BRØNDBY (Tipsbladet): "Det er sæsonens trænergenialitet – det er der ingen tvivl om."
Kenneth Emil Petersen var oppe på den helt store klinge, da Viaplay-eksperten tidligere på sæsonen analyserede Brøndbys omskoling af Marko Divkovic fra angriber til venstre wingback.
Jesper Sørensen vil dog ikke selv tage al æren for beslutningen om at omskole Divkovic, omend cheftræneren i sidste ende var den, der besluttede at afprøve eksperimentet i kamp.
– Det er klart, at det er sådan noget, som vi taler om og prøver lidt af. Og til sidst er det jo klart, at jeg skal trykke på knappen i forhold til at få det prøvet (i kamp, red.). Men det var noget, som vi havde talt om inde på trænerkontoret, fordi vi syntes at Marko havde så gode kvaliteter, som vi aldrig rigtigt fik set i fuld flor.
– Vi tænkte, om de kvaliteter så måske kunne bruges på en anden position. Og der var mange, der var med i den proces, siger Jesper Sørensen.
Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.
Jesper SørensenCheftræner, Brøndby IF
Synes du også selv, at det var en genialitet?
– Jeg ved ikke, om det var en genialitet. Det var i hvert fald godt. Som fodboldtræner kan det godt være svært at se med friske øjne på noget, som man har set på længe. Sådan kan det være for os alle sammen. Nogle gange må man lige prøve at ryste hovedet lidt.
– Hvis der er en spiller, som træner godt hver evig eneste dag og viser kvaliteter, men har svært ved at få det frem på sin position, så må man jo se, om man kan få de kvaliteter frem et andet sted. Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.
– Det, vi talte om, var, at hver gang han brød igennem på ydersiden, stoppede han op og lagde den tilbage til sin venstre fod. Så vi tænkte, om vi kunne omskole ham fra at være en målscorer til at være en spiller, der kunne være i oplæggerens rolle.
I forårssæsonen i sidste sæson spillede Marko Divkovic sammenlagt 13 minutters Superliga-fodbold. I denne sæson har den 24-årige kroat indtil nu spillet fra start i 12 Superliga-kampe.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Senegal – Irak
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT