I svime over FCM-profil: Det er sgu verdensklasse

Per Frimann er meget begejstret over Dario Osorios præstation mod FC København - og særligt kantspillerens mål.



Han har i glimt vist prøver på sit enorme potentiale, og søndag udfoldede Dario Osorio sig for alvor mod FC København.

Chileren stod bag oplægget til Franculinos 1-0-scoring og nettede selv til 2-0 med en suveræn halvflugter. I nedtakten til opgøret på TV3+ var Per Frimann således også meget begejstret for Osorio.

– Det må nok blive sæsonens bedste mål. Men han har så stor betydning for FC Midtjylland. Nogle gange har man været lidt efter ham, fordi han måske mangler lidt af det taktiske og i det defensive, men de ting, han kan, er enestående simpelthen. Den her evne til at tiltrække folk, fordi han er god til at drible… Så kommer der flere folk på ham, og så er der andre steder, der opstår muligheder.

Han fortsatte sin begejstring for kantspillerens mål.

– Det, man skal bemærke, er den lethed, han sparker med. Han sparker oppe på midten af bolden, så den går i en snorlige retning. Jeg vil sige, at det tekniske niveau, hvor han er i fuld balance, men egentlig også er afslappet, er bare virkelig lækkert.

Frimann har indtil nu tvivlet, når han i hjemlandet er blevet kaldt for god til Superligaen, men præstationer som denne kan være med til at ændre på opfattelsen af Osorio.

– Vi kan godt se, hvor god han er. Vi kan godt se, at han er en god fodboldspiller. Men hvor er overliggeren? Vi hører meget om fra Chile, at de synes, han er for god til Superligaen. Det har vi savnet at se, men så ser du sådan et mål og tænker: "Det er sgu da verdensklasse."

I afspilleren over artiklen kan du se Dario Osorios kasse.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afslører samtale med Roony Bardghji

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Offentliggøres i dag