Hyldet for genialitet: Jeg skal trykke på knappen

Marko Divkovic var helt ude i kulden i Brøndby IF for et år siden, men i sommer fandt Jesper Sørensen en ny position til kroaten, der nu er blevet en nøglespiller hos de blå-gule.



BRØNDBY (Tipsbladet): "Det er sæsonens trænergenialitet – det er der ingen tvivl om."

Kenneth Emil Petersen var oppe på den helt store klinge, da Viaplay-eksperten tidligere på sæsonen analyserede Brøndbys omskoling af Marko Divkovic fra angriber til venstre wingback. 

Jesper Sørensen vil dog ikke selv tage al æren for beslutningen om at omskole Divkovic, omend cheftræneren i sidste ende var den, der besluttede at afprøve eksperimentet i kamp. 

– Det er klart, at det er sådan noget, som vi taler om og prøver lidt af. Og til sidst er det jo klart, at jeg skal trykke på knappen i forhold til at få det prøvet (i kamp, red.). Men det var noget, som vi havde talt om inde på trænerkontoret, fordi vi syntes at Marko havde så gode kvaliteter, som vi aldrig rigtigt fik set i fuld flor.

– Vi tænkte, om de kvaliteter så måske kunne bruges på en anden position. Og der var mange, der var med i den proces, siger Jesper Sørensen. 

Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.

Jesper Sørensen
Cheftræner, Brøndby IF

Synes du også selv, at det var en genialitet?

– Jeg ved ikke, om det var en genialitet. Det var i hvert fald godt. Som fodboldtræner kan det godt være svært at se med friske øjne på noget, som man har set på længe. Sådan kan det være for os alle sammen. Nogle gange må man lige prøve at ryste hovedet lidt.

– Hvis der er en spiller, som træner godt hver evig eneste dag og viser kvaliteter, men har svært ved at få det frem på sin position, så må man jo se, om man kan få de kvaliteter frem et andet sted. Det helt korte svar er jo, at jeg syntes, at Marko var en hurtig spiller, der ikke fik helt nok ud af sin fart, da han spillede som højre wing.

– Det, vi talte om, var, at hver gang han brød igennem på ydersiden, stoppede han op og lagde den tilbage til sin venstre fod. Så vi tænkte, om vi kunne omskole ham fra at være en målscorer til at være en spiller, der kunne være i oplæggerens rolle.

I forårssæsonen i sidste sæson spillede Marko Divkovic sammenlagt 13 minutters Superliga-fodbold. I denne sæson har den 24-årige kroat indtil nu spillet fra start i 12 Superliga-kampe. 





LIVE

LIVE: Kæmpe overraskelser hos FCK

Sønderjyske – AGF

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

OB – FC København

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Brøndby IF – Viborg FF

Han har været en åbenbaring!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Markant transfermelding om Højlund

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Liverpool – Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Peter Kjær: Her er min bekymring

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Manchester United – Aston Villa

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens