– I FC København havde han kostet 90 millioner

AaB-bossen giver en opsang til norske klubber, efter at han ser store forskelle på dansk og norsk fodbold.



Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.

Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.

Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.

– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.

– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.

AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:

– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af ​​spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Mæhle kan hentes for spotpris

Arne Slot fyret af Liverpool

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent