Efter syv spillerunder af Superliga-sæsonen ser FC Midtjylland allerede ud til at være blevet hægtet af guldkampen, idet 'Ulvene' går ind til landskampspausen på sjettepladsen, otte point efter topholdet FC København.
Og ifølge Viaplay-ekspert Ken Ilsø bør Superliga-klubben fra Herning og Ikast allerede nu indse, at den igangværende sæson ikke kommer til at blive et stort triumftog.
– Jeg tror, at FC Midtjylland nok skal acceptere, at det her bliver et mellem-år. Rimeligt sent har man også indset, at man også måske ikke havde en god nok trup. Man har indhentet en masse nye spillere, lyder det fra Ken Ilsø.
– Jeg synes, at det vi ser fra dem på banen i dag (i søndags, red.),egentlig er ganske godt, taget i betragtning af, at de også har en del nye spillere med. Men overall, de er også ude af Europa allerede, så FC Midtjylland skal regne med et mellem-år.
FC Midtjylland nåede at foretage flere store indkøb i transfervinduets sidste dag, og Ken Ilsø peger på Ola Brynhildsen som en af de nye spillere, der kan blive vigtig for FC Midtjylland i denne sæson.
Også Per Frimann har svært ved at se, at FC Midtjylland formår at kæmpe med om guldet i denne sæson.
– Det er jo fristende at sige, at det er slut i forhold til det danske mesterskab. Vi kan også se på deres målscore, som hedder 7-10. Altså, de skal selvfølgelig score flere mål. Og de skal have det til at hænge endnu bedre sammen. Der mangler en form for kontrol og styring på spillet, synes jeg nogle gange, lyder det fra Per Frimann.
FC Midtjylland spiller igen på fredag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Viborg.
Se hele analysen af FC Midtjylland i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER