AGF – FC Midtjylland 2-3 (1-1)
1-0 Patrick Mortensen (9.)
1-1 Cho Gue-sung (45.)
1-2 Lee Han-beom (47.)
2-2 Patrick Mortensen (80.)
2-3 Charles (90.)
Kampens bedste:
AGF:
Hvis man skal prøve at sætte ord på, hvor god Mikael Anderson er, når han spiller mod FC Midtjylland i forhold til andre modstandere, kan det nok bedst beskrives sådan her:
I Super Mario kan man løbe ind i en stjerne og blive uovervindelig i en periode og smadre alt og alle. For Mikael Anderson er det, som om han har aktiveret en stjerne i de 90 minutter, når han møder FCM.
Søndag var han helt, helt fantastisk mod sin tidligere klub. Det var ham, der vandt et straffespark, som Patrick Mortensen scorede på i første halvleg, og i det hele taget funklede han i opgøret, hvor han driblede rundt om FCM efter behag, havde mange gode afslutninger og strålende indlæg. En forrygende kamp af islændingen, der også burde have fået en assist på en klasseaflevering til Felix Beijmo i anden halvleg.
FC Midtjylland:
Målmand Jonas Lössl fortjener stor ros. Nok var han lidt usikker som sweeper-keeper i første halvleg, men han havde en stribe gode redninger i opgøret, hvor ingen var bedre end den refleksredning, han havde på Patrick Mortensen i anden halvleg.
Kunne intet gøre ved de to straffesparksscoringer. Og så var han sikker i luftspillet. Imponerende kamp af keeperen.
Kampens værste:
Der var nok at vælge imellem efter de første 30 minutter af opgøret, men så fik FC Midtjylland også bedre fat i kampen. Men det var et problem for holdet, at man benyttede Ola Brynhildsen som højre wing back, for han var udspillet på alle leder og kanter i de første 30 minutter.
Det var hård kost for den tidligere Molde-angriber, der var flyttet ned som wing back, og derfor er det en formildende omstændighed. Men god, det var Brynhildsen altså ikke.
Vi må naturligvis også lige nævne Paulinho – det er jo torskedumt at få rødt kort, når man er foran 2-1.
Alligevel går prisen til manden, der skabte mest ravage: Sverrir Ingi Ingason. Han kostede FCM over 20 millioner kroner, men har indtil nu ikke været investeringen værd. I første halvleg begik han et klodset straffespark på Mikael Anderson, og i anden halvleg begik han et klodset straffespark på Nicolai Poulsen. Begge forseelser gav gult kort, og begge forseelser gav mål. Idiotisk lavet af så rutineret en spiller.
Kampens detalje:
Med tre højre backs ude grundet skader og karantæne valgte Thomas Thomasberg at stille op med en trebackkæde i stedet for den sædvanlige firebackkæde i forsvaret. Det var ikke en god beslutning.
Det tog ni minutter, før Mikael Anderson efter en bande med Patrick Mortensen var helt fri bag en tung bagkæde, der stod alt for langt fremme. Og så nedlagde landsmand Sverrir Ingi Ingason ham i feltet: Straffespark og mål af Patrick Mortensen.
Det var en taktisk fejldisposition af Thomas Thomasberg, og Ola Brynhildsen var helt væk som højre wing back over for en sprudlende Mikael Anderson.
Efter 24 minutter af opgøret gik Thomas Thomasberg over til en 4-4-2 – det var omvendt en god beslutning, for FCM fik stoppet blødningen, og godt 25 minutter senere var man foran med 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TOPNYHED
I chok over Tottenham
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE