– I FC København havde han kostet 90 millioner

AaB-bossen giver en opsang til norske klubber, efter at han ser store forskelle på dansk og norsk fodbold.



Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.

Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.

Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.

– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.

– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.

AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:

– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af ​​spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko