I efteråret vil SIF have plads til færre tilskuere

Superliga-klubben Silkeborg IF er i gang med at forberede stadion til europæiske gruppekampe, og det betyder, at der bliver plads til færre tilskuere.



Der venter Silkeborg IF lidt af en lækkerbisken i efteråret, hvor klubben som minimum er sikret otte europæiske kampe.

To af de kampe er i Europa League-playoff og vil altså afgøre, om midtjyderne spiller i Europa League-gruppespillet eller må nøjes med Conference League-gruppespillet i efteråret.

Under alle omstændigheder er SIF klar til et europæisk gruppespil, og derfor er man også i gang med at klargøre sin hjemmebane, Jysk Park, til UEFA’s krav. 

Blandt andet er kunstgræsset ved at blive udskiftet, da det gamle var for slidt, og så er man også i gang med at forberede at sætte sæder op de steder på stadion, der er ståpladser.

– For at spille i et gruppespil er det en nødvendighed. Vi skal have monteret sæder, og arbejdet er i gang med det. De fysiske sæder leveres 1. august, og dermed bliver vi et all seater-stadion i efteråret, siger Kent Madsen til Tipsbladet.

Det betyder også, at SIF vil have plads til færre tilskuere i efteråret. Kravet fra UEFA er, at man skal have plads til minimum 8.000 tilskuer på det stadion, man spiller sine hjemmekampe i et europæisk gruppespil. Og det skal være siddende pladser.

SIF har aktuelt et stadion med plads til 10.000, men da der skal opsættes sæder, vil man ende med et stadion med plads til 8.000 siddende gæster.

– Så vil vi efterfølgende evaluere på, om sæderne skal afmonteres til en anden god gang, eller om vi skal fortsætte med dem og have en lidt lavere kapacitet. Det er jo sådan, at det tager to ståpladser for hvert sæde, der monteres. Og derfor bliver kapaciteten 8.000 tilskuere. Og nogle dage vil det nok være for lidt, siger Kent Madsen, der dog også kan lide ideen i at kunne tænde de røde lamper af og til:

– Det er lidt som i nattelivet, hvor man også helst vil ind det sted, der er stopfyldt. Vi ved godt, at der nogle dage kan være en større efterspørgsel på billetter – det så vi med mesterskabsspillet, da vi vandt medaljer, siger Kent Madsen, der dog også tror, at den offensive tilgang til spillet, SIF-holdet har, hjælper på det:

– Men det vigtigste er resultaterne. Folk vil jo gerne være der, hvor der er spænding. Det så man i mesterskabsslutspillet, ikke kun i SIF. 

Silkeborg IF og Kent Madsen finder den 2. august ud af, hvem man skal møde i Europa League-playoff. De kampe spilles den 18. og den 25. august. SIF er seedet til plyaoffrunden.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Frederik Birk bryder tavsheden

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

På vej til storklub

Spøger i kæmpeklub

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Solgt for 285 millioner

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien