ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF havde debut på den nye hjemmebane i Vejlby i det nordlige Århus, og udlægget kunne ikke have været bedre end et tidligt Patrick Mortensen-mål.
Hvordan gik det sidenhen for de to hold?
Det sætter Tipsbladet fokus på her.
AGF-AaB 4-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (20.)
2-0 Mikael Anderson (48.)
3-0 Patrick Mortensen50.)
4-0 Oumar Diakhité, selvmål (70′)
Kampens bedste:
AGF
Patrick Mortensen scorer to mål, men Tobias Bech fortjener kæmpe ros for dagens kamp, hvor han startede inde efter overraskende at have været på bænken i Haderslev i første runde.
Uwe Rösler var led og ked af at sætte Bech på bænken til Sønderjyske-kampen og gik langt for at rose forwarden for hans energiske indhop, da AGF var i undertal.
Og i dag var Tobias Bech alle vegne med en hovedrolle i AGF’s to første scoringer og en masse godt spil, hvor han gav AaB’erne hovedpine og må have efterladt et par forsvarsspillere godt og grundigt søsyge.
I et hele taget en flot og koncentreret indsats af AGF, der virkelig åbnede det nye stadion med bravour og gjorde deres til, at Vejlby skal være en træls kampdato på modstandernes kalender.
AaB
Ærlig talt, der er ikke rigtig nogen AaB’ere i denne kategori.
Vincent Müller reddede AaB fra en endnu større ydmygelse, uden at han var fejlfri eller specielt god.
Kampens værste:
Uha uha, AaB!
AaB-fansene trommede og dansede på livet løs i det ene hjørne, men spillerne var næstbedst i nærmest alt, der skete i dag i det nordlige Århus.
Kasper Davidsen og Mylian Jiménez fik ikke en fod til jorden i dag, og selv om 2-0 og 3-0 kom lige efter pausen, var det helt fra begyndelsen af kampen, Nicolai Poulsen og Kristian Arnstad sammen med Mikael Anderson ejede midtbanen.
Det er jo helt ok at tabe i Århus, det kommer flere hold til at gøre i foråret, men der var godt nok ikke meget bid eller den frygtløshed over AaB i dag, ligesom de fejlede igen og igen i det, der burde være ret ufarlige situationer.
Oumar Diakhité løber med den uflatterende titel som værst i dag for et rædselsfuldt dårligt selvmål, der altså ikke var uheldigt eller noget andet – det var bare monster-ringe.
Kampens detalje:
Det var fremragende arbejde af Mikael Anderson og Tobias Bech ved AGF’s 1-0-mål.
Først fik Anderson positioneret sig godt med en frisk stepover og så det hårde flade indlæg efter at have kigget op.
Så lader Tobias Bech den passere mellem benene, så Patrick Mortensen kan score et mål af samme, meget milde, sværhedsgrad som i sidste uge i Haderslev.
Bech var tilbage i startopstillingen efter en overraskende bænkeplads for en uge siden, mens Anderson nu har to mål og en assist i de to første kampe efter forlængelsen.
Det kan jo ikke skrives meget bedre, hvis man er AGF og Mikael Anderson – det var præcist det her, Anderson ville, og med de målinvolveringer er profilen i fuld gang med at betale tilbage for sit ekstra millionhonorar. Og han ender alligevel med at blive solgt for 25 millioner eller mere, hvis han fortsætter som i dag.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
AaB-krisen fortsætter
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT