HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa brækkede for halvanden måneds tid siden næsen i en kamp mod FC Nordsjælland, og siden var den erfarne polske angriber indskifter i flere kampe, selv om han iført en beskyttende maske var fit for fight.
I forrige runde var Buksa tilbage i startopstillingen mod AGF og spillede en fornuftig kamp med godt presspil men brændte også en voldsomt stor chance til sidst.
Torsdag scorede Buksa så to mål mod FC København, og den polske landsholdsspiller var særdeles tilfreds og glad efter kampen, hvor han også havde overskud til at fortælle, at han været utilfreds med turen på bænken.
– Omkring de her kampe, hvor jeg ikke var i startopstillingen, der vil jeg ikke fortælle om de samtaler, jeg havde med træneren. Men han ved, hvad min tilgang til det var, siger Adam Buksa.

– I sidste ende er jeg glad for at være tilbage og tilbage på listen over målscorere. For det er det, jeg er kommet hertil for, ikke for at sidde på bænken. Jeg er her for at være på banen og for at score. Og det er jeg glad for at have gjort, siger FCM-angriberen.
Han var glad for de to mål efter afbrænderen mod AGF, men den lå ikke så tungt på angriberen, mente han selv efter FCK-sejren.
– Det er jeg helt sikkert. Det er klart, at jeg kommer til at score på alle de chancer, jeg får. Jeg er også ret sikker på, at selv Messi og Cristiano Ronaldo ikke gør det, så jeg vil ikke mene, det er helt skørt, at jeg brændte nogle chancer, siger Adam Buksa med et smil.
– Men hver gang, jeg går på banen, vil jeg gerne score og hjælpe holdet til at vinde kampe, præcis som i dag. Vi skal nyde det, og i morgen forbereder vi os på næste kamp. Det er kun ét slag, vi har vundet, der er seks tilbage.
Vil spille på sine evner
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for Buksas bidrag både mod AGF og FC Midtjylland, hvor FCM-chefen havde prioriteret erfaring efter en ekstremt dårlig FCM-indsats mod Randers for to uger siden.
Men Buksa har ikke lyst til at spille på sin erfaring frem for sine evner.
– Erfaring er af faktorerne, der kan beskrive en spiller, men jeg mener ikke, den definerer, hvordan startopstillingen til en kamp skal være. I sidste ende handler det om kvalitet. Erfaring kan hjælpe til tider, men hvis man er i form, er det ligegyldigt, om man er ung eller gammel. Når jeg får chancen af træneren, hvilket jeg håber på i hver kamp fra nu af, vil jeg vise, det er på kvaliteten, ikke på erfaringen eller fordi, jeg er gammel, for det er jeg ikke, siger Adam Buksa, der var glad for at se FC Midtjylland satse i slutfasen mod FC København, blandt andet med en indskiftning af Franculino.
– Vi ville vinde kampen, uafgjort havde ikke været et godt resultat for os. Det var lidt risikabelt, for København var også farlige på kontraløb, og de havde boldbesiddelse, så det var ikke sådan, at de var presset ned i deres eget felt af os. Det var en åben kamp, og det var risikabelt, men man må løbe risici for at vinde denne type kampe, siger Adam Buksa.
Adam Buksa er på ni Superliga-scoringer efter de to mål mod FC København.
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
