Hylder ung målræv: Han er et vildt sted lige nu

OB holder liv i håbet om overlevelse med 2-0-sejren over Randers FC, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt en lettet mand.



NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet): OB er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen. I hvert fald indtil i morgen, hvor Lyngby møder Viborg.  

OB's forbandelse på hjemmebane blev søndag brudt, da Randers FC blev sendt hjem med et 2-0-nederlag, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt i højt humør. 

– Jeg står med den sædvanlige følelse, på holdets vegne – fuck, hvor de fortjener det – men også den her følelse med fansene, som står der i dag… de har jo ikke svigtet på noget som helst tidspunkt. I dag er der 14.000 fans. Hvad havde vi fortjent, et par tusinde måske? Men meget af det var jo til dem i dag, også fra vores drenge.

– Det var lidt magisk faktisk, at sejren lige falder på den sidste mulighed i den her sæson, så vi kunne få brudt forbandelsen. Det var en forløsning, og den her var til fansene. Virkelig, lød det fra Søren Krogh.  

OB-træneren blev spurgt til betydningen af, at fynboerne endelig fik brudt deres skrækkelige stime på hjemmebane, hvor man gik næsten et helt år uden en sejr i egen hule.

– Jamen, altså… hvor absurd havde det lige været at gå igennem en hel sæson med kun tre point hentet på hjemmebane? Så det blev lige fordoblet i dag. Bare det i sig selv, at vi nu igen kan sige, at vi har hjemmebanen. Vi er tilbage, lød svaret fra Søren Krogh. 

21-årige Luca Kjerrumgaard scorede for fjerde kamp i træk for OB, og Søren Krogh var efter sejren utroligt tilfreds med den unge angriber. 

– Luca går ind og smadrer det hele. Han var virkelig god. Han har forstået at bruge sin krop i de der afgørende sekvenser. Han er et vildt sted lige nu. 

– Han har fået en forståelse i forhold til at bruge sin krop rigtigt, hvor han tidligere har været for meget ude af balance og været for let at skubbe væk. Nu har han fundet noget fasthed, i forhold til arbejdet med forsvarsspillerne, inden han modtager bolden. Han er også blevet stærk til at forstå hvilke rum, han skal modtage bolden i. Og det er gået hurtigt. Han har virkelig taget det til sig, lød det fra Søren Krogh. 

Afslutningsvist blev Søren Krogh også spurgt, hvordan han rent personligt havde det efter dagens sejr.  

– Jeg har det rigtigt godt, selvfølgelig, fordi vi stadigvæk er med. Vi har noget, der skal ske på lørdag, som kan blive tragisk, men det kan også blive magisk. Men det betyder rigtigt, rigtigt meget for mig, at vi stadigvæk er med, lød svaret fra OB-træneren. 

OB's sidste kamp i sæsonen er på lørdag, hvor fynboerne møder Viborg på udebane.  







Åge Hareide er alvorligt syg


‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Skotland dummer sig i Grækenland

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ny kæmpeklub er interesseret

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

GOG buldrer forbi bundhold

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Riemer giver Højlund-opdatering

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Ståle Solbakken sender advarsel

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber