FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal efterhånden have levet under en sten siden fredag, hvis det er gået ens næse forbi, at FC København-spilleren Rodrigo Huescas senere på måden skal i retten, efter han er tiltalt for vanvidskørsel.
Det var dog ikke til at se på hans spil mod Randers mandag, hvis han skulle være distraheret. Her leverede Huescas en glimrende kamp, som han krydrede med at stå for oplægget til kampens eneste mål.
Her blev han spillet dybt af Jordan Larsson, og de to har både en stærk forbindelse på og udenfor banen, siger Jordan Larsson efter torsdagens træning.
– Siden han ankom til klubben, har vi haft en god forbindelse. Når jeg bliver retvendt, eller han spiller mig, så ved jeg, at han vinder duellen med venstrebacken ni ud af ti gange. Han er der altid, så jeg kan nærmest slå den i blinde til ham, siger Larsson og fortsætter:
– Jeg føler, at vi forstår hinanden godt både på og udenfor banen. Han er en mega god fyr. Da han kom her, kunne han ikke snakke så meget engelsk. Jeg kan snakke lidt spansk, så jeg tog lidt hånd om ham som en lillebror i starten, og vi har en mega god relation udenfor banen også.
Han siger, at de to taler spansk til hinanden på banen, når der skal kommunikeres.
Og der har været grund til, at de har kommunikeret lidt ekstra på det seneste. Det har været en hård tid for Rodrigo Huescas, og Jordan Larsson har lagt en ekstra arm rundt om mexicanerens skulder.
– Jeg kan ikke kommentere på det, der er sket, men jeg kan sige, at vi som hold er der for ham. Han ved, at han har gjort noget forkert. Vi støtter ham, og jeg taler lidt ekstra med ham om det. Han er en mand, som ved, at han har begået en fejl, men som gerne vil vise sig godt frem igen, og det gjorde han også i sidste kamp, siger Larsson.
Den opmærksomme seer bed måske mærke i, at Jordan Larsson skyndte sig hen til netop Rodrigo Huescas og ikke Magnus Mattsson, der scorede målet, og løftede mexicaneren, da bolden gik i nettet mod Randers, og det var ikke helt tilfældigt, indrømmer Larsson.
– Jeg ville give ham lidt ekstra kærlighed og vise, at vi er med ham. Jeg var bare glad for, at han lavede en god assist, men lidt er der i det selvfølgelig, slutter svenskeren.

LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
OPTAKT
Belgien – Iran
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER