I efteråret vil SIF have plads til færre tilskuere

Superliga-klubben Silkeborg IF er i gang med at forberede stadion til europæiske gruppekampe, og det betyder, at der bliver plads til færre tilskuere.



Der venter Silkeborg IF lidt af en lækkerbisken i efteråret, hvor klubben som minimum er sikret otte europæiske kampe.

To af de kampe er i Europa League-playoff og vil altså afgøre, om midtjyderne spiller i Europa League-gruppespillet eller må nøjes med Conference League-gruppespillet i efteråret.

Under alle omstændigheder er SIF klar til et europæisk gruppespil, og derfor er man også i gang med at klargøre sin hjemmebane, Jysk Park, til UEFA’s krav. 

Blandt andet er kunstgræsset ved at blive udskiftet, da det gamle var for slidt, og så er man også i gang med at forberede at sætte sæder op de steder på stadion, der er ståpladser.

– For at spille i et gruppespil er det en nødvendighed. Vi skal have monteret sæder, og arbejdet er i gang med det. De fysiske sæder leveres 1. august, og dermed bliver vi et all seater-stadion i efteråret, siger Kent Madsen til Tipsbladet.

Det betyder også, at SIF vil have plads til færre tilskuere i efteråret. Kravet fra UEFA er, at man skal have plads til minimum 8.000 tilskuer på det stadion, man spiller sine hjemmekampe i et europæisk gruppespil. Og det skal være siddende pladser.

SIF har aktuelt et stadion med plads til 10.000, men da der skal opsættes sæder, vil man ende med et stadion med plads til 8.000 siddende gæster.

– Så vil vi efterfølgende evaluere på, om sæderne skal afmonteres til en anden god gang, eller om vi skal fortsætte med dem og have en lidt lavere kapacitet. Det er jo sådan, at det tager to ståpladser for hvert sæde, der monteres. Og derfor bliver kapaciteten 8.000 tilskuere. Og nogle dage vil det nok være for lidt, siger Kent Madsen, der dog også kan lide ideen i at kunne tænde de røde lamper af og til:

– Det er lidt som i nattelivet, hvor man også helst vil ind det sted, der er stopfyldt. Vi ved godt, at der nogle dage kan være en større efterspørgsel på billetter – det så vi med mesterskabsspillet, da vi vandt medaljer, siger Kent Madsen, der dog også tror, at den offensive tilgang til spillet, SIF-holdet har, hjælper på det:

– Men det vigtigste er resultaterne. Folk vil jo gerne være der, hvor der er spænding. Det så man i mesterskabsslutspillet, ikke kun i SIF. 

Silkeborg IF og Kent Madsen finder den 2. august ud af, hvem man skal møde i Europa League-playoff. De kampe spilles den 18. og den 25. august. SIF er seedet til plyaoffrunden.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





TransferLIVE: Dansk talent scorer lang aftale




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

I dialog om dansk bomber

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub