– Ikke kommet for at sidde på bænken

Adam Buksa er glad for at være dobbelt målscorer mod FC København og ikke mindst for at være tilbage i startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa brækkede for halvanden måneds tid siden næsen i en kamp mod FC Nordsjælland, og siden var den erfarne polske angriber indskifter i flere kampe, selv om han iført en beskyttende maske var fit for fight.

I forrige runde var Buksa tilbage i startopstillingen mod AGF og spillede en fornuftig kamp med godt presspil men brændte også en voldsomt stor chance til sidst.

Torsdag scorede Buksa så to mål mod FC København, og den polske landsholdsspiller var særdeles tilfreds og glad efter kampen, hvor han også havde overskud til at fortælle, at han været utilfreds med turen på bænken.

– Omkring de her kampe, hvor jeg ikke var i startopstillingen, der vil jeg ikke fortælle om de samtaler, jeg havde med træneren. Men han ved, hvad min tilgang til det var, siger Adam Buksa.

– I sidste ende er jeg glad for at være tilbage og tilbage på listen over målscorere. For det er det, jeg er kommet hertil for, ikke for at sidde på bænken. Jeg er her for at være på banen og for at score. Og det er jeg glad for at have gjort, siger FCM-angriberen.

Han var glad for de to mål efter afbrænderen mod AGF, men den lå ikke så tungt på angriberen, mente han selv efter FCK-sejren.

– Det er jeg helt sikkert. Det er klart, at jeg kommer til at score på alle de chancer, jeg får. Jeg er også ret sikker på, at selv Messi og Cristiano Ronaldo ikke gør det, så jeg vil ikke mene, det er helt skørt, at jeg brændte nogle chancer, siger Adam Buksa med et smil.

– Men hver gang, jeg går på banen, vil jeg gerne score og hjælpe holdet til at vinde kampe, præcis som i dag. Vi skal nyde det, og i morgen forbereder vi os på næste kamp. Det er kun ét slag, vi har vundet, der er seks tilbage.

Vil spille på sine evner

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for Buksas bidrag både mod AGF og FC Midtjylland, hvor FCM-chefen havde prioriteret erfaring efter en ekstremt dårlig FCM-indsats mod Randers for to uger siden.

Men Buksa har ikke lyst til at spille på sin erfaring frem for sine evner.

– Erfaring er af faktorerne, der kan beskrive en spiller, men jeg mener ikke, den definerer, hvordan startopstillingen til en kamp skal være. I sidste ende handler det om kvalitet. Erfaring kan hjælpe til tider, men hvis man er i form, er det ligegyldigt, om man er ung eller gammel. Når jeg får chancen af træneren, hvilket jeg håber på i hver kamp fra nu af, vil jeg vise, det er på kvaliteten, ikke på erfaringen eller fordi, jeg er gammel, for det er jeg ikke, siger Adam Buksa, der var glad for at se FC Midtjylland satse i slutfasen mod FC København, blandt andet med en indskiftning af Franculino.

– Vi ville vinde kampen, uafgjort havde ikke været et godt resultat for os. Det var lidt risikabelt, for København var også farlige på kontraløb, og de havde boldbesiddelse, så det var ikke sådan, at de var presset ned i deres eget felt af os. Det var en åben kamp, og det var risikabelt, men man må løbe risici for at vinde denne type kampe, siger Adam Buksa.

Adam Buksa er på ni Superliga-scoringer efter de to mål mod FC København.





Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mohamed Daramy vender tilbage

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny cheftræner stort set på plads i United

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL