– Ikke kommet for at sidde på bænken

Adam Buksa er glad for at være dobbelt målscorer mod FC København og ikke mindst for at være tilbage i startopstillingen.



HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa brækkede for halvanden måneds tid siden næsen i en kamp mod FC Nordsjælland, og siden var den erfarne polske angriber indskifter i flere kampe, selv om han iført en beskyttende maske var fit for fight.

I forrige runde var Buksa tilbage i startopstillingen mod AGF og spillede en fornuftig kamp med godt presspil men brændte også en voldsomt stor chance til sidst.

Torsdag scorede Buksa så to mål mod FC København, og den polske landsholdsspiller var særdeles tilfreds og glad efter kampen, hvor han også havde overskud til at fortælle, at han været utilfreds med turen på bænken.

– Omkring de her kampe, hvor jeg ikke var i startopstillingen, der vil jeg ikke fortælle om de samtaler, jeg havde med træneren. Men han ved, hvad min tilgang til det var, siger Adam Buksa.

– I sidste ende er jeg glad for at være tilbage og tilbage på listen over målscorere. For det er det, jeg er kommet hertil for, ikke for at sidde på bænken. Jeg er her for at være på banen og for at score. Og det er jeg glad for at have gjort, siger FCM-angriberen.

Han var glad for de to mål efter afbrænderen mod AGF, men den lå ikke så tungt på angriberen, mente han selv efter FCK-sejren.

– Det er jeg helt sikkert. Det er klart, at jeg kommer til at score på alle de chancer, jeg får. Jeg er også ret sikker på, at selv Messi og Cristiano Ronaldo ikke gør det, så jeg vil ikke mene, det er helt skørt, at jeg brændte nogle chancer, siger Adam Buksa med et smil.

– Men hver gang, jeg går på banen, vil jeg gerne score og hjælpe holdet til at vinde kampe, præcis som i dag. Vi skal nyde det, og i morgen forbereder vi os på næste kamp. Det er kun ét slag, vi har vundet, der er seks tilbage.

Vil spille på sine evner

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for Buksas bidrag både mod AGF og FC Midtjylland, hvor FCM-chefen havde prioriteret erfaring efter en ekstremt dårlig FCM-indsats mod Randers for to uger siden.

Men Buksa har ikke lyst til at spille på sin erfaring frem for sine evner.

– Erfaring er af faktorerne, der kan beskrive en spiller, men jeg mener ikke, den definerer, hvordan startopstillingen til en kamp skal være. I sidste ende handler det om kvalitet. Erfaring kan hjælpe til tider, men hvis man er i form, er det ligegyldigt, om man er ung eller gammel. Når jeg får chancen af træneren, hvilket jeg håber på i hver kamp fra nu af, vil jeg vise, det er på kvaliteten, ikke på erfaringen eller fordi, jeg er gammel, for det er jeg ikke, siger Adam Buksa, der var glad for at se FC Midtjylland satse i slutfasen mod FC København, blandt andet med en indskiftning af Franculino.

– Vi ville vinde kampen, uafgjort havde ikke været et godt resultat for os. Det var lidt risikabelt, for København var også farlige på kontraløb, og de havde boldbesiddelse, så det var ikke sådan, at de var presset ned i deres eget felt af os. Det var en åben kamp, og det var risikabelt, men man må løbe risici for at vinde denne type kampe, siger Adam Buksa.

Adam Buksa er på ni Superliga-scoringer efter de to mål mod FC København.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘FCK er nødt til at lytte’

Vil væk fra Brøndby

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

AaB-angriber på vej til Serie A

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Medie: FC København nægter

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afviser stort bud på dansker

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’