Hylder ung målræv: Han er et vildt sted lige nu

OB holder liv i håbet om overlevelse med 2-0-sejren over Randers FC, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt en lettet mand.



NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet): OB er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen. I hvert fald indtil i morgen, hvor Lyngby møder Viborg.  

OB's forbandelse på hjemmebane blev søndag brudt, da Randers FC blev sendt hjem med et 2-0-nederlag, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt i højt humør. 

– Jeg står med den sædvanlige følelse, på holdets vegne – fuck, hvor de fortjener det – men også den her følelse med fansene, som står der i dag… de har jo ikke svigtet på noget som helst tidspunkt. I dag er der 14.000 fans. Hvad havde vi fortjent, et par tusinde måske? Men meget af det var jo til dem i dag, også fra vores drenge.

– Det var lidt magisk faktisk, at sejren lige falder på den sidste mulighed i den her sæson, så vi kunne få brudt forbandelsen. Det var en forløsning, og den her var til fansene. Virkelig, lød det fra Søren Krogh.  

OB-træneren blev spurgt til betydningen af, at fynboerne endelig fik brudt deres skrækkelige stime på hjemmebane, hvor man gik næsten et helt år uden en sejr i egen hule.

– Jamen, altså… hvor absurd havde det lige været at gå igennem en hel sæson med kun tre point hentet på hjemmebane? Så det blev lige fordoblet i dag. Bare det i sig selv, at vi nu igen kan sige, at vi har hjemmebanen. Vi er tilbage, lød svaret fra Søren Krogh. 

21-årige Luca Kjerrumgaard scorede for fjerde kamp i træk for OB, og Søren Krogh var efter sejren utroligt tilfreds med den unge angriber. 

– Luca går ind og smadrer det hele. Han var virkelig god. Han har forstået at bruge sin krop i de der afgørende sekvenser. Han er et vildt sted lige nu. 

– Han har fået en forståelse i forhold til at bruge sin krop rigtigt, hvor han tidligere har været for meget ude af balance og været for let at skubbe væk. Nu har han fundet noget fasthed, i forhold til arbejdet med forsvarsspillerne, inden han modtager bolden. Han er også blevet stærk til at forstå hvilke rum, han skal modtage bolden i. Og det er gået hurtigt. Han har virkelig taget det til sig, lød det fra Søren Krogh. 

Afslutningsvist blev Søren Krogh også spurgt, hvordan han rent personligt havde det efter dagens sejr.  

– Jeg har det rigtigt godt, selvfølgelig, fordi vi stadigvæk er med. Vi har noget, der skal ske på lørdag, som kan blive tragisk, men det kan også blive magisk. Men det betyder rigtigt, rigtigt meget for mig, at vi stadigvæk er med, lød svaret fra OB-træneren. 

OB's sidste kamp i sæsonen er på lørdag, hvor fynboerne møder Viborg på udebane.  





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

De viser interesse for Lyngby-profil