FC København og Brøndby IF spiller hinanden op til dans i kampen om Nicolai Vallys.
Silkeborg IF har således afvist et tocifret millionbud på deres dygtige offensivspiller fra FCK, mens Brøndby IF angiveligt har lagt et større bud på 20 millioner kroner for Vallys, som heller ikke endnu er blevet accepteret.
Alligevel kan det godt ende med, at en af de to klubber løber afsted med SIF-profilens underskrift. I første omgang handler det dog om at have is i maven. Det fortæller hans agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
– Det kan måske være en af de klubber, som er interesseret nu [der ender med ham, red.], men vi tager vores tid til at bestemme os. Vallys vil ikke springe ud i noget bare for at komme afsted. Han vil have, at det skal føles helt rigtigt.
Spillerens agent vil ikke fortælle, hvilke Superliga-klubber der er ude efter ham, omend han kalder dem nogle af de største i Danmark. Men selvom interessen fra Superligaen er til stede, så sværmer udlandet også om danskeren.
– Der er også interesse fra udlandet i ham, og der er interesse fra de største klubber i Danmark. Men på nuværende tidspunkt er vi stadig i Silkeborg. Det skyldes også, at vi vil vente på, at det helt rigtige kommer.
– Jeg vil ikke nævne nogle navne, men du har en rimelig god ide om, hvem der er interesseret i Danmark, og så er der også interessante klubber i udlandet. Vi tager den tid, vi har brug for.
Er han Silkeborg-spiller, når vinduet smækker i?
– Der vil jeg sige, at det er der simpelthen for meget interesse til lige nu, at jeg kan sige, at han er med sikkerhed. Det er ikke ens betydning med, at det er umuligt, at han er Silkeborg-spiller, men der er også en stor chance for, at han kan skifte.
Ender det med et salg af Nicolai Vallys, så vil han bliver Silkeborgs andet store salg denne sommer, da man også har sagt farvel til Rasmus Carstensen, der er taget til KRC Genk.
Nicolai Vallys, 25 år, gjorde sig ikke mindre transferaktuel, da han mandag aften pillede pynten af AaB med en scoring i sejren på 3-1. Kontrakten med SIF udløber næste vinter.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED