BRØNDBY (Tipsbladet): "Det er sæsonens trænergenialitet – det er der ingen tvivl om."
Kenneth Emil Petersen var oppe på den helt store klinge, da Viaplay-eksperten tidligere på sæsonen analyserede Brøndbys omskoling af Marko Divkovic fra angriber til venstre wingback.
Jesper Sørensen vil dog ikke selv tage al æren for beslutningen om at omskole Divkovic, omend cheftræneren i sidste ende var den, der besluttede at afprøve eksperimentet i kamp.
– Det er klart, at det er sådan noget, som vi taler om og prøver lidt af. Og til sidst er det jo klart, at jeg skal trykke på knappen i forhold til at få det prøvet (i kamp, red.). Men det var noget, som vi havde talt om inde på trænerkontoret, fordi vi syntes at Marko havde så gode kvaliteter, som vi aldrig rigtigt fik set i fuld flor.
– Vi tænkte, om de kvaliteter så måske kunne bruges på en anden position. Og der var mange, der var med i den proces, siger Jesper Sørensen.
Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.
Jesper SørensenCheftræner, Brøndby IF
Synes du også selv, at det var en genialitet?
– Jeg ved ikke, om det var en genialitet. Det var i hvert fald godt. Som fodboldtræner kan det godt være svært at se med friske øjne på noget, som man har set på længe. Sådan kan det være for os alle sammen. Nogle gange må man lige prøve at ryste hovedet lidt.
– Hvis der er en spiller, som træner godt hver evig eneste dag og viser kvaliteter, men har svært ved at få det frem på sin position, så må man jo se, om man kan få de kvaliteter frem et andet sted. Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.
– Det, vi talte om, var, at hver gang han brød igennem på ydersiden, stoppede han op og lagde den tilbage til sin venstre fod. Så vi tænkte, om vi kunne omskole ham fra at være en målscorer til at være en spiller, der kunne være i oplæggerens rolle.
I forårssæsonen i sidste sæson spillede Marko Divkovic sammenlagt 13 minutters Superliga-fodbold. I denne sæson har den 24-årige kroat indtil nu spillet fra start i 12 Superliga-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Frankrig – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
TRANSFER