I det her tempo bliver han solgt for 25 mio!

Tipsbladet stiller skarpt på søndagens premierekamp på AGF's nye hjemmebane i det nordlige Århus, hvor modstanderen var AaB.



ÅRHUS (Tipsbladet)

AGF havde debut på den nye hjemmebane i Vejlby i det nordlige Århus, og udlægget kunne ikke have været bedre end et tidligt Patrick Mortensen-mål.

Hvordan gik det sidenhen for de to hold?

Det sætter Tipsbladet fokus på her.

AGF-AaB 4-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (20.)
2-0 Mikael Anderson (48.)
3-0 Patrick Mortensen50.)
4-0 Oumar Diakhité, selvmål (70′)

Kampens bedste:
AGF
Patrick Mortensen scorer to mål, men Tobias Bech fortjener kæmpe ros for dagens kamp, hvor han startede inde efter overraskende at have været på bænken i Haderslev i første runde.

Uwe Rösler var led og ked af at sætte Bech på bænken til Sønderjyske-kampen og gik langt for at rose forwarden for hans energiske indhop, da AGF var i undertal.

Og i dag var Tobias Bech alle vegne med en hovedrolle i AGF’s to første scoringer og en masse godt spil, hvor han gav AaB’erne hovedpine og må have efterladt et par forsvarsspillere godt og grundigt søsyge.

I et hele taget en flot og koncentreret indsats af AGF, der virkelig åbnede det nye stadion med bravour og gjorde deres til, at Vejlby skal være en træls kampdato på modstandernes kalender.

AaB
Ærlig talt, der er ikke rigtig nogen AaB’ere i denne kategori.

Vincent Müller reddede AaB fra en endnu større ydmygelse, uden at han var fejlfri eller specielt god.

Kampens værste:
Uha uha, AaB!

AaB-fansene trommede og dansede på livet løs i det ene hjørne, men spillerne var næstbedst i nærmest alt, der skete i dag i det nordlige Århus.

Kasper Davidsen og Mylian Jiménez fik ikke en fod til jorden i dag, og selv om 2-0 og 3-0 kom lige efter pausen, var det helt fra begyndelsen af kampen, Nicolai Poulsen og Kristian Arnstad sammen med Mikael Anderson ejede midtbanen.

Det er jo helt ok at tabe i Århus, det kommer flere hold til at gøre i foråret, men der var godt nok ikke meget bid eller den frygtløshed over AaB i dag, ligesom de fejlede igen og igen i det, der burde være ret ufarlige situationer.

Oumar Diakhité løber med den uflatterende titel som værst i dag for et rædselsfuldt dårligt selvmål, der altså ikke var uheldigt eller noget andet – det var bare monster-ringe.

Kampens detalje:
Det var fremragende arbejde af Mikael Anderson og Tobias Bech ved AGF’s 1-0-mål.

Først fik Anderson positioneret sig godt med en frisk stepover og så det hårde flade indlæg efter at have kigget op.

Så lader Tobias Bech den passere mellem benene, så Patrick Mortensen kan score et mål af samme, meget milde, sværhedsgrad som i sidste uge i Haderslev.

Bech var tilbage i startopstillingen efter en overraskende bænkeplads for en uge siden, mens Anderson nu har to mål og en assist i de to første kampe efter forlængelsen.

Det kan jo ikke skrives meget bedre, hvis man er AGF og Mikael Anderson – det var præcist det her, Anderson ville, og med de målinvolveringer er profilen i fuld gang med at betale tilbage for sit ekstra millionhonorar. Og han ender alligevel med at blive solgt for 25 millioner eller mere, hvis han fortsætter som i dag.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby IF – Sønderjyske

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Harry Maguire ryger i skammekrogen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Nu reagerer Morten Krogh

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens