Ikke tilfældigt: Ville give ham ekstra kærlighed

Jordan Larsson har et tæt forhold til Rodrigo Huescas udenfor banen, og i disse tider har han taget sig ekstra meget af mexicaneren.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal efterhånden have levet under en sten siden fredag, hvis det er gået ens næse forbi, at FC København-spilleren Rodrigo Huescas senere på måden skal i retten, efter han er tiltalt for vanvidskørsel.

Det var dog ikke til at se på hans spil mod Randers mandag, hvis han skulle være distraheret. Her leverede Huescas en glimrende kamp, som han krydrede med at stå for oplægget til kampens eneste mål.

Her blev han spillet dybt af Jordan Larsson, og de to har både en stærk forbindelse på og udenfor banen, siger Jordan Larsson efter torsdagens træning.

– Siden han ankom til klubben, har vi haft en god forbindelse. Når jeg bliver retvendt, eller han spiller mig, så ved jeg, at han vinder duellen med venstrebacken ni ud af ti gange. Han er der altid, så jeg kan nærmest slå den i blinde til ham, siger Larsson og fortsætter:

– Jeg føler, at vi forstår hinanden godt både på og udenfor banen. Han er en mega god fyr. Da han kom her, kunne han ikke snakke så meget engelsk. Jeg kan snakke lidt spansk, så jeg tog lidt hånd om ham som en lillebror i starten, og vi har en mega god relation udenfor banen også.

Han siger, at de to taler spansk til hinanden på banen, når der skal kommunikeres.

Og der har været grund til, at de har kommunikeret lidt ekstra på det seneste. Det har været en hård tid for Rodrigo Huescas, og Jordan Larsson har lagt en ekstra arm rundt om mexicanerens skulder.

– Jeg kan ikke kommentere på det, der er sket, men jeg kan sige, at vi som hold er der for ham. Han ved, at han har gjort noget forkert. Vi støtter ham, og jeg taler lidt ekstra med ham om det. Han er en mand, som ved, at han har begået en fejl, men som gerne vil vise sig godt frem igen, og det gjorde han også i sidste kamp, siger Larsson.

Den opmærksomme seer bed måske mærke i, at Jordan Larsson skyndte sig hen til netop Rodrigo Huescas og ikke Magnus Mattsson, der scorede målet, og løftede mexicaneren, da bolden gik i nettet mod Randers, og det var ikke helt tilfældigt, indrømmer Larsson.

– Jeg ville give ham lidt ekstra kærlighed og vise, at vi er med ham. Jeg var bare glad for, at han lavede en god assist, men lidt er der i det selvfølgelig, slutter svenskeren.



Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

FC Midtjylland kan score gode penge

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Sønderjyske – FC Midtjylland

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

– Korthuset er væltet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Kæmpe nedtur for AaB

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

I svime over German Onugkha

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Kongesæson – de køber Pep Biel

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

– Den her sidder dybt i sjælen

Millionregn over Ståle Solbakken

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Brøndby-spiller afviser

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Randers FC – OB

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson