Ikke tilfældigt: Ville give ham ekstra kærlighed

Jordan Larsson har et tæt forhold til Rodrigo Huescas udenfor banen, og i disse tider har han taget sig ekstra meget af mexicaneren.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Man skal efterhånden have levet under en sten siden fredag, hvis det er gået ens næse forbi, at FC København-spilleren Rodrigo Huescas senere på måden skal i retten, efter han er tiltalt for vanvidskørsel.

Det var dog ikke til at se på hans spil mod Randers mandag, hvis han skulle være distraheret. Her leverede Huescas en glimrende kamp, som han krydrede med at stå for oplægget til kampens eneste mål.

Her blev han spillet dybt af Jordan Larsson, og de to har både en stærk forbindelse på og udenfor banen, siger Jordan Larsson efter torsdagens træning.

– Siden han ankom til klubben, har vi haft en god forbindelse. Når jeg bliver retvendt, eller han spiller mig, så ved jeg, at han vinder duellen med venstrebacken ni ud af ti gange. Han er der altid, så jeg kan nærmest slå den i blinde til ham, siger Larsson og fortsætter:

– Jeg føler, at vi forstår hinanden godt både på og udenfor banen. Han er en mega god fyr. Da han kom her, kunne han ikke snakke så meget engelsk. Jeg kan snakke lidt spansk, så jeg tog lidt hånd om ham som en lillebror i starten, og vi har en mega god relation udenfor banen også.

Han siger, at de to taler spansk til hinanden på banen, når der skal kommunikeres.

Og der har været grund til, at de har kommunikeret lidt ekstra på det seneste. Det har været en hård tid for Rodrigo Huescas, og Jordan Larsson har lagt en ekstra arm rundt om mexicanerens skulder.

– Jeg kan ikke kommentere på det, der er sket, men jeg kan sige, at vi som hold er der for ham. Han ved, at han har gjort noget forkert. Vi støtter ham, og jeg taler lidt ekstra med ham om det. Han er en mand, som ved, at han har begået en fejl, men som gerne vil vise sig godt frem igen, og det gjorde han også i sidste kamp, siger Larsson.

Den opmærksomme seer bed måske mærke i, at Jordan Larsson skyndte sig hen til netop Rodrigo Huescas og ikke Magnus Mattsson, der scorede målet, og løftede mexicaneren, da bolden gik i nettet mod Randers, og det var ikke helt tilfældigt, indrømmer Larsson.

– Jeg ville give ham lidt ekstra kærlighed og vise, at vi er med ham. Jeg var bare glad for, at han lavede en god assist, men lidt er der i det selvfølgelig, slutter svenskeren.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Atletico Madrid – Arsenal

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!