Ikke imponeret af FCM: Det her bliver et mellem-år

Ifølge Viaplay-eksperter tyder meget på, at FC Midtjylland ikke kommer til at blande sig i kampen om det danske mesterskab i denne sæson.



Efter syv spillerunder af Superliga-sæsonen ser FC Midtjylland allerede ud til at være blevet hægtet af guldkampen, idet 'Ulvene' går ind til landskampspausen på sjettepladsen, otte point efter topholdet FC København. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Ken Ilsø bør Superliga-klubben fra Herning og Ikast allerede nu indse, at den igangværende sæson ikke kommer til at blive et stort triumftog. 

– Jeg tror, at FC Midtjylland nok skal acceptere, at det her bliver et mellem-år. Rimeligt sent har man også indset, at man også måske ikke havde en god nok trup. Man har indhentet en masse nye spillere, lyder det fra Ken Ilsø. 

– Jeg synes, at det vi ser fra dem på banen i dag (i søndags, red.),egentlig er ganske godt, taget i betragtning af, at de også har en del nye spillere med. Men overall, de er også ude af Europa allerede, så FC Midtjylland skal regne med et mellem-år. 

FC Midtjylland nåede at foretage flere store indkøb i transfervinduets sidste dag, og Ken Ilsø peger på Ola Brynhildsen som en af de nye spillere, der kan blive vigtig for FC Midtjylland i denne sæson. 

Også Per Frimann har svært ved at se, at FC Midtjylland formår at kæmpe med om guldet i denne sæson. 

– Det er jo fristende at sige, at det er slut i forhold til det danske mesterskab. Vi kan også se på deres målscore, som hedder 7-10. Altså, de skal selvfølgelig score flere mål. Og de skal have det til at hænge endnu bedre sammen. Der mangler en form for kontrol og styring på spillet, synes jeg nogle gange, lyder det fra Per Frimann. 

FC Midtjylland spiller igen på fredag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Viborg.

Se hele analysen af FC Midtjylland i afspilleren over artiklen. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Målfattigt på Vestegnen

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kæmpe transfer under opsejling

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Silkeborg IF – FC København

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Sporting ringede – Helenius tog i biografen