Ikke i tvivl: Kan sælges for omkring af 100 mio.

Ifølge Stig Tøfting kan FC København allerede denne vinter få omkring 100 millioner kroner for svenske Roony Bardghji, hvis man ønsker det.



Han har kun spillet én førsteholdskamp og spiller senere søndag sin sidste førsteholdskamp på denne side af vinterpausen, og hvem ved om det også bliver de sidste for svenske Roony Bardghji.

Stortalentet, 16 år, kom til FCK for halvandet år siden fra Malmö FF, og han skrev for et år siden under på sin første aftale. 

Siden har det handlet om, at han skulle blive 16, før han kunne spille i Superligaen, go da han så blev det, spillede han også for førsteholdet. 

Mod AGF viste Roony Bardghji glimrende ting, og ifølge Stig Tøfting er der ingen tvivl om, at FCK allerede i januar kan sælge stortalentet for enorme summer, hvis man ønsker det.

– Med de få minutter, jeg har set ham spille, er jeg ikke i tvivl om, at vil FCK sælge henover vinterpausen, er det i nærheden af 100 mio, for der har været mange klubber, som har været interesseret, inden han kom til FCK, siger Stig Tøfting i 3+ optakten til opgøret mellem AaB og FCK.

Kennet Emil Petersen stemmer i med tanke på svenskerens første kamp.

– Han var god. Det, der var mest iøjnefaldende for mig, var de beslutninger, han traf. Han har blandt andet en, hvor mange 16-årige bare ville klappe på kassen. Han tager lige et træk ind og så forsøger at få en bedre position. Han er direkte, fræk og kæk og alligevel med meget høj kvalitet i det, han lavede. Det var en vanvittig flot debut af en 16-årig, siger den tidligere forsvarsspiller.

Ifølge B.T. holder blandt andre Chelsea øje med svenskeren og har gjort det over en længere periode.

Det er 18.00 fra Aalborg, at Roony Bardghji skal forsøge at fortsætte det gode spil.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

I dialog om dansk bomber

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM i tal: Så vildt har det været

Åbner op for sommertransfer

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne