Ikke i tvivl: Kan sælges for omkring af 100 mio.

Ifølge Stig Tøfting kan FC København allerede denne vinter få omkring 100 millioner kroner for svenske Roony Bardghji, hvis man ønsker det.



Han har kun spillet én førsteholdskamp og spiller senere søndag sin sidste førsteholdskamp på denne side af vinterpausen, og hvem ved om det også bliver de sidste for svenske Roony Bardghji.

Stortalentet, 16 år, kom til FCK for halvandet år siden fra Malmö FF, og han skrev for et år siden under på sin første aftale. 

Siden har det handlet om, at han skulle blive 16, før han kunne spille i Superligaen, go da han så blev det, spillede han også for førsteholdet. 

Mod AGF viste Roony Bardghji glimrende ting, og ifølge Stig Tøfting er der ingen tvivl om, at FCK allerede i januar kan sælge stortalentet for enorme summer, hvis man ønsker det.

– Med de få minutter, jeg har set ham spille, er jeg ikke i tvivl om, at vil FCK sælge henover vinterpausen, er det i nærheden af 100 mio, for der har været mange klubber, som har været interesseret, inden han kom til FCK, siger Stig Tøfting i 3+ optakten til opgøret mellem AaB og FCK.

Kennet Emil Petersen stemmer i med tanke på svenskerens første kamp.

– Han var god. Det, der var mest iøjnefaldende for mig, var de beslutninger, han traf. Han har blandt andet en, hvor mange 16-årige bare ville klappe på kassen. Han tager lige et træk ind og så forsøger at få en bedre position. Han er direkte, fræk og kæk og alligevel med meget høj kvalitet i det, han lavede. Det var en vanvittig flot debut af en 16-årig, siger den tidligere forsvarsspiller.

Ifølge B.T. holder blandt andre Chelsea øje med svenskeren og har gjort det over en længere periode.

Det er 18.00 fra Aalborg, at Roony Bardghji skal forsøge at fortsætte det gode spil.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Freiburg – Braga

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’