NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet): OB er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen. I hvert fald indtil i morgen, hvor Lyngby møder Viborg.
OB's forbandelse på hjemmebane blev søndag brudt, da Randers FC blev sendt hjem med et 2-0-nederlag, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt i højt humør.
– Jeg står med den sædvanlige følelse, på holdets vegne – fuck, hvor de fortjener det – men også den her følelse med fansene, som står der i dag… de har jo ikke svigtet på noget som helst tidspunkt. I dag er der 14.000 fans. Hvad havde vi fortjent, et par tusinde måske? Men meget af det var jo til dem i dag, også fra vores drenge.
– Det var lidt magisk faktisk, at sejren lige falder på den sidste mulighed i den her sæson, så vi kunne få brudt forbandelsen. Det var en forløsning, og den her var til fansene. Virkelig, lød det fra Søren Krogh.
OB-træneren blev spurgt til betydningen af, at fynboerne endelig fik brudt deres skrækkelige stime på hjemmebane, hvor man gik næsten et helt år uden en sejr i egen hule.
– Jamen, altså… hvor absurd havde det lige været at gå igennem en hel sæson med kun tre point hentet på hjemmebane? Så det blev lige fordoblet i dag. Bare det i sig selv, at vi nu igen kan sige, at vi har hjemmebanen. Vi er tilbage, lød svaret fra Søren Krogh.
21-årige Luca Kjerrumgaard scorede for fjerde kamp i træk for OB, og Søren Krogh var efter sejren utroligt tilfreds med den unge angriber.
– Luca går ind og smadrer det hele. Han var virkelig god. Han har forstået at bruge sin krop i de der afgørende sekvenser. Han er et vildt sted lige nu.
– Han har fået en forståelse i forhold til at bruge sin krop rigtigt, hvor han tidligere har været for meget ude af balance og været for let at skubbe væk. Nu har han fundet noget fasthed, i forhold til arbejdet med forsvarsspillerne, inden han modtager bolden. Han er også blevet stærk til at forstå hvilke rum, han skal modtage bolden i. Og det er gået hurtigt. Han har virkelig taget det til sig, lød det fra Søren Krogh.
Afslutningsvist blev Søren Krogh også spurgt, hvordan han rent personligt havde det efter dagens sejr.
– Jeg har det rigtigt godt, selvfølgelig, fordi vi stadigvæk er med. Vi har noget, der skal ske på lørdag, som kan blive tragisk, men det kan også blive magisk. Men det betyder rigtigt, rigtigt meget for mig, at vi stadigvæk er med, lød svaret fra OB-træneren.
OB's sidste kamp i sæsonen er på lørdag, hvor fynboerne møder Viborg på udebane.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Medie peger på FC København
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER