Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.
Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.
Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.
– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.
– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.
AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:
– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
