– Ikke kommet for at sidde på bænken

Adam Buksa er glad for at være dobbelt målscorer mod FC København og ikke mindst for at være tilbage i startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa brækkede for halvanden måneds tid siden næsen i en kamp mod FC Nordsjælland, og siden var den erfarne polske angriber indskifter i flere kampe, selv om han iført en beskyttende maske var fit for fight.

I forrige runde var Buksa tilbage i startopstillingen mod AGF og spillede en fornuftig kamp med godt presspil men brændte også en voldsomt stor chance til sidst.

Torsdag scorede Buksa så to mål mod FC København, og den polske landsholdsspiller var særdeles tilfreds og glad efter kampen, hvor han også havde overskud til at fortælle, at han været utilfreds med turen på bænken.

– Omkring de her kampe, hvor jeg ikke var i startopstillingen, der vil jeg ikke fortælle om de samtaler, jeg havde med træneren. Men han ved, hvad min tilgang til det var, siger Adam Buksa.

– I sidste ende er jeg glad for at være tilbage og tilbage på listen over målscorere. For det er det, jeg er kommet hertil for, ikke for at sidde på bænken. Jeg er her for at være på banen og for at score. Og det er jeg glad for at have gjort, siger FCM-angriberen.

Han var glad for de to mål efter afbrænderen mod AGF, men den lå ikke så tungt på angriberen, mente han selv efter FCK-sejren.

– Det er jeg helt sikkert. Det er klart, at jeg kommer til at score på alle de chancer, jeg får. Jeg er også ret sikker på, at selv Messi og Cristiano Ronaldo ikke gør det, så jeg vil ikke mene, det er helt skørt, at jeg brændte nogle chancer, siger Adam Buksa med et smil.

– Men hver gang, jeg går på banen, vil jeg gerne score og hjælpe holdet til at vinde kampe, præcis som i dag. Vi skal nyde det, og i morgen forbereder vi os på næste kamp. Det er kun ét slag, vi har vundet, der er seks tilbage.

Vil spille på sine evner

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for Buksas bidrag både mod AGF og FC Midtjylland, hvor FCM-chefen havde prioriteret erfaring efter en ekstremt dårlig FCM-indsats mod Randers for to uger siden.

Men Buksa har ikke lyst til at spille på sin erfaring frem for sine evner.

– Erfaring er af faktorerne, der kan beskrive en spiller, men jeg mener ikke, den definerer, hvordan startopstillingen til en kamp skal være. I sidste ende handler det om kvalitet. Erfaring kan hjælpe til tider, men hvis man er i form, er det ligegyldigt, om man er ung eller gammel. Når jeg får chancen af træneren, hvilket jeg håber på i hver kamp fra nu af, vil jeg vise, det er på kvaliteten, ikke på erfaringen eller fordi, jeg er gammel, for det er jeg ikke, siger Adam Buksa, der var glad for at se FC Midtjylland satse i slutfasen mod FC København, blandt andet med en indskiftning af Franculino.

– Vi ville vinde kampen, uafgjort havde ikke været et godt resultat for os. Det var lidt risikabelt, for København var også farlige på kontraløb, og de havde boldbesiddelse, så det var ikke sådan, at de var presset ned i deres eget felt af os. Det var en åben kamp, og det var risikabelt, men man må løbe risici for at vinde denne type kampe, siger Adam Buksa.

Adam Buksa er på ni Superliga-scoringer efter de to mål mod FC København.







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Fælder dom over FCK: 27,2%

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

FC København – Randers FC

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC Midtjylland – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Voldsomt skænderi i FC København

Vejle Boldklub – AGF

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Sønderjyske – OB



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

I chok: ‘Tragikomisk’

Chokpris på Victor Froholdt

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Henter kæmpe Superliga-flop

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

FC Fredericia – Silkeborg IF

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Traditionsklub henter Stephen Odey

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lamine Yamal med karrierens første

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Tilbage efter regelbrud

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Arsenal – Chelsea