I chok over Brøndby-fans: Aldrig set i Tyskland

Der var smæk på, da Brøndby og FC København tørnede sammen søndag, og særligt én ting satte et stærkt indtryk hos en engelsk journalist, som var rejst til Danmark bare for at se den kamp.



Der findes ikke større danske klubkampe, end når Brøndby og FC København tørner sammen i Superligaen.

Begge hold har de mest larmende fans herhjemme, så der er garanti for en intenst stemning – både på og udenfor banen. Dette derby er kendt ude i fodboldlandskabet, og det var da også derfor, at Sebastian Stafford-Bloor var rejst til Danmark i sidste uge. 

Han arbejder som journalist hos det anerkendte internationale medie The Athletic, som laver en serie om rivaliseringer verden over, og det bragte altså Stafford-Bloor til Danmark.

Efter kampen fangede Tipsbladet ham over telefonen for at høre om hans oplevelse af det ypperste, som den danske fanscene kan diske op med, og han var decideret imponeret. 

– Det var meget interessant, lyder hans første indskydelse. 

– Atmosfæren var stærk. Jeg lærte om nogle af de ting, der sker med Brøndbys ejere og de problemer, der er med flerklubsejerskaber, så jeg forstår, at der er nogle elementer af det på stadion. Men det var et godt miljø, og det var en god fodboldkamp.

Han er meget interesseret i skandinavisk fankultur, som minder meget om den, der findes i Tyskland. Det er også det land, han er bosat i, så er der en, som kan sammenligne, så er det ham. 

Han kan melde, at han i søndags oplevede noget, som han aldrig har oplevet i Tyskland før. For at få den fulde oplevelse med ankom han på stadion to timer før kampstart, og hvad der mødte ham her, har siden sat sig fast.

– Det var interessant, for jeg ankom meget tidligt, fordi jeg gerne bruge så meget tid på stadion som muligt, og hele Sydsiden var fyldt, griner han og fortsætter:

– Det har jeg aldrig set i Tyskland. 

Det var dog ikke kun det, der skete på stadion, som gjorde et stort indtryk på ham. Fredag tog han turen ud på FC Københavns træningsanlæg – 10'eren – for at opleve noget så usædvanligt som en åben træning, hvor man som civil bare kan vade ind på træningsanlægget fra gaden af og se spillerne træne.

– Jeg bor i Tyskland nu, men jeg voksede op i England og har brugt størstedelen af min tid som journalist i engelsk fodbold, så idéen om bare at tage ud og se et træningspas var virkelig interessant.

Man kan høre overraskelsen over, at det var muligt, i hans stemme, for det er mission impossible i de to lande, han kender indgående – særligt i England.

– Det er et problem med engelsk fodbold, og engelsk fodbold har den opfattelse, at det hele tiden skal være hemmelighedsfuldt. De stoler ikke på folk. I Tyskland er folk mere velkomne – også journalister.  Her vil de hjælpe dig, hvis du vil lave en historie om noget, siger han. Han peger dog på, at det i de senere år er blevet mere lukket. 

Sådan er det ikke i Danmark, og det vil Sebastian Stafford-Bloor huske. Det og Brøndbys larmende tilhængere lang tid før kampstart.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Akut Rasmus Højlund-bekymring



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Jakob Poulsen maner til ro



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Færdig i Manchester City

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Simeone fatter det ikke

Han kan meget vel ende som en lille legende

Verdensstjerne roser Højlund

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Sejr sender AGF på guldkurs

Superliga-ekspert i svime over FCK

Kasper Dolberg i choktransfer?

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Blandt dette årtusindes bedste

Roser Superliga-træners søn

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Vejle snyder Randers i overtiden

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen