I efteråret vil SIF have plads til færre tilskuere

Superliga-klubben Silkeborg IF er i gang med at forberede stadion til europæiske gruppekampe, og det betyder, at der bliver plads til færre tilskuere.



Der venter Silkeborg IF lidt af en lækkerbisken i efteråret, hvor klubben som minimum er sikret otte europæiske kampe.

To af de kampe er i Europa League-playoff og vil altså afgøre, om midtjyderne spiller i Europa League-gruppespillet eller må nøjes med Conference League-gruppespillet i efteråret.

Under alle omstændigheder er SIF klar til et europæisk gruppespil, og derfor er man også i gang med at klargøre sin hjemmebane, Jysk Park, til UEFA’s krav. 

Blandt andet er kunstgræsset ved at blive udskiftet, da det gamle var for slidt, og så er man også i gang med at forberede at sætte sæder op de steder på stadion, der er ståpladser.

– For at spille i et gruppespil er det en nødvendighed. Vi skal have monteret sæder, og arbejdet er i gang med det. De fysiske sæder leveres 1. august, og dermed bliver vi et all seater-stadion i efteråret, siger Kent Madsen til Tipsbladet.

Det betyder også, at SIF vil have plads til færre tilskuere i efteråret. Kravet fra UEFA er, at man skal have plads til minimum 8.000 tilskuer på det stadion, man spiller sine hjemmekampe i et europæisk gruppespil. Og det skal være siddende pladser.

SIF har aktuelt et stadion med plads til 10.000, men da der skal opsættes sæder, vil man ende med et stadion med plads til 8.000 siddende gæster.

– Så vil vi efterfølgende evaluere på, om sæderne skal afmonteres til en anden god gang, eller om vi skal fortsætte med dem og have en lidt lavere kapacitet. Det er jo sådan, at det tager to ståpladser for hvert sæde, der monteres. Og derfor bliver kapaciteten 8.000 tilskuere. Og nogle dage vil det nok være for lidt, siger Kent Madsen, der dog også kan lide ideen i at kunne tænde de røde lamper af og til:

– Det er lidt som i nattelivet, hvor man også helst vil ind det sted, der er stopfyldt. Vi ved godt, at der nogle dage kan være en større efterspørgsel på billetter – det så vi med mesterskabsspillet, da vi vandt medaljer, siger Kent Madsen, der dog også tror, at den offensive tilgang til spillet, SIF-holdet har, hjælper på det:

– Men det vigtigste er resultaterne. Folk vil jo gerne være der, hvor der er spænding. Det så man i mesterskabsslutspillet, ikke kun i SIF. 

Silkeborg IF og Kent Madsen finder den 2. august ud af, hvem man skal møde i Europa League-playoff. De kampe spilles den 18. og den 25. august. SIF er seedet til plyaoffrunden.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Hele holdet er trygge ved ham

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højbjerg overvejer stor beslutning

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kæmpe nyhed i udlandet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten