Der findes ikke større danske klubkampe, end når Brøndby og FC København tørner sammen i Superligaen.
Begge hold har de mest larmende fans herhjemme, så der er garanti for en intenst stemning – både på og udenfor banen. Dette derby er kendt ude i fodboldlandskabet, og det var da også derfor, at Sebastian Stafford-Bloor var rejst til Danmark i sidste uge.
Han arbejder som journalist hos det anerkendte internationale medie The Athletic, som laver en serie om rivaliseringer verden over, og det bragte altså Stafford-Bloor til Danmark.
Efter kampen fangede Tipsbladet ham over telefonen for at høre om hans oplevelse af det ypperste, som den danske fanscene kan diske op med, og han var decideret imponeret.
– Det var meget interessant, lyder hans første indskydelse.
– Atmosfæren var stærk. Jeg lærte om nogle af de ting, der sker med Brøndbys ejere og de problemer, der er med flerklubsejerskaber, så jeg forstår, at der er nogle elementer af det på stadion. Men det var et godt miljø, og det var en god fodboldkamp.
Han er meget interesseret i skandinavisk fankultur, som minder meget om den, der findes i Tyskland. Det er også det land, han er bosat i, så er der en, som kan sammenligne, så er det ham.
Han kan melde, at han i søndags oplevede noget, som han aldrig har oplevet i Tyskland før. For at få den fulde oplevelse med ankom han på stadion to timer før kampstart, og hvad der mødte ham her, har siden sat sig fast.
– Det var interessant, for jeg ankom meget tidligt, fordi jeg gerne bruge så meget tid på stadion som muligt, og hele Sydsiden var fyldt, griner han og fortsætter:
– Det har jeg aldrig set i Tyskland.
Det var dog ikke kun det, der skete på stadion, som gjorde et stort indtryk på ham. Fredag tog han turen ud på FC Københavns træningsanlæg – 10'eren – for at opleve noget så usædvanligt som en åben træning, hvor man som civil bare kan vade ind på træningsanlægget fra gaden af og se spillerne træne.
– Jeg bor i Tyskland nu, men jeg voksede op i England og har brugt størstedelen af min tid som journalist i engelsk fodbold, så idéen om bare at tage ud og se et træningspas var virkelig interessant.
Man kan høre overraskelsen over, at det var muligt, i hans stemme, for det er mission impossible i de to lande, han kender indgående – særligt i England.
– Det er et problem med engelsk fodbold, og engelsk fodbold har den opfattelse, at det hele tiden skal være hemmelighedsfuldt. De stoler ikke på folk. I Tyskland er folk mere velkomne – også journalister. Her vil de hjælpe dig, hvis du vil lave en historie om noget, siger han. Han peger dog på, at det i de senere år er blevet mere lukket.
Sådan er det ikke i Danmark, og det vil Sebastian Stafford-Bloor huske. Det og Brøndbys larmende tilhængere lang tid før kampstart.
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
FC København skriver kontrakt med juvel
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER