Ikke tilfældigt: Ville give ham ekstra kærlighed

Jordan Larsson har et tæt forhold til Rodrigo Huescas udenfor banen, og i disse tider har han taget sig ekstra meget af mexicaneren.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal efterhånden have levet under en sten siden fredag, hvis det er gået ens næse forbi, at FC København-spilleren Rodrigo Huescas senere på måden skal i retten, efter han er tiltalt for vanvidskørsel.

Det var dog ikke til at se på hans spil mod Randers mandag, hvis han skulle være distraheret. Her leverede Huescas en glimrende kamp, som han krydrede med at stå for oplægget til kampens eneste mål.

Her blev han spillet dybt af Jordan Larsson, og de to har både en stærk forbindelse på og udenfor banen, siger Jordan Larsson efter torsdagens træning.

– Siden han ankom til klubben, har vi haft en god forbindelse. Når jeg bliver retvendt, eller han spiller mig, så ved jeg, at han vinder duellen med venstrebacken ni ud af ti gange. Han er der altid, så jeg kan nærmest slå den i blinde til ham, siger Larsson og fortsætter:

– Jeg føler, at vi forstår hinanden godt både på og udenfor banen. Han er en mega god fyr. Da han kom her, kunne han ikke snakke så meget engelsk. Jeg kan snakke lidt spansk, så jeg tog lidt hånd om ham som en lillebror i starten, og vi har en mega god relation udenfor banen også.

Han siger, at de to taler spansk til hinanden på banen, når der skal kommunikeres.

Og der har været grund til, at de har kommunikeret lidt ekstra på det seneste. Det har været en hård tid for Rodrigo Huescas, og Jordan Larsson har lagt en ekstra arm rundt om mexicanerens skulder.

– Jeg kan ikke kommentere på det, der er sket, men jeg kan sige, at vi som hold er der for ham. Han ved, at han har gjort noget forkert. Vi støtter ham, og jeg taler lidt ekstra med ham om det. Han er en mand, som ved, at han har begået en fejl, men som gerne vil vise sig godt frem igen, og det gjorde han også i sidste kamp, siger Larsson.

Den opmærksomme seer bed måske mærke i, at Jordan Larsson skyndte sig hen til netop Rodrigo Huescas og ikke Magnus Mattsson, der scorede målet, og løftede mexicaneren, da bolden gik i nettet mod Randers, og det var ikke helt tilfældigt, indrømmer Larsson.

– Jeg ville give ham lidt ekstra kærlighed og vise, at vi er med ham. Jeg var bare glad for, at han lavede en god assist, men lidt er der i det selvfølgelig, slutter svenskeren.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Officielt: FC København sælger stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se