HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa brækkede for halvanden måneds tid siden næsen i en kamp mod FC Nordsjælland, og siden var den erfarne polske angriber indskifter i flere kampe, selv om han iført en beskyttende maske var fit for fight.
I forrige runde var Buksa tilbage i startopstillingen mod AGF og spillede en fornuftig kamp med godt presspil men brændte også en voldsomt stor chance til sidst.
Torsdag scorede Buksa så to mål mod FC København, og den polske landsholdsspiller var særdeles tilfreds og glad efter kampen, hvor han også havde overskud til at fortælle, at han været utilfreds med turen på bænken.
– Omkring de her kampe, hvor jeg ikke var i startopstillingen, der vil jeg ikke fortælle om de samtaler, jeg havde med træneren. Men han ved, hvad min tilgang til det var, siger Adam Buksa.

– I sidste ende er jeg glad for at være tilbage og tilbage på listen over målscorere. For det er det, jeg er kommet hertil for, ikke for at sidde på bænken. Jeg er her for at være på banen og for at score. Og det er jeg glad for at have gjort, siger FCM-angriberen.
Han var glad for de to mål efter afbrænderen mod AGF, men den lå ikke så tungt på angriberen, mente han selv efter FCK-sejren.
– Det er jeg helt sikkert. Det er klart, at jeg kommer til at score på alle de chancer, jeg får. Jeg er også ret sikker på, at selv Messi og Cristiano Ronaldo ikke gør det, så jeg vil ikke mene, det er helt skørt, at jeg brændte nogle chancer, siger Adam Buksa med et smil.
– Men hver gang, jeg går på banen, vil jeg gerne score og hjælpe holdet til at vinde kampe, præcis som i dag. Vi skal nyde det, og i morgen forbereder vi os på næste kamp. Det er kun ét slag, vi har vundet, der er seks tilbage.
Vil spille på sine evner
FCM-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for Buksas bidrag både mod AGF og FC Midtjylland, hvor FCM-chefen havde prioriteret erfaring efter en ekstremt dårlig FCM-indsats mod Randers for to uger siden.
Men Buksa har ikke lyst til at spille på sin erfaring frem for sine evner.
– Erfaring er af faktorerne, der kan beskrive en spiller, men jeg mener ikke, den definerer, hvordan startopstillingen til en kamp skal være. I sidste ende handler det om kvalitet. Erfaring kan hjælpe til tider, men hvis man er i form, er det ligegyldigt, om man er ung eller gammel. Når jeg får chancen af træneren, hvilket jeg håber på i hver kamp fra nu af, vil jeg vise, det er på kvaliteten, ikke på erfaringen eller fordi, jeg er gammel, for det er jeg ikke, siger Adam Buksa, der var glad for at se FC Midtjylland satse i slutfasen mod FC København, blandt andet med en indskiftning af Franculino.
– Vi ville vinde kampen, uafgjort havde ikke været et godt resultat for os. Det var lidt risikabelt, for København var også farlige på kontraløb, og de havde boldbesiddelse, så det var ikke sådan, at de var presset ned i deres eget felt af os. Det var en åben kamp, og det var risikabelt, men man må løbe risici for at vinde denne type kampe, siger Adam Buksa.
Adam Buksa er på ni Superliga-scoringer efter de to mål mod FC København.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Lurer de på Jacob Neestrup?
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS