Der findes ikke større danske klubkampe, end når Brøndby og FC København tørner sammen i Superligaen.
Begge hold har de mest larmende fans herhjemme, så der er garanti for en intenst stemning – både på og udenfor banen. Dette derby er kendt ude i fodboldlandskabet, og det var da også derfor, at Sebastian Stafford-Bloor var rejst til Danmark i sidste uge.
Han arbejder som journalist hos det anerkendte internationale medie The Athletic, som laver en serie om rivaliseringer verden over, og det bragte altså Stafford-Bloor til Danmark.
Efter kampen fangede Tipsbladet ham over telefonen for at høre om hans oplevelse af det ypperste, som den danske fanscene kan diske op med, og han var decideret imponeret.
– Det var meget interessant, lyder hans første indskydelse.
– Atmosfæren var stærk. Jeg lærte om nogle af de ting, der sker med Brøndbys ejere og de problemer, der er med flerklubsejerskaber, så jeg forstår, at der er nogle elementer af det på stadion. Men det var et godt miljø, og det var en god fodboldkamp.
Han er meget interesseret i skandinavisk fankultur, som minder meget om den, der findes i Tyskland. Det er også det land, han er bosat i, så er der en, som kan sammenligne, så er det ham.
Han kan melde, at han i søndags oplevede noget, som han aldrig har oplevet i Tyskland før. For at få den fulde oplevelse med ankom han på stadion to timer før kampstart, og hvad der mødte ham her, har siden sat sig fast.
– Det var interessant, for jeg ankom meget tidligt, fordi jeg gerne bruge så meget tid på stadion som muligt, og hele Sydsiden var fyldt, griner han og fortsætter:
– Det har jeg aldrig set i Tyskland.
Det var dog ikke kun det, der skete på stadion, som gjorde et stort indtryk på ham. Fredag tog han turen ud på FC Københavns træningsanlæg – 10'eren – for at opleve noget så usædvanligt som en åben træning, hvor man som civil bare kan vade ind på træningsanlægget fra gaden af og se spillerne træne.
– Jeg bor i Tyskland nu, men jeg voksede op i England og har brugt størstedelen af min tid som journalist i engelsk fodbold, så idéen om bare at tage ud og se et træningspas var virkelig interessant.
Man kan høre overraskelsen over, at det var muligt, i hans stemme, for det er mission impossible i de to lande, han kender indgående – særligt i England.
– Det er et problem med engelsk fodbold, og engelsk fodbold har den opfattelse, at det hele tiden skal være hemmelighedsfuldt. De stoler ikke på folk. I Tyskland er folk mere velkomne – også journalister. Her vil de hjælpe dig, hvis du vil lave en historie om noget, siger han. Han peger dog på, at det i de senere år er blevet mere lukket.
Sådan er det ikke i Danmark, og det vil Sebastian Stafford-Bloor huske. Det og Brøndbys larmende tilhængere lang tid før kampstart.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER