Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.
Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.
Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.
– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.
– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.
AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:
– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
DAGENS SPILFORSLAG
Apati i Atlanta
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
OPTAKT
USA – Belgien
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
