Ikke i tvivl: Kan sælges for omkring af 100 mio.

Ifølge Stig Tøfting kan FC København allerede denne vinter få omkring 100 millioner kroner for svenske Roony Bardghji, hvis man ønsker det.



Han har kun spillet én førsteholdskamp og spiller senere søndag sin sidste førsteholdskamp på denne side af vinterpausen, og hvem ved om det også bliver de sidste for svenske Roony Bardghji.

Stortalentet, 16 år, kom til FCK for halvandet år siden fra Malmö FF, og han skrev for et år siden under på sin første aftale. 

Siden har det handlet om, at han skulle blive 16, før han kunne spille i Superligaen, go da han så blev det, spillede han også for førsteholdet. 

Mod AGF viste Roony Bardghji glimrende ting, og ifølge Stig Tøfting er der ingen tvivl om, at FCK allerede i januar kan sælge stortalentet for enorme summer, hvis man ønsker det.

– Med de få minutter, jeg har set ham spille, er jeg ikke i tvivl om, at vil FCK sælge henover vinterpausen, er det i nærheden af 100 mio, for der har været mange klubber, som har været interesseret, inden han kom til FCK, siger Stig Tøfting i 3+ optakten til opgøret mellem AaB og FCK.

Kennet Emil Petersen stemmer i med tanke på svenskerens første kamp.

– Han var god. Det, der var mest iøjnefaldende for mig, var de beslutninger, han traf. Han har blandt andet en, hvor mange 16-årige bare ville klappe på kassen. Han tager lige et træk ind og så forsøger at få en bedre position. Han er direkte, fræk og kæk og alligevel med meget høj kvalitet i det, han lavede. Det var en vanvittig flot debut af en 16-årig, siger den tidligere forsvarsspiller.

Ifølge B.T. holder blandt andre Chelsea øje med svenskeren og har gjort det over en længere periode.

Det er 18.00 fra Aalborg, at Roony Bardghji skal forsøge at fortsætte det gode spil.







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’