NATURE ENERGY PARK (Tipsbladet): OB er tilbage på den rigtige side af nedrykningsstregen. I hvert fald indtil i morgen, hvor Lyngby møder Viborg.
OB's forbandelse på hjemmebane blev søndag brudt, da Randers FC blev sendt hjem med et 2-0-nederlag, og efter slutfløjtet var OB-cheftræner Søren Krogh selvsagt i højt humør.
– Jeg står med den sædvanlige følelse, på holdets vegne – fuck, hvor de fortjener det – men også den her følelse med fansene, som står der i dag… de har jo ikke svigtet på noget som helst tidspunkt. I dag er der 14.000 fans. Hvad havde vi fortjent, et par tusinde måske? Men meget af det var jo til dem i dag, også fra vores drenge.
– Det var lidt magisk faktisk, at sejren lige falder på den sidste mulighed i den her sæson, så vi kunne få brudt forbandelsen. Det var en forløsning, og den her var til fansene. Virkelig, lød det fra Søren Krogh.
OB-træneren blev spurgt til betydningen af, at fynboerne endelig fik brudt deres skrækkelige stime på hjemmebane, hvor man gik næsten et helt år uden en sejr i egen hule.
– Jamen, altså… hvor absurd havde det lige været at gå igennem en hel sæson med kun tre point hentet på hjemmebane? Så det blev lige fordoblet i dag. Bare det i sig selv, at vi nu igen kan sige, at vi har hjemmebanen. Vi er tilbage, lød svaret fra Søren Krogh.
21-årige Luca Kjerrumgaard scorede for fjerde kamp i træk for OB, og Søren Krogh var efter sejren utroligt tilfreds med den unge angriber.
– Luca går ind og smadrer det hele. Han var virkelig god. Han har forstået at bruge sin krop i de der afgørende sekvenser. Han er et vildt sted lige nu.
– Han har fået en forståelse i forhold til at bruge sin krop rigtigt, hvor han tidligere har været for meget ude af balance og været for let at skubbe væk. Nu har han fundet noget fasthed, i forhold til arbejdet med forsvarsspillerne, inden han modtager bolden. Han er også blevet stærk til at forstå hvilke rum, han skal modtage bolden i. Og det er gået hurtigt. Han har virkelig taget det til sig, lød det fra Søren Krogh.
Afslutningsvist blev Søren Krogh også spurgt, hvordan han rent personligt havde det efter dagens sejr.
– Jeg har det rigtigt godt, selvfølgelig, fordi vi stadigvæk er med. Vi har noget, der skal ske på lørdag, som kan blive tragisk, men det kan også blive magisk. Men det betyder rigtigt, rigtigt meget for mig, at vi stadigvæk er med, lød svaret fra OB-træneren.
OB's sidste kamp i sæsonen er på lørdag, hvor fynboerne møder Viborg på udebane.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Stopper alle forhandlinger
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT