Ikke kun BIF og FCK: De sværmer også om ham

Interessen sværmer om den dygtige offensivspiller, der sidste år tog Superligaen med storm.



FC København og Brøndby IF spiller hinanden op til dans i kampen om Nicolai Vallys.

Silkeborg IF har således afvist et tocifret millionbud på deres dygtige offensivspiller fra FCK, mens Brøndby IF angiveligt har lagt et større bud på 20 millioner kroner for Vallys, som heller ikke endnu er blevet accepteret.

Alligevel kan det godt ende med, at en af de to klubber løber afsted med SIF-profilens underskrift. I første omgang handler det dog om at have is i maven. Det fortæller hans agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.

– Det kan måske være en af de klubber, som er interesseret nu [der ender med ham, red.], men vi tager vores tid til at bestemme os. Vallys vil ikke springe ud i noget bare for at komme afsted. Han vil have, at det skal føles helt rigtigt.

Spillerens agent vil ikke fortælle, hvilke Superliga-klubber der er ude efter ham, omend han kalder dem nogle af de største i Danmark. Men selvom interessen fra Superligaen er til stede, så sværmer udlandet også om danskeren.

– Der er også interesse fra udlandet i ham, og der er interesse fra de største klubber i Danmark. Men på nuværende tidspunkt er vi stadig i Silkeborg. Det skyldes også, at vi vil vente på, at det helt rigtige kommer. 

– Jeg vil ikke nævne nogle navne, men du har en rimelig god ide om, hvem der er interesseret i Danmark, og så er der også interessante klubber i udlandet. Vi tager den tid, vi har brug for. 

Er han Silkeborg-spiller, når vinduet smækker i?

– Der vil jeg sige, at det er der simpelthen for meget interesse til lige nu, at jeg kan sige, at han er med sikkerhed. Det er ikke ens betydning med, at det er umuligt, at han er Silkeborg-spiller, men der er også en stor chance for, at han kan skifte.

Ender det med et salg af Nicolai Vallys, så vil han bliver Silkeborgs andet store salg denne sommer, da man også har sagt farvel til Rasmus Carstensen, der er taget til KRC Genk.

Nicolai Vallys, 25 år, gjorde sig ikke mindre transferaktuel, da han mandag aften pillede pynten af AaB med en scoring i sejren på 3-1. Kontrakten med SIF udløber næste vinter.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Dansker scorer mod Barcelona

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Thomasberg vinder i sin OB-debut



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Han er den nye Superliga-juvel!

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”