Tipsbladet på Frederiksberg.
Han har spillet mere end 250 kampe for FC København og været med til at vinde fem danske mesterskaber og fire pokaltitler, så der er ingen tvivl om, at Peter Ankersen er mere end en parentes i “løvernes” historie. Måske lakker højrebackens tid i hovedstadsklubben dog mod enden.
Til sommer udløber den tidligere landsholdsspillers kontrakt med FC København, og allerede fra 1. januar kan han derfor forhandle med andre klubber om et sommerskifte.
Selv er Peter Ankersen klar i mælet om, at han gerne vil forlænge, men dialogen mellem parterne er ikke for alvor sparket i gang.
– Dialog vil jeg ikke kalde det, men det er klart, at jeg er interesseret i at få afklaret min fremtid. Man kan sige, at nu kommer der en vinterpause, hvor jeg går ud fra, at FCK også er begyndt at se frem mod sommerens vindue, og hvordan truppen skal se ud.
– Så må de træffe en beslutning, om det skal være det ene eller det andet. Jeg har ikke lagt skjul på, hvad mine tanker er, og hvad jeg gerne vil, og så er det ligesom op til dem at beslutte, om de vil eller ej, siger Peter Ankersen i et interview med Tipsbladet i kælderen på FC Københavns træningsanlæg.
Og det er at blive i FC København?
– Ja, det har jeg ikke lagt skjul på. Jeg vil gerne blive her, men som sagt er det ikke op til mig. Jeg kan kun påvirke det via mine præstationer på banen, og det taler for sig selv.
Du er 33 år og har formentlig nogle år tilbage på topplan. Kunne du godt tænke dig at forlænge og stoppe karrieren som FC København-spiller?
– Jeg vil sige det sådan, at som tingene er lige nu, er det et ønskescenarie, at jeg kan være her nogle år endnu og så måske stoppe. Men omvendt, så hvis klubben ikke vælger at forlænge med mig, finder jeg et andet sted at spille, lyder det fra Peter Ankersen.
Det er et lukket kapitel
Som sagt har Peter Ankersen nået en masse kampe for FC København, men de seneste to år er tingene ikke gået snorlige. I starten af efteråret 2022 røg han helt ud af truppen i et par kampe, og dengang blev det ikke til meget spilletid i grundspillet.
Denne sæson har budt på mere spilletid, ikke mindst i Champions League, hvor han er startet inde i de seneste tre kampe.
– Jamen altså… Det var jo nogle ting, jeg ikke kunne gøre det store ved, da der var den anden træner (Jess Thorup, red.), der valgte at sætte mig ud. Der valgte jeg bare at tie stille og gøre mine ting og holde mig klar.
– Så kom en ny træner (Jacob Neestrup, red.) og tog mig med ind i truppen, og så skulle jeg bevise mig. Da jeg fik chancen, så greb jeg den, og det har gjort, at jeg er med inde igen nu. Specielt i den her sæson har jeg spillet meget, og det må være fordi træneren kan lide det, han ser.
Er det hårdt at være inde og ude af truppen, som du har været over de seneste år?
– Der er jo ingen tvivl om, at jeg gerne vil spille alle kampene, men når tingene har været, som de har været, er det ikke noget, jeg har dvælet ved. Jeg har ikke sagt, “det var urimeligt” og så videre. I bund og grund ved jeg ikke engang, hvad der var grunden til, at jeg røg ud, og jeg bryder heller ikke mit hoved med det længere. Det er et lukket kapitel, og nu er vi kommet videre. Indtil videre er det heldigvis lykkeligt, siger Peter Ankersen.
I den indeværende sæson har Peter Ankersen spillet 14 kampe for FC København. Han kan komme i aktion igen lørdag, når FCK møder Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
