Imod strømmen: AGF ønsker ikke udenlandske ejere

AGF vil ikke gå i samme fodspor som en række af de andre største danske klubber og ønsker ikke at komme på udenlandske hænder.



Fodbolddanmark fik sig et chok tidligere i denne uge, da det kom frem, at Silkeborg også kommer på hænderne på udenlandske ejere, da Trivela Group er utrolig tæt på at overtage magten i klubben.

Silkeborg er blot det seneste eksempel på trenden, og således har der i de seneste uger været det ene opkøb efter det andet af danske klubber – det gælder i Helsingør og Vendsyssel.

Randers ligger også i forhandlinger med en udenlandsk investor, og andre af de største klubber i Danmark som Brøndby, FC Midtjylland, AaB og FC Nordsjælland har været igennem lignende cases i de seneste år.

Men i AGF går man imod strømmen. Det fortæller bestyrelsesformand, Lars Fournais, i et interview med Viaplay.  

– Vi har ikke en strategi, der handler om, at AGF skal sælges. Vi er børsnoteret, og det har vi kun én grund til at være, og det er egentlig, fordi vi så har muligheden for at hente kapital, hvis vi har brug for det. Det har vi faktisk gjort ved en del lejligheder i AGF, og der er vi lykkedes med at få de aktionærer, vi allerede har, til at komme med yderligere bidrag til klubbens udvikling, siger Lars Fournais til Viaplay.

Formanden fortæller i samme interview, at klubben har omkring 10.000 aktionærer med fire store hovedaktionærer, og tæller man de 15-20 største af alle investorer med, så ejer disse i alt 75 procent af klubben.

Dermed er klubben forankret i lokale hænder, og det ser aarhusianerne ingen grund til at ændre – også fordi økonomien er god i AGF.

– Vi vil gerne have lokale ejere, hvis det er muligt, men vi siger jo heller ikke nej til aktionærer, hvis de ønsker at købe aktier i AGF, og det kan man jo faktisk gøre hver eneste dag på fondsbørsen. Vi er til salg hver eneste dag, så man kan jo bare begynde at købe op, hvis man vil det, og det kan udlændinge også, siger AGF-formanden og pointerer så: 

– Det er noget helt andet, hvis man søger en betydende aktiepost. Så er situationen noget helt andet, og der kan jeg ikke se, hvorfor vi skulle være interesserede i det for nuværende. Vi har en rigtig, rigtig god ejerkreds, som er med til at understøtte den strategi, vi gerne vil have i AGF, forklarer Fournais og siger så om økonomien:

– Vi har lavet overskud seks år i træk nu. Det vil sige, at vi har en fornuftig egenkapital og en god polstring af vores økonomi. For øjeblikket har vi ikke brug for at hente ekstra kapital for at gennemføre vores strategier, bemærker han.

Lars Fournais er heller ikke nervøs for, at den strategi skulle få AGF til at sakke bagud i forhold til de pengestærke klubber i Danmark, fordi ‘de hviie’ godt kan følge med.

– Ja, det tror jeg, at vi kan. Fordi vi bor i landets næststørste by. Vi har et kæmpe potentiale, som vi ikke har udnyttet helt endnu. Vi har brugt rigtig mange penge på at udbygge vores infrastruktur – nyt baneanlæg på Fredensvang, nyt klubhus, nyt akademi, og nu er der også et nyt stadion på vej til Aarhus, som bliver en fantastisk ting for byen og dermed også for AGF.

Se Viaplays interview med Lars Fournais øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg