Tipsbladet på Frederiksberg.
Han har spillet mere end 250 kampe for FC København og været med til at vinde fem danske mesterskaber og fire pokaltitler, så der er ingen tvivl om, at Peter Ankersen er mere end en parentes i “løvernes” historie. Måske lakker højrebackens tid i hovedstadsklubben dog mod enden.
Til sommer udløber den tidligere landsholdsspillers kontrakt med FC København, og allerede fra 1. januar kan han derfor forhandle med andre klubber om et sommerskifte.
Selv er Peter Ankersen klar i mælet om, at han gerne vil forlænge, men dialogen mellem parterne er ikke for alvor sparket i gang.
– Dialog vil jeg ikke kalde det, men det er klart, at jeg er interesseret i at få afklaret min fremtid. Man kan sige, at nu kommer der en vinterpause, hvor jeg går ud fra, at FCK også er begyndt at se frem mod sommerens vindue, og hvordan truppen skal se ud.
– Så må de træffe en beslutning, om det skal være det ene eller det andet. Jeg har ikke lagt skjul på, hvad mine tanker er, og hvad jeg gerne vil, og så er det ligesom op til dem at beslutte, om de vil eller ej, siger Peter Ankersen i et interview med Tipsbladet i kælderen på FC Københavns træningsanlæg.
Og det er at blive i FC København?
– Ja, det har jeg ikke lagt skjul på. Jeg vil gerne blive her, men som sagt er det ikke op til mig. Jeg kan kun påvirke det via mine præstationer på banen, og det taler for sig selv.
Du er 33 år og har formentlig nogle år tilbage på topplan. Kunne du godt tænke dig at forlænge og stoppe karrieren som FC København-spiller?
– Jeg vil sige det sådan, at som tingene er lige nu, er det et ønskescenarie, at jeg kan være her nogle år endnu og så måske stoppe. Men omvendt, så hvis klubben ikke vælger at forlænge med mig, finder jeg et andet sted at spille, lyder det fra Peter Ankersen.
Det er et lukket kapitel
Som sagt har Peter Ankersen nået en masse kampe for FC København, men de seneste to år er tingene ikke gået snorlige. I starten af efteråret 2022 røg han helt ud af truppen i et par kampe, og dengang blev det ikke til meget spilletid i grundspillet.
Denne sæson har budt på mere spilletid, ikke mindst i Champions League, hvor han er startet inde i de seneste tre kampe.
– Jamen altså… Det var jo nogle ting, jeg ikke kunne gøre det store ved, da der var den anden træner (Jess Thorup, red.), der valgte at sætte mig ud. Der valgte jeg bare at tie stille og gøre mine ting og holde mig klar.
– Så kom en ny træner (Jacob Neestrup, red.) og tog mig med ind i truppen, og så skulle jeg bevise mig. Da jeg fik chancen, så greb jeg den, og det har gjort, at jeg er med inde igen nu. Specielt i den her sæson har jeg spillet meget, og det må være fordi træneren kan lide det, han ser.
Er det hårdt at være inde og ude af truppen, som du har været over de seneste år?
– Der er jo ingen tvivl om, at jeg gerne vil spille alle kampene, men når tingene har været, som de har været, er det ikke noget, jeg har dvælet ved. Jeg har ikke sagt, “det var urimeligt” og så videre. I bund og grund ved jeg ikke engang, hvad der var grunden til, at jeg røg ud, og jeg bryder heller ikke mit hoved med det længere. Det er et lukket kapitel, og nu er vi kommet videre. Indtil videre er det heldigvis lykkeligt, siger Peter Ankersen.
I den indeværende sæson har Peter Ankersen spillet 14 kampe for FC København. Han kan komme i aktion igen lørdag, når FCK møder Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
