– I FC København havde han kostet 90 millioner

AaB-bossen giver en opsang til norske klubber, efter at han ser store forskelle på dansk og norsk fodbold.



Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.

Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.

Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.

– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.

– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.

AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:

– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af ​​spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA