I det her tempo bliver han solgt for 25 mio!

Tipsbladet stiller skarpt på søndagens premierekamp på AGF's nye hjemmebane i det nordlige Århus, hvor modstanderen var AaB.



ÅRHUS (Tipsbladet)

AGF havde debut på den nye hjemmebane i Vejlby i det nordlige Århus, og udlægget kunne ikke have været bedre end et tidligt Patrick Mortensen-mål.

Hvordan gik det sidenhen for de to hold?

Det sætter Tipsbladet fokus på her.

AGF-AaB 4-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (20.)
2-0 Mikael Anderson (48.)
3-0 Patrick Mortensen50.)
4-0 Oumar Diakhité, selvmål (70′)

Kampens bedste:
AGF
Patrick Mortensen scorer to mål, men Tobias Bech fortjener kæmpe ros for dagens kamp, hvor han startede inde efter overraskende at have været på bænken i Haderslev i første runde.

Uwe Rösler var led og ked af at sætte Bech på bænken til Sønderjyske-kampen og gik langt for at rose forwarden for hans energiske indhop, da AGF var i undertal.

Og i dag var Tobias Bech alle vegne med en hovedrolle i AGF’s to første scoringer og en masse godt spil, hvor han gav AaB’erne hovedpine og må have efterladt et par forsvarsspillere godt og grundigt søsyge.

I et hele taget en flot og koncentreret indsats af AGF, der virkelig åbnede det nye stadion med bravour og gjorde deres til, at Vejlby skal være en træls kampdato på modstandernes kalender.

AaB
Ærlig talt, der er ikke rigtig nogen AaB’ere i denne kategori.

Vincent Müller reddede AaB fra en endnu større ydmygelse, uden at han var fejlfri eller specielt god.

Kampens værste:
Uha uha, AaB!

AaB-fansene trommede og dansede på livet løs i det ene hjørne, men spillerne var næstbedst i nærmest alt, der skete i dag i det nordlige Århus.

Kasper Davidsen og Mylian Jiménez fik ikke en fod til jorden i dag, og selv om 2-0 og 3-0 kom lige efter pausen, var det helt fra begyndelsen af kampen, Nicolai Poulsen og Kristian Arnstad sammen med Mikael Anderson ejede midtbanen.

Det er jo helt ok at tabe i Århus, det kommer flere hold til at gøre i foråret, men der var godt nok ikke meget bid eller den frygtløshed over AaB i dag, ligesom de fejlede igen og igen i det, der burde være ret ufarlige situationer.

Oumar Diakhité løber med den uflatterende titel som værst i dag for et rædselsfuldt dårligt selvmål, der altså ikke var uheldigt eller noget andet – det var bare monster-ringe.

Kampens detalje:
Det var fremragende arbejde af Mikael Anderson og Tobias Bech ved AGF’s 1-0-mål.

Først fik Anderson positioneret sig godt med en frisk stepover og så det hårde flade indlæg efter at have kigget op.

Så lader Tobias Bech den passere mellem benene, så Patrick Mortensen kan score et mål af samme, meget milde, sværhedsgrad som i sidste uge i Haderslev.

Bech var tilbage i startopstillingen efter en overraskende bænkeplads for en uge siden, mens Anderson nu har to mål og en assist i de to første kampe efter forlængelsen.

Det kan jo ikke skrives meget bedre, hvis man er AGF og Mikael Anderson – det var præcist det her, Anderson ville, og med de målinvolveringer er profilen i fuld gang med at betale tilbage for sit ekstra millionhonorar. Og han ender alligevel med at blive solgt for 25 millioner eller mere, hvis han fortsætter som i dag.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Stor derby-bøde til FC København

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det har man nok aldrig set før

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Har ikke ubegrænset kredit

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr