– I FC København havde han kostet 90 millioner

AaB-bossen giver en opsang til norske klubber, efter at han ser store forskelle på dansk og norsk fodbold.



Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.

Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.

Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.

– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.

– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.

AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:

– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af ​​spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Hylder kæmpe FCM-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko