Imod strømmen: AGF ønsker ikke udenlandske ejere

AGF vil ikke gå i samme fodspor som en række af de andre største danske klubber og ønsker ikke at komme på udenlandske hænder.



Fodbolddanmark fik sig et chok tidligere i denne uge, da det kom frem, at Silkeborg også kommer på hænderne på udenlandske ejere, da Trivela Group er utrolig tæt på at overtage magten i klubben.

Silkeborg er blot det seneste eksempel på trenden, og således har der i de seneste uger været det ene opkøb efter det andet af danske klubber – det gælder i Helsingør og Vendsyssel.

Randers ligger også i forhandlinger med en udenlandsk investor, og andre af de største klubber i Danmark som Brøndby, FC Midtjylland, AaB og FC Nordsjælland har været igennem lignende cases i de seneste år.

Men i AGF går man imod strømmen. Det fortæller bestyrelsesformand, Lars Fournais, i et interview med Viaplay.  

– Vi har ikke en strategi, der handler om, at AGF skal sælges. Vi er børsnoteret, og det har vi kun én grund til at være, og det er egentlig, fordi vi så har muligheden for at hente kapital, hvis vi har brug for det. Det har vi faktisk gjort ved en del lejligheder i AGF, og der er vi lykkedes med at få de aktionærer, vi allerede har, til at komme med yderligere bidrag til klubbens udvikling, siger Lars Fournais til Viaplay.

Formanden fortæller i samme interview, at klubben har omkring 10.000 aktionærer med fire store hovedaktionærer, og tæller man de 15-20 største af alle investorer med, så ejer disse i alt 75 procent af klubben.

Dermed er klubben forankret i lokale hænder, og det ser aarhusianerne ingen grund til at ændre – også fordi økonomien er god i AGF.

– Vi vil gerne have lokale ejere, hvis det er muligt, men vi siger jo heller ikke nej til aktionærer, hvis de ønsker at købe aktier i AGF, og det kan man jo faktisk gøre hver eneste dag på fondsbørsen. Vi er til salg hver eneste dag, så man kan jo bare begynde at købe op, hvis man vil det, og det kan udlændinge også, siger AGF-formanden og pointerer så: 

– Det er noget helt andet, hvis man søger en betydende aktiepost. Så er situationen noget helt andet, og der kan jeg ikke se, hvorfor vi skulle være interesserede i det for nuværende. Vi har en rigtig, rigtig god ejerkreds, som er med til at understøtte den strategi, vi gerne vil have i AGF, forklarer Fournais og siger så om økonomien:

– Vi har lavet overskud seks år i træk nu. Det vil sige, at vi har en fornuftig egenkapital og en god polstring af vores økonomi. For øjeblikket har vi ikke brug for at hente ekstra kapital for at gennemføre vores strategier, bemærker han.

Lars Fournais er heller ikke nervøs for, at den strategi skulle få AGF til at sakke bagud i forhold til de pengestærke klubber i Danmark, fordi ‘de hviie’ godt kan følge med.

– Ja, det tror jeg, at vi kan. Fordi vi bor i landets næststørste by. Vi har et kæmpe potentiale, som vi ikke har udnyttet helt endnu. Vi har brugt rigtig mange penge på at udbygge vores infrastruktur – nyt baneanlæg på Fredensvang, nyt klubhus, nyt akademi, og nu er der også et nyt stadion på vej til Aarhus, som bliver en fantastisk ting for byen og dermed også for AGF.

Se Viaplays interview med Lars Fournais øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

AGF snubler i guldkampen

Hård kritik af FCM-profil

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Chelsea – Manchester City

Liverpool – Fulham

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland