Ikke i tvivl: Jeg vil forlænge med FCK

Den mangeårige FC København-spiller Peter Ankersen er klar på at forlænge sin aftale med “løverne”, siger han i et interview med Tipsbladet.



Tipsbladet på Frederiksberg. 

Han har spillet mere end 250 kampe for FC København og været med til at vinde fem danske mesterskaber og fire pokaltitler, så der er ingen tvivl om, at Peter Ankersen er mere end en parentes i “løvernes” historie. Måske lakker højrebackens tid i hovedstadsklubben dog mod enden.

Til sommer udløber den tidligere landsholdsspillers kontrakt med FC København, og allerede fra 1. januar kan han derfor forhandle med andre klubber om et sommerskifte.

Selv er Peter Ankersen klar i mælet om, at han gerne vil forlænge, men dialogen mellem parterne er ikke for alvor sparket i gang.

– Dialog vil jeg ikke kalde det, men det er klart, at jeg er interesseret i at få afklaret min fremtid. Man kan sige, at nu kommer der en vinterpause, hvor jeg går ud fra, at FCK også er begyndt at se frem mod sommerens vindue, og hvordan truppen skal se ud.

– Så må de træffe en beslutning, om det skal være det ene eller det andet. Jeg har ikke lagt skjul på, hvad mine tanker er, og hvad jeg gerne vil, og så er det ligesom op til dem at beslutte, om de vil eller ej, siger Peter Ankersen i et interview med Tipsbladet i kælderen på FC Københavns træningsanlæg.

Og det er at blive i FC København?

– Ja, det har jeg ikke lagt skjul på. Jeg vil gerne blive her, men som sagt er det ikke op til mig. Jeg kan kun påvirke det via mine præstationer på banen, og det taler for sig selv.

Du er 33 år og har formentlig nogle år tilbage på topplan. Kunne du godt tænke dig at forlænge og stoppe karrieren som FC København-spiller?

– Jeg vil sige det sådan, at som tingene er lige nu, er det et ønskescenarie, at jeg kan være her nogle år endnu og så måske stoppe. Men omvendt, så hvis klubben ikke vælger at forlænge med mig, finder jeg et andet sted at spille, lyder det fra Peter Ankersen.

Det er et lukket kapitel
Som sagt har Peter Ankersen nået en masse kampe for FC København, men de seneste to år er tingene ikke gået snorlige. I starten af efteråret 2022 røg han helt ud af truppen i et par kampe, og dengang blev det ikke til meget spilletid i grundspillet.

Denne sæson har budt på mere spilletid, ikke mindst i Champions League, hvor han er startet inde i de seneste tre kampe.

– Jamen altså… Det var jo nogle ting, jeg ikke kunne gøre det store ved, da der var den anden træner (Jess Thorup, red.), der valgte at sætte mig ud. Der valgte jeg bare at tie stille og gøre mine ting og holde mig klar.

– Så kom en ny træner (Jacob Neestrup, red.) og tog mig med ind i truppen, og så skulle jeg bevise mig. Da jeg fik chancen, så greb jeg den, og det har gjort, at jeg er med inde igen nu. Specielt i den her sæson har jeg spillet meget, og det må være fordi træneren kan lide det, han ser.

Er det hårdt at være inde og ude af truppen, som du har været over de seneste år?

– Der er jo ingen tvivl om, at jeg gerne vil spille alle kampene, men når tingene har været, som de har været, er det ikke noget, jeg har dvælet ved. Jeg har ikke sagt, “det var urimeligt” og så videre. I bund og grund ved jeg ikke engang, hvad der var grunden til, at jeg røg ud, og jeg bryder heller ikke mit hoved med det længere. Det er et lukket kapitel, og nu er vi kommet videre. Indtil videre er det heldigvis lykkeligt, siger Peter Ankersen.

I den indeværende sæson har Peter Ankersen spillet 14 kampe for FC København. Han kan komme i aktion igen lørdag, når FCK møder Viborg FF.





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

OB – FC Fredericia

Viborg FF – AGF

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vejle Boldklub – Randers FC

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Blandt dette årtusindes bedste

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Afslører særlig Thomas Frank-detalje