Inge Andre Olsen har været sportsdirektør i AaB i lidt over halvandet år, og forinden tilbragte nordmanden næsten et årti i samme rolle hos Stabæk i hjemlandet. Nu langer han kraftigt ud efter de norske klubber i et interview med Nettavisen.
Først og fremmest påpeger Inge Andre Olsen, at der er væsentlige forskelle på dansk og norsk fodbold, når det kommer til salg af talenter til udlandet.
Specifikt fremhæves en sag med Stabæk, der i sommer solgte 16-årige Antonio Nusa til Club Brugge for “blot” 25 millioner kroner, selvom han trods sin unge alder havde erfaring fra førsteholdet.
– Norske klubber skal være hårdere og mere bevidste om, hvad de vil have for deres spillere, og ikke give slip på talenter for småpenge, siger Inge Andre Olsen til Nettavisen.
– I FC København havde Nusa kostet 90 millioner, og ikke 25. Det er en god handel for Stabæk, men hvis en klub var kommet til FCK og tilbudt 25 millioner for et af landets største talenter, havde de bare grinet af dig og sendt dig ud af døren.
AaB-bossen erkender, at der er forskel på Stabæk og FC Københavns situationer, men peger på flere andre eksempler i norsk fodbold, hvor unge spillere er solgt for billigt, og tilføjer:
– Klubber kigger ofte til Norge for at finde unge talenter, i og med at man kan købe dem til billige penge. Der skulle ikke være nogen grund til, at en spansk spiller koster ti gange så meget som en nordmand, hvis kvaliteten af spilleren er den samme. Man skal lade være med at være så naive i norsk fodbold.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
