dag, også fra vores drenge.

– Det var lidt magisk faktisk, at sejren lige falder på den sidste mulighed i den her sæson, så vi kunne få brudt forbandelsen. Det var en forløsning, og den her var til fansene. Virkelig, lød det fra Søren Krogh.  

OB-træneren blev spurgt til betydningen af, at fynboerne endelig fik brudt deres skrækkelige stime på hjemmebane, hvor man gik næsten et helt år uden en sejr i egen hule.

– Jamen, altså… hvor absurd havde det lige været at gå igennem en hel sæson med kun tre point hentet på hjemmebane? Så det blev lige fordoblet i dag. Bare det i sig selv, at vi nu igen kan sige, at vi har hjemmebanen. Vi er tilbage, lød svaret fra Søren Krogh. 

21-årige Luca Kjerrumgaard scorede for fjerde kamp i træk for OB, og Søren Krogh var efter sejren utroligt tilfreds med den unge angriber. 

– Luca går ind og smadrer det hele. Han var virkelig god. Han har forstået at bruge sin krop i de der afgørende sekvenser. Han er et vildt sted lige nu. 

– Han har fået en forståelse i forhold til at bruge sin krop rigtigt, hvor han tidligere har været for meget ude af balance og været for let at skubbe væk. Nu har han fundet noget fasthed, i forhold til arbejdet med forsvarsspillerne, inden han modtager bolden. Han er også blevet stærk til at forstå hvilke rum, han skal modtage bolden i. Og det er gået hurtigt. Han har virkelig taget det til sig, lød det fra Søren Krogh. 

Afslutningsvist blev Søren Krogh også spurgt, hvordan han rent personligt havde det efter dagens sejr.  

– Jeg har det rigtigt godt, selvfølgelig, fordi vi stadigvæk er med. Vi har noget, der skal ske på lørdag, som kan blive tragisk, men det kan også blive magisk. Men det betyder rigtigt, rigtigt meget for mig, at vi stadigvæk er med, lød svaret fra OB-træneren. 

OB's sidste kamp i sæsonen er på lørdag, hvor fynboerne møder Viborg på udebane.  



Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Roony Bardghji med drømmekamp

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Liverpool-træner er ked af prædikat

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Dansker med kongemål mod Napoli

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch