ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF havde debut på den nye hjemmebane i Vejlby i det nordlige Århus, og udlægget kunne ikke have været bedre end et tidligt Patrick Mortensen-mål.
Hvordan gik det sidenhen for de to hold?
Det sætter Tipsbladet fokus på her.
AGF-AaB 4-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (20.)
2-0 Mikael Anderson (48.)
3-0 Patrick Mortensen50.)
4-0 Oumar Diakhité, selvmål (70′)
Kampens bedste:
AGF
Patrick Mortensen scorer to mål, men Tobias Bech fortjener kæmpe ros for dagens kamp, hvor han startede inde efter overraskende at have været på bænken i Haderslev i første runde.
Uwe Rösler var led og ked af at sætte Bech på bænken til Sønderjyske-kampen og gik langt for at rose forwarden for hans energiske indhop, da AGF var i undertal.
Og i dag var Tobias Bech alle vegne med en hovedrolle i AGF’s to første scoringer og en masse godt spil, hvor han gav AaB’erne hovedpine og må have efterladt et par forsvarsspillere godt og grundigt søsyge.
I et hele taget en flot og koncentreret indsats af AGF, der virkelig åbnede det nye stadion med bravour og gjorde deres til, at Vejlby skal være en træls kampdato på modstandernes kalender.
AaB
Ærlig talt, der er ikke rigtig nogen AaB’ere i denne kategori.
Vincent Müller reddede AaB fra en endnu større ydmygelse, uden at han var fejlfri eller specielt god.
Kampens værste:
Uha uha, AaB!
AaB-fansene trommede og dansede på livet løs i det ene hjørne, men spillerne var næstbedst i nærmest alt, der skete i dag i det nordlige Århus.
Kasper Davidsen og Mylian Jiménez fik ikke en fod til jorden i dag, og selv om 2-0 og 3-0 kom lige efter pausen, var det helt fra begyndelsen af kampen, Nicolai Poulsen og Kristian Arnstad sammen med Mikael Anderson ejede midtbanen.
Det er jo helt ok at tabe i Århus, det kommer flere hold til at gøre i foråret, men der var godt nok ikke meget bid eller den frygtløshed over AaB i dag, ligesom de fejlede igen og igen i det, der burde være ret ufarlige situationer.
Oumar Diakhité løber med den uflatterende titel som værst i dag for et rædselsfuldt dårligt selvmål, der altså ikke var uheldigt eller noget andet – det var bare monster-ringe.
Kampens detalje:
Det var fremragende arbejde af Mikael Anderson og Tobias Bech ved AGF’s 1-0-mål.
Først fik Anderson positioneret sig godt med en frisk stepover og så det hårde flade indlæg efter at have kigget op.
Så lader Tobias Bech den passere mellem benene, så Patrick Mortensen kan score et mål af samme, meget milde, sværhedsgrad som i sidste uge i Haderslev.
Bech var tilbage i startopstillingen efter en overraskende bænkeplads for en uge siden, mens Anderson nu har to mål og en assist i de to første kampe efter forlængelsen.
Det kan jo ikke skrives meget bedre, hvis man er AGF og Mikael Anderson – det var præcist det her, Anderson ville, og med de målinvolveringer er profilen i fuld gang med at betale tilbage for sit ekstra millionhonorar. Og han ender alligevel med at blive solgt for 25 millioner eller mere, hvis han fortsætter som i dag.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
FC Midtjylland misser gylden chance
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT