ÅRHUS (Tipsbladet)
AGF havde debut på den nye hjemmebane i Vejlby i det nordlige Århus, og udlægget kunne ikke have været bedre end et tidligt Patrick Mortensen-mål.
Hvordan gik det sidenhen for de to hold?
Det sætter Tipsbladet fokus på her.
AGF-AaB 4-0 (1-0)
1-0 Patrick Mortensen (20.)
2-0 Mikael Anderson (48.)
3-0 Patrick Mortensen50.)
4-0 Oumar Diakhité, selvmål (70′)
Kampens bedste:
AGF
Patrick Mortensen scorer to mål, men Tobias Bech fortjener kæmpe ros for dagens kamp, hvor han startede inde efter overraskende at have været på bænken i Haderslev i første runde.
Uwe Rösler var led og ked af at sætte Bech på bænken til Sønderjyske-kampen og gik langt for at rose forwarden for hans energiske indhop, da AGF var i undertal.
Og i dag var Tobias Bech alle vegne med en hovedrolle i AGF’s to første scoringer og en masse godt spil, hvor han gav AaB’erne hovedpine og må have efterladt et par forsvarsspillere godt og grundigt søsyge.
I et hele taget en flot og koncentreret indsats af AGF, der virkelig åbnede det nye stadion med bravour og gjorde deres til, at Vejlby skal være en træls kampdato på modstandernes kalender.
AaB
Ærlig talt, der er ikke rigtig nogen AaB’ere i denne kategori.
Vincent Müller reddede AaB fra en endnu større ydmygelse, uden at han var fejlfri eller specielt god.
Kampens værste:
Uha uha, AaB!
AaB-fansene trommede og dansede på livet løs i det ene hjørne, men spillerne var næstbedst i nærmest alt, der skete i dag i det nordlige Århus.
Kasper Davidsen og Mylian Jiménez fik ikke en fod til jorden i dag, og selv om 2-0 og 3-0 kom lige efter pausen, var det helt fra begyndelsen af kampen, Nicolai Poulsen og Kristian Arnstad sammen med Mikael Anderson ejede midtbanen.
Det er jo helt ok at tabe i Århus, det kommer flere hold til at gøre i foråret, men der var godt nok ikke meget bid eller den frygtløshed over AaB i dag, ligesom de fejlede igen og igen i det, der burde være ret ufarlige situationer.
Oumar Diakhité løber med den uflatterende titel som værst i dag for et rædselsfuldt dårligt selvmål, der altså ikke var uheldigt eller noget andet – det var bare monster-ringe.
Kampens detalje:
Det var fremragende arbejde af Mikael Anderson og Tobias Bech ved AGF’s 1-0-mål.
Først fik Anderson positioneret sig godt med en frisk stepover og så det hårde flade indlæg efter at have kigget op.
Så lader Tobias Bech den passere mellem benene, så Patrick Mortensen kan score et mål af samme, meget milde, sværhedsgrad som i sidste uge i Haderslev.
Bech var tilbage i startopstillingen efter en overraskende bænkeplads for en uge siden, mens Anderson nu har to mål og en assist i de to første kampe efter forlængelsen.
Det kan jo ikke skrives meget bedre, hvis man er AGF og Mikael Anderson – det var præcist det her, Anderson ville, og med de målinvolveringer er profilen i fuld gang med at betale tilbage for sit ekstra millionhonorar. Og han ender alligevel med at blive solgt for 25 millioner eller mere, hvis han fortsætter som i dag.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Kæmpe stjerne besøger København
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Sverige skal til VM
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW