Hyldet for genialitet: Jeg skal trykke på knappen

Marko Divkovic var helt ude i kulden i Brøndby IF for et år siden, men i sommer fandt Jesper Sørensen en ny position til kroaten, der nu er blevet en nøglespiller hos de blå-gule.



BRØNDBY (Tipsbladet): "Det er sæsonens trænergenialitet – det er der ingen tvivl om."

Kenneth Emil Petersen var oppe på den helt store klinge, da Viaplay-eksperten tidligere på sæsonen analyserede Brøndbys omskoling af Marko Divkovic fra angriber til venstre wingback. 

Jesper Sørensen vil dog ikke selv tage al æren for beslutningen om at omskole Divkovic, omend cheftræneren i sidste ende var den, der besluttede at afprøve eksperimentet i kamp. 

– Det er klart, at det er sådan noget, som vi taler om og prøver lidt af. Og til sidst er det jo klart, at jeg skal trykke på knappen i forhold til at få det prøvet (i kamp, red.). Men det var noget, som vi havde talt om inde på trænerkontoret, fordi vi syntes at Marko havde så gode kvaliteter, som vi aldrig rigtigt fik set i fuld flor.

– Vi tænkte, om de kvaliteter så måske kunne bruges på en anden position. Og der var mange, der var med i den proces, siger Jesper Sørensen. 

Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.

Jesper Sørensen
Cheftræner, Brøndby IF

Synes du også selv, at det var en genialitet?

– Jeg ved ikke, om det var en genialitet. Det var i hvert fald godt. Som fodboldtræner kan det godt være svært at se med friske øjne på noget, som man har set på længe. Sådan kan det være for os alle sammen. Nogle gange må man lige prøve at ryste hovedet lidt.

– Hvis der er en spiller, som træner godt hver evig eneste dag og viser kvaliteter, men har svært ved at få det frem på sin position, så må man jo se, om man kan få de kvaliteter frem et andet sted. Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.

– Det, vi talte om, var, at hver gang han brød igennem på ydersiden, stoppede han op og lagde den tilbage til sin venstre fod. Så vi tænkte, om vi kunne omskole ham fra at være en målscorer til at være en spiller, der kunne være i oplæggerens rolle.

I forårssæsonen i sidste sæson spillede Marko Divkovic sammenlagt 13 minutters Superliga-fodbold. I denne sæson har den 24-årige kroat indtil nu spillet fra start i 12 Superliga-kampe. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Rekordtransfer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-transfer glippet

Kontramelding om transfer

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dyr dansk bomber til Everton?

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Store ord om Roony Bardghji

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK