I efteråret vil SIF have plads til færre tilskuere

Superliga-klubben Silkeborg IF er i gang med at forberede stadion til europæiske gruppekampe, og det betyder, at der bliver plads til færre tilskuere.



Der venter Silkeborg IF lidt af en lækkerbisken i efteråret, hvor klubben som minimum er sikret otte europæiske kampe.

To af de kampe er i Europa League-playoff og vil altså afgøre, om midtjyderne spiller i Europa League-gruppespillet eller må nøjes med Conference League-gruppespillet i efteråret.

Under alle omstændigheder er SIF klar til et europæisk gruppespil, og derfor er man også i gang med at klargøre sin hjemmebane, Jysk Park, til UEFA’s krav. 

Blandt andet er kunstgræsset ved at blive udskiftet, da det gamle var for slidt, og så er man også i gang med at forberede at sætte sæder op de steder på stadion, der er ståpladser.

– For at spille i et gruppespil er det en nødvendighed. Vi skal have monteret sæder, og arbejdet er i gang med det. De fysiske sæder leveres 1. august, og dermed bliver vi et all seater-stadion i efteråret, siger Kent Madsen til Tipsbladet.

Det betyder også, at SIF vil have plads til færre tilskuere i efteråret. Kravet fra UEFA er, at man skal have plads til minimum 8.000 tilskuer på det stadion, man spiller sine hjemmekampe i et europæisk gruppespil. Og det skal være siddende pladser.

SIF har aktuelt et stadion med plads til 10.000, men da der skal opsættes sæder, vil man ende med et stadion med plads til 8.000 siddende gæster.

– Så vil vi efterfølgende evaluere på, om sæderne skal afmonteres til en anden god gang, eller om vi skal fortsætte med dem og have en lidt lavere kapacitet. Det er jo sådan, at det tager to ståpladser for hvert sæde, der monteres. Og derfor bliver kapaciteten 8.000 tilskuere. Og nogle dage vil det nok være for lidt, siger Kent Madsen, der dog også kan lide ideen i at kunne tænde de røde lamper af og til:

– Det er lidt som i nattelivet, hvor man også helst vil ind det sted, der er stopfyldt. Vi ved godt, at der nogle dage kan være en større efterspørgsel på billetter – det så vi med mesterskabsspillet, da vi vandt medaljer, siger Kent Madsen, der dog også tror, at den offensive tilgang til spillet, SIF-holdet har, hjælper på det:

– Men det vigtigste er resultaterne. Folk vil jo gerne være der, hvor der er spænding. Det så man i mesterskabsslutspillet, ikke kun i SIF. 

Silkeborg IF og Kent Madsen finder den 2. august ud af, hvem man skal møde i Europa League-playoff. De kampe spilles den 18. og den 25. august. SIF er seedet til plyaoffrunden.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Stor profil glad for Brøndby

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Det er et møghold!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Hele holdet er trygge ved ham

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Landstræner håber på Messi

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘Det er en gave for Danmark’

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’