I chok over Brøndby-fans: Aldrig set i Tyskland

Der var smæk på, da Brøndby og FC København tørnede sammen søndag, og særligt én ting satte et stærkt indtryk hos en engelsk journalist, som var rejst til Danmark bare for at se den kamp.



Der findes ikke større danske klubkampe, end når Brøndby og FC København tørner sammen i Superligaen.

Begge hold har de mest larmende fans herhjemme, så der er garanti for en intenst stemning – både på og udenfor banen. Dette derby er kendt ude i fodboldlandskabet, og det var da også derfor, at Sebastian Stafford-Bloor var rejst til Danmark i sidste uge. 

Han arbejder som journalist hos det anerkendte internationale medie The Athletic, som laver en serie om rivaliseringer verden over, og det bragte altså Stafford-Bloor til Danmark.

Efter kampen fangede Tipsbladet ham over telefonen for at høre om hans oplevelse af det ypperste, som den danske fanscene kan diske op med, og han var decideret imponeret. 

– Det var meget interessant, lyder hans første indskydelse. 

– Atmosfæren var stærk. Jeg lærte om nogle af de ting, der sker med Brøndbys ejere og de problemer, der er med flerklubsejerskaber, så jeg forstår, at der er nogle elementer af det på stadion. Men det var et godt miljø, og det var en god fodboldkamp.

Han er meget interesseret i skandinavisk fankultur, som minder meget om den, der findes i Tyskland. Det er også det land, han er bosat i, så er der en, som kan sammenligne, så er det ham. 

Han kan melde, at han i søndags oplevede noget, som han aldrig har oplevet i Tyskland før. For at få den fulde oplevelse med ankom han på stadion to timer før kampstart, og hvad der mødte ham her, har siden sat sig fast.

– Det var interessant, for jeg ankom meget tidligt, fordi jeg gerne bruge så meget tid på stadion som muligt, og hele Sydsiden var fyldt, griner han og fortsætter:

– Det har jeg aldrig set i Tyskland. 

Det var dog ikke kun det, der skete på stadion, som gjorde et stort indtryk på ham. Fredag tog han turen ud på FC Københavns træningsanlæg – 10'eren – for at opleve noget så usædvanligt som en åben træning, hvor man som civil bare kan vade ind på træningsanlægget fra gaden af og se spillerne træne.

– Jeg bor i Tyskland nu, men jeg voksede op i England og har brugt størstedelen af min tid som journalist i engelsk fodbold, så idéen om bare at tage ud og se et træningspas var virkelig interessant.

Man kan høre overraskelsen over, at det var muligt, i hans stemme, for det er mission impossible i de to lande, han kender indgående – særligt i England.

– Det er et problem med engelsk fodbold, og engelsk fodbold har den opfattelse, at det hele tiden skal være hemmelighedsfuldt. De stoler ikke på folk. I Tyskland er folk mere velkomne – også journalister.  Her vil de hjælpe dig, hvis du vil lave en historie om noget, siger han. Han peger dog på, at det i de senere år er blevet mere lukket. 

Sådan er det ikke i Danmark, og det vil Sebastian Stafford-Bloor huske. Det og Brøndbys larmende tilhængere lang tid før kampstart.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



LIVE

LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie

Henter FC København-spiller

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæk Wass: Han filmede!

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Han er også færdig i FC København

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation