FC København og Brøndby IF spiller hinanden op til dans i kampen om Nicolai Vallys.
Silkeborg IF har således afvist et tocifret millionbud på deres dygtige offensivspiller fra FCK, mens Brøndby IF angiveligt har lagt et større bud på 20 millioner kroner for Vallys, som heller ikke endnu er blevet accepteret.
Alligevel kan det godt ende med, at en af de to klubber løber afsted med SIF-profilens underskrift. I første omgang handler det dog om at have is i maven. Det fortæller hans agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
– Det kan måske være en af de klubber, som er interesseret nu [der ender med ham, red.], men vi tager vores tid til at bestemme os. Vallys vil ikke springe ud i noget bare for at komme afsted. Han vil have, at det skal føles helt rigtigt.
Spillerens agent vil ikke fortælle, hvilke Superliga-klubber der er ude efter ham, omend han kalder dem nogle af de største i Danmark. Men selvom interessen fra Superligaen er til stede, så sværmer udlandet også om danskeren.
– Der er også interesse fra udlandet i ham, og der er interesse fra de største klubber i Danmark. Men på nuværende tidspunkt er vi stadig i Silkeborg. Det skyldes også, at vi vil vente på, at det helt rigtige kommer.
– Jeg vil ikke nævne nogle navne, men du har en rimelig god ide om, hvem der er interesseret i Danmark, og så er der også interessante klubber i udlandet. Vi tager den tid, vi har brug for.
Er han Silkeborg-spiller, når vinduet smækker i?
– Der vil jeg sige, at det er der simpelthen for meget interesse til lige nu, at jeg kan sige, at han er med sikkerhed. Det er ikke ens betydning med, at det er umuligt, at han er Silkeborg-spiller, men der er også en stor chance for, at han kan skifte.
Ender det med et salg af Nicolai Vallys, så vil han bliver Silkeborgs andet store salg denne sommer, da man også har sagt farvel til Rasmus Carstensen, der er taget til KRC Genk.
Nicolai Vallys, 25 år, gjorde sig ikke mindre transferaktuel, da han mandag aften pillede pynten af AaB med en scoring i sejren på 3-1. Kontrakten med SIF udløber næste vinter.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
HELT VILDT
En voldsom ulighed
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’